Stacja Pogodne Suwałki – święto zimy na Biegunie Zimna!


To były dwa wspaniałe dni na polskim biegunie zimna. I choć rzeczywiście było zimno, a do tego towarzyszyła nam śnieżna aura, suwalczanie i przybyli do miasta goście kolejny już raz udowodnili, że zimą także można być aktywnym (a nawet trzeba!). Uczestnicy minionego wydarzenia jednoznacznie potwierdzili, że nie ma złej pogody, a zima to doskonała pora roku.

Spotkanie z podróżnikami w SOK

Fenomenalne spotkanie w Suwalskim Ośrodku Kultury z Radosławem „Rybą” Milewskim oraz Hubertem Stojanowskim zainaugurowało tegoroczną edycję Stacji Pogodne Suwałki. Mało kto zna taką Suwalszczyznę, jaką pokazali Panowie zgromadzonej w murach sali im. A. Wajdy publiczności. Bogaty bagaż podróżniczych doświadczeń, szczególnie związany z eksploracją Suwalszczyzny, był tematem przewodnim popołudniowego spotkania. Ciekawe wątki, zaskakujące informacje nt. regionu w którym żyjemy, przepiękne zdjęcia zimowych okolic Pogodnych Suwałk z perspektywy roweru , kajaków, łyżew czy paralotni, pokazy slajdów i filmów, jak również dyskusja o wyjątkowym charakterze regionu – ten, kto zarezerwował sobie czas aby wziąć udział w tym niezwykłym spotkaniu z pewnością nie żałuje.

Suwalski Katar – na zdrowie! Najzimniejszy mecz w Polsce po gorącym Mundialu w Katarze

Nowa propozycja, która rozpoczęła sportową część Stacji Pogodne Suwałki, a jednocześnie zakończyła pierwszy dzień wydarzenia. Najzimniejszy mecz w Polsce został rozegrany w warunkach wieczornych na tzw. „Polskim Biegunie Zimna”. Areną meczu happeningowego było boisko przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich przy ul. Antoniewicza 5. Zawodników i przybyłych kibiców powitał Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Na boisku ze sztuczną murawą zmierzyły się drużyny: Pogodne Suwałki Team vs. Reszta Świata. W sportowych zmaganiach udział wzięli pasjonaci futbolu, którzy na co dzień występują w różnych rolach – niekoniecznie związanych z piłką nożną. Spotkanie finalnie zakończyło się podziałem punktów – łącznie na boisku przy SP nr 10 padły 32 bramki!

Nie zabrakło też oprawy muzycznej w wykonaniu DJ’a oraz sportowego komentarza spikera. Mobilne balie ogrodowe rozgrzały i zrelaksowały zawodników po wysiłku fizycznym. Z kolei na wszystkich kibiców, którzy zjawili się na boisku przy SP10, aby dopingować swoich ulubieńców czekała gorąca, pyszna herbata.

Pogodne Suwałki Team 16-16 Reszta Świata

O bieganiu przy kawie. Maratony Świata – spotkanie z Michałem Walczewskim

Dziennikarz, bloger, podróżnik, miłośnik historii, geografii i… biegania. Gość specjalny drugiego dnia Stacji Pogodne Suwałki – Michał Walczewski – właściciel i redaktor naczelny jednego z najstarszych i najbardziej odwiedzanych portali dotyczących biegania, tj. www.maratonypolskie.pl rozpoczął drugi dzień Stacji Pogodne Suwałki. Spotkanie autorskie poświęcone maratonom odbywającym się w najbardziej „ekstremalnych” miejscach świata (m.in. Antarktyda, Bajkał, podnóża Kilimandżaro, Wyspy Zielonego Przylądka) odbyło się w MK Bowling (II piętro C.H. Suwałki Plaza). Opowieści o pasji i uporze w dążeniu do celu umiliły zebranym uczestnikom aromatyczna kawa i słodki poczęstunek przygotowany przez partnera wydarzenia.

Karnawałowa Parada Morsów

W karnawałowych rytmach spod C.H. „Suwałki Plaza” wyruszyła pierwsza w historii Suwałk Parada Morsów. Zanim rozpoczęliśmy wielką suwalską zimową kąpiel Morsów, w szampańskich nastrojach i gorącej atmosferze wyruszyliśmy w stronę suwalskiego Zalewu Arkadia. Uczestnicy Parady przeszli najczęściej uczęszczanymi ulicami miasta: m.in. T. Noniewicza, Chłodna i T. Kościuszki. Oprócz członków i członkiń Suwalskiego Klubu Morsów oraz grupy Aktywersi, na Polski Biegun Zimna zawitali przedstawiciele z Bakałażewa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Łap, Łomży, Olecka, Przerośli, Sejn, Zambrowa i wielu, wielu więcej!

Zimowa SPA / Pierwszy Suwalski Zlot Morsów

Tak jak to bywało w minionych latach, w południe nad Zalewem Arkadia pojawiło się prawie 300 Morsów z Suwałk oraz innych miejscowości regionu i kraju. Po kilku sesjach kąpieli na Morsów czekały atrakcje przygotowane w ramach strefy „Zimowego SPA”, w którym pojawiły się balie z gorącą wodą oraz mobilne sauny. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali niezawodni ratownicy Suwalskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego.

Pomimo gorących latynoskich rytmów i karnawałowej fiesty, uczestnicy, którym śnieżna pogoda dała się we znaki mogli odpocząć i ogrzać się w namiocie strefy chill oraz zasmakować przepysznej zimowej kuchni.

Zimowa Piątka – bieg karnawałowy

Nadeszła pora na sportową część dnia. O godzinie 14:00 do akcji wkroczyli mali biegacze „Karnawałowego Biegu dla Dzieci”. To nie wynik, a integracja wszystkich uczestników i przede wszystkim dobra zabawa były głównym priorytetem. Z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że uczestnicy poczuli magię karnawału, bowiem przygotowali rewelacyjne karnawałowe stroje, które nie umknęły uwadze jury.

Najlepsze Karnawałowe Przebranie:

 1. Filip Frejman
 2. Zuzanna Rowińska
 3. Filip Szejda

Zaledwie kwadrans później wystartowali biegacze „Zimowej Piątki” i kijkarze Zimowego Marszu Nordic Walking. Pomimo śnieżnej aury, na linii startu pojawiło się około 180 zawodników. Część z nich postanowiła wystartować w kultowych czapkach i chustach wielofunkcyjnych „Suwałki -42*C”. W „Zimowej Piątce” bezkonkurencyjny okazał się Jakub Ołowski, finiszując ze sporym zapasem czasu względem drugiego zawodnika z Litwy – Petrasa Pranckunasa. Na trzecim miejscu uplasował się Norbert Marczuk (i to biegnąc w stroju papugi!). Wśród kobiet triumfowała suwalczanka Joanna Konopko, a podium dopełniły Julita Piwońska (2) i Anna Kuleszka (3).

 Zimowa Piątka:

 1.  Jakub Ołowski
 2.  Petras Pranckunas
 3.  Norbert Marczuk
 1. Joanna Konopko
 2. Julita Piwońska
 3. Anna Kuleszka
 • Najlepsza Suwalczanka: Joanna Konopko
 • Najlepszy Suwalczanin: Tadeusz Walendykiewicz

Najlepsze Karnawałowe Przebranie:

 1. Karol Kamiński
 2. Zbigniew i Igor Nowiccy
 3. Piotr Danowski
 1. Anna Putra Kamińska
 2. Anna Kuleszka
 3. Izabela Korżyńska

W konkurencji Zimowego Marszu Nordic Walking w pierwszej trójce znaleźli się: Dariusz Jaksina, Stefan Dojnikowski i Józef Bełdyga. Wydarzenie było zarazem pierwszym etapem Suwalskiej Olimpiady Seniorów, w związku z czym nagrodzeni zostali zwycięzcy klasyfikacji „Najlepszy Senior” oraz „Najlepsza Seniorka”. Puchary w geście triumfu wznieśli w górę Stefan Dojnikowski oraz Anna Wierzbiło.

Najmłodsi nie mogli narzekać na nudę

Na brak atrakcji nie mogli narzekać najmłodsi uczestnicy Stacji Pogodne Suwałki. O dobrą atmosferę wydarzenia zadbali Miś UśMich wraz z bajkowymi Olafem i Elsą, którzy to przygotowali specjalny program gier i zabaw z motywem przewodnim „Kraina Lodu”. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wesoły autobus Lady Klaun, który zatrzymał się w okolicy suwalskiego Zalewu Arkadia.

Co prawda Stacja Pogodne Suwałki 2022 dobiegła końca, lecz aby utrzymać zimową atmosferę, która idealnie łączy się z tym co widzimy  za oknem, zapraszamy do oglądnięcia bogatej fotorelacji z wydarzenia.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Od godziny 12:00 w hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena” rozpoczęło się wielkie odliczanie do 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to czas na gry i zabawy – nie zabrakło animacji dla dzieci, a także mini turnieju szachowego oraz pokazów Jiu Jitsu i MMA. Co istotne, to wszystko w duchu niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują!

30 stycznia 2023 12:51