Stacja Pogodne Suwałki – Zimowa Fiesta w Sercu Północy!


Ostatnie dwa dni na Polskim Biegunie Zimna były niezapomniane. Pomimo mrozu, który towarzyszył nam z każdym oddechem, a za oknem trwała taneczna gra śnieżnych płatków, Stacja Pogodne Suwałki udowodniła, że zima to nie czas zimnej bierności, ale przede wszystkim okres niezwykłej aktywności.

Suwalczanie i przybyli do miasta Goście pokazali, że radość z prostych przyjemności czerpać można zawsze, a zimowe aktywności są nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne dla utrzymania dobrego samopoczucia.

Suwałki Team zwycięża w XXI Mikołajkowym Turnieju im. Tomka Godlewskiego

Sportową część Stacji Pogodne Suwałki zainaugurował XXI Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego. W zmaganiach wystąpiły cztery zespoły, wśród których nie zabrakło znanych sportowców, czy też osób ze świata showbiznesu. Po raz pierwszy w Suwałkach gościliśmy jednego z najbardziej znanych polskich komentatorów sportowych Dariusza Szpakowskiego. Na zielone boisko wybiegły natomiast m.in. takie gwiazdy, jak doskonale wszystkim znany Radosław Majdan, Mistrz Olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki, czy też internetowi twórcy z wielomilionowymi zasięgami Kacper Blonsky i Blowek.

Turniejowi przyświecał szczytny cel. W czasie trwającego wydarzenia zbierane były środki na leczenie i rehabilitacje trójki potrzebujących. Zwycięzcami turnieju została ekipa Suwałki Team, która w decydującym spotkaniu, w ostatniej akcji meczu pokonała Reprezentację Polski Kobiet, spychając podopieczne Niny Patalon na drugie miejsce. Trzeci stopień podium wywalczyła Reprezentacja Artystów Polskich, a stawkę zamknęła Drużyna Przyjaciół Turnieju.

„Bajkał – najstarsze i najgłębsze jezioro świata”

Część kulturalna Stacji Pogodne Suwałki odbyła się w Suwalskim Ośrodku Kultury. Tematem przewodnim spotkania, w którym udział wzięli Dariusz Morsztyn (pierwszy polski maszer startujący w najtrudniejszych europejskich wyścigach psich zaprzęgów), Piotr Malczewski (do najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie podróżował kilkanaście razy) oraz Krystyna i Piotr Bagińscy (pasjonaci podróżowania – zwłaszcza zimowego), było jezioro Bajkał.

Podróżnicze opowieści połączone były z projekcją filmów i zdjęć. Dodatkowo, podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wylosowania książki z autografem Piotra Malczewskiego oraz oryginalnych pakietów promocyjnych SOK.

Jan Krutul z wyjątkowym programem kąpieli saunowych

Wyjątkowym gościem „Saunowego Wieczoru Dookoła Świata” był doświadczony saunamistrz Jan Krutul – członek Polskiego Towarzystwa Saunowego. W trakcie wydarzenia poprowadził on uczestników przez fascynującą podróż, a przygotowane przez niego ceremonie saunowe wprowadziły zainteresowanych w zupełnie nowy wymiar tego relaksującego rytuału.

Ceremonia saunowa to wyjątkowy obrzęd prowadzony przez wyszkolonego saunamistrza, który dzięki muzyce, zapachom i odpowiedniemu rozprowadzaniu ciepła tworzy z seansu wyjątkowy pokaz. W zależności od sposobu jej przeprowadzania może relaksować i wyciszać, lub wręcz przeciwnie – dodawać energii i stanowić wyjątkowe źródło rozrywki dla uczestników.

Jan Krutul przygotował 4 różne propozycje, które spotkały się z entuzjazmem sympatyków kąpieli saunowych:

– I część – energia i taniec – Brazylia/Polska (godz. 18:00)

– II część – relaks i chillout – Hiszpania/USA (godz. 19:00)

– III część – nostalgia i eurofia – Polska/Brazylia (godz. 20:00)

– IV część – ogień i lód – USA/Irlandia (godz. 21:00)

Ice Disco – dyskoteka na lodowisku w gorących rytmach latino

Ice Disco to nowa propozycja w ramach Stacji Pogodne Suwałki, która połączyła radość jazdy na lodzie z gorącymi rytmami latino podczas dyskoteki na lodowisku. Odpowiedzialny za dobre brzmienie DJ Ułan dostarczył uczestnikom niezapomnianej mieszanki muzycznej. Dźwięki gorących rytmów latino w połączeniu z lśniącym lodowiskiem stworzyły wyjątkowe połączenie, które sprawiło, że wszyscy bawili się znakomicie.

Dodatkowym elementem niespodzianki był gość specjalny – Pogodny Miś – który pojawił się na lodowisku, przynosząc uśmiech na twarzach wszystkich obecnych. Z pewnością był to moment pełen radości i zabawy, podkreślający atmosferę tego nietypowego wydarzenia.

Karnawałowa Parada Morsów

Rozbrzmiewające spod Centrum Handlowego Suwałki Plaza karnawałowe rytmy sygnalizowały początek Parady Morsów. Uczestnicy przemierzyli najbardziej charakterystyczne ulice miasta, takie jak T. Noniewicza, Chłodna, T. Kościuszki, Wojska Polskiego, docierając w towarzystwie gwaru i radości nad Zalew Arkadia. Oprócz członków Suwalskich Morsów, na Polski Biegun Zimna przybyli przedstawiciele z Augustowa, Białegostoku, Bakałarzewa, Bielska Podlaskiego, Grajewa, Siemiatycz, Ełku, Gołdapi, Giżycka, Hajnówki, Łap, Łomży, Łochowa, Ostrołęki, Sejn, Warszawy, Zambrowa i wiele więcej!

Część Morsów miała okazję poznać się bliżej nieco wcześniej. W sobotę o godzinie 18:00 w Hańcza Inn przy ul. Wojska Polskiego 2 rozpoczął się Bal Morsów, będący doskonałą okazją do integracji środowiska sympatyków mroźnych kąpieli z obszaru całego kraju. Wydarzenie w blasku imprezowych świateł i dźwiękach najlepszej muzyki serwowanej przez DJ’a Słomę spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Zimowa SPA / II Ogólnopolski Zlot Morsów na Polskim Biegunie Zimna

Tak jak to bywało w minionych latach, w południe nad Zalewem Arkadia pojawiło się prawie 300 Morsów z Suwałk oraz innych miejscowości regionu i kraju. Po kilku sesjach kąpieli na Morsów czekały atrakcje przygotowane w ramach strefy „Zimowego SPA”, w którym pojawiły się balie z gorącą wodą oraz mobilne sauny. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwali niezawodni ratownicy Suwalskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego, którzy przeprowadzili specjalny pokaz ratownictwa lodowego.

Pomimo gorących latynoskich rytmów i karnawałowej fiesty, uczestnicy, którym śnieżna pogoda dała się we znaki mogli odpocząć i ogrzać się w namiocie strefy chill oraz zasmakować przepysznej zimowej kuchni.

Zimowa Piątka – bieg karnawałowy

Nadeszła pora na sportową część dnia. O godzinie 14:00 do akcji wkroczyli mali biegacze „Karnawałowego Biegu dla Dzieci”. To nie wynik, a integracja wszystkich uczestników i przede wszystkim dobra zabawa były głównym priorytetem. Z pełnym przekonaniem można rzec, że uczestnicy poczuli magię karnawału, bowiem przygotowali rewelacyjne karnawałowe stroje, które nie umknęły uwadze jury.

Najlepsze Karnawałowe Przebranie:

 1. Filip Frejman & Zofia Snopko
 2. Janusz Sztelmach & Gabriela Wandzioch
 3. Jakub Snopko & Anna Kucharska

Zaledwie kwadrans później wystartowali biegacze „Zimowej Piątki” i kijkarze zimowego marszu Nordic Walking. Pomimo śnieżnej aury, na linii startu pojawiło się około 160 zawodników. W „Zimowej Piątce” bezkonkurencyjny okazał się Marcin Getek z Ełku, finiszując ze sporym zapasem czasu względem drugiego zawodnika z Gołdapi – Jakuba Pigiela. Na trzecim miejscu uplasował się Krystian Różański z Ełku. Wśród kobiet triumfowała Joanna Konopko, a podium dopełniły Emilia Kibitlewska (2) i Monika Popowska (3). Wszystkie nagrodzone Panie pochodzą z Suwałk.

 Zimowa Piątka:

 1.  Marcin Getek (17:39.68)
 2.  Jakub Pigiel (17:53.66)
 3.  Krystian Różański (18:57.51)
 1. Joanna Konopko (19:32.78)
 2. Emilia Kibitlewska (23:42.82)
 3. Monika Popowska (24:23.26)
 • Najlepsza Suwalczanka: Joanna Konopko
 • Najlepszy Suwalczanin: Arkadiusz Zoń

Najlepsze Karnawałowe Przebranie:

 1. Karol Kamiński
 2. Piotr Danowski
 3. Jakub Skrodzki
 1. Anna Putra Kamińska
 2. Iwona Ruszewska
 3. Monika Rant

Zimowy marsz Nordic Walking został przeprowadzony w ramach happeningu, w związku z czym klasyfikacja generalna nie była prowadzona. Jednakże, wydarzenie było pierwszym etapem Suwalskiej Olimpiady Seniorów. Wszyscy uczestnicy zgłoszeni do zawodów otrzymali za ukończenie marszu 3 punkty do klasyfikacji generalnej.

Najmłodsi nie mogli narzekać na nudę

Na brak atrakcji nie mogli narzekać najmłodsi uczestnicy Stacji Pogodne Suwałki. O dobrą atmosferę wydarzenia zadbali Miś UśMich wraz z bajkowymi postaciami: SpongeBobem, pieskiem Chase z Psiego Patrolu, Myszką Miki i Minnie. Nasi Goście Specjalni nie pozwolili nudzić się najmłodszym uczestnikom wydarzenia, a dodatkowo wystartowali w karnawałowym biegu dla dzieci, wspierając milusińskich w pokonywaniu trasy biegu.

Co prawda Stacja Pogodne Suwałki 2024 dobiegła końca, lecz aby utrzymać zimową atmosferę, która idealnie łączy się z tym co widzimy  za oknem, zapraszamy do obejrzenia bogatej fotorelacji z wydarzenia, która w dniu dzisiejszym opublikowana zostanie na facebooku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Fot. Miłosz Kozakiewicz

15 stycznia 2024 10:40