Żeglarstwo wodne i lodowe


Zawodnicy sekcji żeglarstwa wodnego i lodowego OSiR Suwałki wielokrotnie stawali na podium Pucharu Polski (w tym dziewięć wygranych drużynowo) oraz Mistrzostw Polski. Największym osiągnięciem sekcji było Mistrzostwo Świata Macieja Kamińskiego i Szymona Ostrowskiego w 2011 r. oraz Eryka i Kingi Martynko w 2017 r. Zawodnicy sekcji OSiR uczestniczą w regatach krajowych i międzynarodowych oraz reprezentują kraj na Mistrzostwach Świata i Europy. Do dyspozycji Klubowiczów pozostają  łodzie żaglowe klasy CADET, OPTIMIST oraz Laser, łodzie motorowe, deski z żaglem oraz łodzie wiosłowe.


ZAJĘCIA

W zajęciach żeglarstwa wodnego i lodowego mogą uczestniczyć dziewczynki i chłopcy od 8 lat. W zależności od wieku i posiadanych predyspozycji uczestnicy przydzielani są do odpowiednich klas szkoleniowych. Od poniedziałku do piątku instruktor przepracowuje ok. czterech godzin dziennie z młodzieżą tworząc zorganizowane grupy 8-10 osobowe w porze niekolidującej z zajęciami szkolnymi.

Zajęcia pozaszkolne dotyczące uprawiania żeglarstwa realizowane są w dwóch okresach: letnim i zimowym przez cały rok. Przejście z jednego okresu do drugiego uwarunkowane jest pokryciem lub zejściem lodu z akwenów wodnych, na których przeprowadza się zajęcia z żeglarstwa. Realizacja zajęć przeprowadzana jest przy wykorzystaniu infrastruktury OSiR w Suwałkach oraz akwenów wodnych jeziora Wigry k/Suwałk i lokalnego zalewu Arkadia. W okresie przejściowym zajęcia z dziećmi i młodzieżą przeprowadza się na pływalni, sali gimnastycznej lub w warsztacie szkutniczym.

KONTAKT:
tel.: 87 566 52 51  
e-mail: pawel.cherubin@osir.suwalki.pl

ZAJĘCIA Z ŻEGLARSTWA
Ośrodek Żeglarski,
ul. Zastawie 38,
16-400 Suwałki

GODZINY ZAJĘĆ
WTOREK – PIĄTEK
16:00 – 18:00


SZKOLENIE

Szkolenie podstawowe:  nauka samodzielnego obsługiwania i poprawnego żeglowania na jednostkach wyżej wymienionych klas, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zasad etyki i etykiety jachtowej, wpajanie zasad poszanowania sprzętu żeglarskiego, poszanowania pracy ludzkiej i imienia klubu.

Szkolenia zaawansowane:  etap doskonalenia umiejętności nabytych w etapie szkolenia podstawowego, przyswajanie wiedzy z dziedziny  współzawodnictwa sportowego, udział w zawodach sportowych, kształtowanie pozytywnych cech osobowości, pozytywnych postaw podczas wykorzystywaniu uzdolnień,  temperamentu i charakteru osobistego, szkolonych żeglarzy.

 • Klasa OPTYMIST – uczestnictwo dzieci w wieku od 8 do 15 lat, żaglówka jednoosobowa, powierzchnia żagla 3,5 m/2
 • Klasa CADET – uczestnictwo dzieci w wieku od 8 do 17 lat, żaglówka dwuosobowa, powierzchnia żagla 9,41 m/2
 • Klasa LASER – uczestnictwo dzieci w wieku od 14 do 17 lat, żaglówka jednoosobowa, powierzchnia żagla 4,7 m/2
 • Klasa DN – ślizg lodowy jednoosobowy, powierzchnia żagla 6,6 m/2 , wiek nieograniczony
 • Klasa ICE OPTYMIST (minibojer) – ślizg lodowy jednoosobowy, wiek od 8 do 15 lat, żagiel klasy OPTYMIST

TRENER – Paweł Cherubin

 • Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na Wydziale Wychowania Fizycznego, 
 • Trener Sportu II kl. w Żeglarstwie (licencja PZŻ), 
 • Trener kadry województwa podlaskiego Juniorów Młodszych , 
 • Posiadacz patentu żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego,
 • Kierownik i wychowawca wypoczynku,
 • Wieloletni zawodnik na klasach Optimist, Cadet i Laser oraz Ice-Optimist i DN.
 • Pięciokrotny Mistrz Polski, reprezentant kraju na Mistrzostwach Świata, Europy i Pucharze Europy w latach 2002-2013

OSIĄGNIĘCIA SEKCJI ŻEGLARSTWA

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010