Rekordowy mityng „Z oszczepem nad Czarną Hańczą”


Czołówka polskiego oszczpepu: Andrejczyk, Maruszewska, Ostrowska, Szałas, Antoniak, Andrukonis, Mądrzejewska, Krukowski, Mrzygłód, Lebioda, Kwaśniewski, Chmielak, Wegner, Trejgo, Kołodziejczak

Ponad 20-letnie rekordy suwalskiego stadionu w rzucie oszczepem należące do Ewy Rybak ze Skry Warszawa (59,56 m – 31.08.1996 r.) oraz Rajmunda Kólko reprezentującego Górnik Polkowice (76,12 m – 21.08.1994 r.) zostały pobite. Nowy rekord stadionu tj. 62,48 m w konkurencji kobiet, który jest jednocześnie najlepszym wynikiem w woj. podlaskim, od środy 23.09.2020 r. należy do Marii Magdaleny Andrejczyk. Zawodniczka LUKS Hańcza Suwałki, która była zdecydowaną faworytką zawodów, w swoim debiucie przed suwalską publicznością dwukrotnie przekraczała linię 60 m. Aktualna Mistrzyni Polski wygrała rywalizację kobiet 1. Suwalskiego Mityngu „Z oszczepem nad Czarną Hańczą”. W tym sezonie to był jej ósmy i jednocześnie ostatni start.  Sześć razy kończyła rywalizację z wynikiem ponad 62 m co jest świetnym prognostykiem przed przesuniętymi na przyszły rok Igrzyskami Olimpijskimi w Tokyo.

Drugie miejsce zajęła Klaudia Maruszewska z KS AZS UWM Olsztyn (55,78 m) a na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Ostrowska z AZS AWFiS Gdańsk (52,92 m).

W środowe popołudnie najdłuższy rzut oddał Marcin Krukowski. Autor rekordu kraju w męskim oszczepie (88.09 m), który ustanowił 21 lipca 2017 roku podczas Mistrzostw Polski Seniorów odbywających się w Białymstoku, wygrał suwalski mityng z wynikiem 80,72 m tym samym ustanawiając nowy rekord stadionu w konkurencji mężczyzn.

Do bardzo udanych może zaliczyć wczorajsze zawody suwalczanin Piotr Lebioda. Zawodnik LUKS Hańcza Suwałki w czwartej próbie posłał oszczep na odległość 78,98 m poprawiając swój rekord życiowy z 2016 roku.  Świetny wynik dał mu 3 miejsce w suwalskim mityngu tuż za Cyrpianem Mrzygłódem z AZS AWFiS Gdańsk, Mistrzem Europy U23 z 2019 roku, który był lepszy od suwalskiego oszczepnika o zaledwie 46 cm.

Drugi z reprezentantów LUKS Hańcza Suwałki Hubert Chmielak zajął 5 miejsce.

Za ustanowienie nowych rekordów stadionu Maria Magdalena Andrejczyk oraz Marcin Krukowski otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Pana Zdzisława Ślaskiego właściciela Hurtowni Elektrycznej ELEKTROMIL.

Podczas 1. Suwalskiego Mityngu „Z oszczepem nad Czarną Hańczą” odbyły się także biegi na dystansie 100 m, biegi przez płotki na dystansie od 80 do 110 m  a także skok wzwyż, w których rywalizowała suwalska młodzież.

Oto pełne wyniki rywalizacji TUTAJ.

Organizatorem zawodów był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach przy współpracy z LUKS Hańcza Suwałki

24 września 2020 09:27