34.PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Lekkoatletyce. Suwalski stadion z nowymi rekordami!

Dwa dni zmagań najlepszych w kraju młodzieżowych lekkoatletów, 6 nowych rekordów suwalskiego stadionu, kilkadziesiąt rekordów życiowych oraz wywalczone „przepustki” na Mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszczy, tak w wielkim skrócie można napisać o zakończonych wczoraj 34.PZLA Mistrzostwach Polski U23 w Lekkoatletyce.

Powodów, aby w miniony weekend pojawić się na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Wojska Polskiego 17 było natomiast znacznie więcej.

Pierwszym z nich była efektowna ceremonia otwarcia poprzedzająca rywalizację lekkoatletów, której pierwsza część nawiązywała do starożytnych tradycji olimpijskich, a zakończyła się zapaleniem znicza, ustawionego tuż przy bieżni. Później przed licznie zgromadzonymi widzami zaprezentowali się młodzi sportowcy z suwalskich klubów.

Najważniejszym z powodów, dla których warto było odwiedzić suwalski stadion, to bez wątpienia widowiskowa rywalizacja jak chociażby konkursy pchnięcia kulą, które były ozdobą pierwszego dnia 34. PZLA Mistrzostw Polski U23 w Suwałkach – w gronie mężczyzn próbą na 20.80 popisał się Konrad Bukowiecki, a w konkursie pań świetnie zaprezentowała się Klaudia Kardasz, która wynikiem 17.88 wypełniła minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

W konkurencjach technicznych równie ciekawie widowiskowo przebiegały konkursy rzutu oszczepem kobiet i rzutów młotem.

Pod nieobecność na rzutni Marii Andrejczyk złoty medal suwalskich mistrzostw Polski U23 zdobyła Marcelina Witek. Oszczepniczka KS Polanik Piotrków Trybunalski, tuż po konkursie pchnięcia kulą, rzuciła 57.24 i o blisko 5 metrów pokonała dziś mistrzynię świata do lat 20 Klaudię Maruszewską (w Suwałkach 52.34). Brązowy medal zdobyła Agnieszka Grubba
– 52.00.

Faworytką konkursu młociarek była Katarzyna Furmanek, która już po pierwszej serii zdecydowanie prowadziła legitymując się wynikiem 66.24. Później Kielczanka poprawiła się jeszcze na 66.29 i zdobyła pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski do lat 23. Czwarta
w europejskich tabelach Furmanek będzie jedną z naszych medalowych nadziei podczas mistrzostw kontynentu U23 w Bydgoszczy. Srebrny medal, poprawiając wynikiem 64.35 rekord życiowy, zdobyła Marika Kaczmarek. Brąz dla Agaty Zieńkowicz – 62.63

Wielkie emocje towarzyszyły biegom sprinterskim kobiet. Kamila Ciba poprawiając czasem 11.62 rekord życiowy obroniła w Suwałkach tytuł mistrzyni Polski U23 w biegu na 100 metrów. Na mecie zawodniczka AZS-u Poznań pokonała Ewę Ochocką (11.78) i Magdalenę Wronkę (11.89). Warto dodać, że wynik Kamili Ciby był również nowym rekordem suwalskiego stadionu. Poprzedni należał do Białorusinki Jeleny Denisik, która w 1992 roku 100 m pokonała w czasie 11,64 s.

Efektownie wyglądał również bieg kobiet na 400 metrów. Wygrała liderka tabel U23, czyli Aleksandra Gaworska, która jedno okrążenie miejscowego stadionu pokonała w 52.54 ustanawiając nowy rekord obiektu. Znacząco rekord życiowy poprawiła wicemistrzyni Polski Mariola Karaś, która pierwszy raz złamała granicę 53 sekund uzyskując 52.95. Brąz dla Dominiki Muraszewskiej (53.44). Piąta w drugiej serii Dominika Morka czasem 53.65 wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszcz – wskaźnik na czempionat ma już pięć specjalistek od biegania 400 metrów.

W sobotę rekord stadionu należący do Australijczyka Jack’a Hale’a w biegu na 100 m (10,46 s) pobił Dominik Kopeć. Najlepszy w tym sezonie polski sprinter w Suwałkach wygrał zdecydowanie i z czasem 10,38 s został mistrzem kraju do lat 23. Srebrny medal zdobył Karol Kwiatkowski (10.61), a brązowy Konrad Ziółkowski (10,83).

Rekord suwalskiego stadionu został ustanowiony również w najdłuższym biegu sobotnich zmagań – na 3000 metrów z przeszkodami. Tu najlepsza była Aneta Konieczek, która zwyciężyła z czasem 10:41.30 (poprzedni rekord 11:00,25 m). Wicemistrzynią Polski została Patrycja Kapała (10:44.46), a brązowy medal zdobyła Sylwia Ślęzak (10:52.73).

W niedzielę rekordów stadionu nie ustanowiono. Główną przyczyną był padający deszcz
i porwisty wiatr.  Warto odnotować, iż Bartłomiej Stój  wygrał konkurs rzutu dyskiem uzyskując 60.73, a Igor Kopala skacząc wzwyż 2.16 wypełnił minimum PZLA na mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszczy. Wśród kobiet była Daria Zabawska, która we wszystkich mierzonych próbach uzyskiwała lepsze wyniki od najlepszego rezultatu drugiej zawodniczki. Reprezentantka Podlasia Białystok wygrała z wynikiem 56.73 i zdecydowanie pokonała Monikę Nowak (52.16). Brązowy medal zdobyła Aleksandra Grubba – 48.85.

W sumie podczas dwóch dni rywalizacji wystartowało 384 zawodników z 111 klubów. Najwyżej sklasyfikowanym klub z woj. podlaskiego było Podlasie Białystok, które w klasyfikacji medalowej zajęło 4. miejsce.

Pełne wyniki 34.PZLA Mistrzostw Polski U23 w Lekkoatletyce.

3 lipca 2017 16:33