38. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Przed nam weekend z “Królową Sportu”!


38. PZLA Mistrzostwa Polski U23 - grafika promująca wydarzenie

W najbliższy weekend (24-25 lipca 2021) na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś,  odbędą się 38. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Przed suwalską publicznością wystąpią m.in. medalistki mistrzostw Europy U23, które przed kilkunastoma dniami zakończyły się w Tallinnie. Oprócz nich na starcie pojawi się ponad czterystu młodych lekkoatletów, którzy są w kluczowym momencie kariery. Wielu z nich sięgało już po sukcesy w młodszych kategoriach wiekowych, a udział w nadchodzących mistrzostwach będzie ostatnim etapem przed startami w gronie seniorów.

Impreza rangi Mistrzostw Polski powraca do Suwałk po blisko 3 latach przerwy. Ostatnim wydarzeniem tego formatu były Mistrzostwa Polski w Sztafetach i Wielobojach, które odbyły się
w 2018 roku. Rok wcześniej w Suwałkach o medale mistrzostw Polski rywalizowali młodzieżowcy, a w 2016 juniorzy do lat 20. Dlatego też wydarzenie tej rangi z pewnością ucieszy sympatyków „Królowej Sportu”, tym bardziej, że poziom rywalizacji będzie bardzo wysoki, a kibice mogą być świadkami nie tylko pobicia rekordów stadionu, ale także rekordów Polski.

Do rywalizacji podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w kategorii do lat 23 zostało zgłoszonych aż 408 zawodników z 119 klubów! W porównaniu do zawodów w tej kategorii wiekowej to rekordowo dużo, bowiem średnia z ostatnich 3 lat nie przekraczała 330 zawodników. Wśród uczestniczek  na uwagę zasługują m.in. Pia Skrzyszowska tegoroczna młodzieżowa Mistrzyni Europy z Tallina (100 m ppł), czy Paulina Guzowska, która w odbywających się w maju tego roku w Chorzowie Mistrzostwach Świata Sztafet, wywalczyła z koleżankami złoty medal na dystansie 4 x 200 m.

 

Na dzieci czeka miasteczko lekkoatletyczne LDK

38. PZLA Mistrzostwa Polski U23 rozpoczną się w sobotę (24 lipca) o godz. 14:00. Natomiast już od godziny 12:00 na stadionie lekkoatletycznym, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej areny zmagań, zostanie otwarte miasteczko lekkoatletyczne programu „Lekkoatletyka dla każdego” (LDK). Ogólnopolski program, który realizowany jest również w suwalskich szkołach, powstał z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży.
I to właśnie z myślą o dzieciach, podczas największych zawodów lekkoatletycznych pojawiają się miasteczka LDK. W specjalnie przygotowanej strefie, która powinna zainteresować w szczególności najmłodszych, będą prowadzone różne działania (zabawy, konkursy), które mają promować lekkoatletykę jako sport atrakcyjny, niosący wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży dający satysfakcję z aktywności fizycznej, rywalizacji z rówieśnikami i zdobywania nowych umiejętności.

W sobotę miasteczko LDK będzie czynne do godz. 18:00.

W tym roku młodzieżowcy, w przyszłym roku elita polskiej lekkoatletyki.

Mistrzostwa Polski U23 będą dodatkową próbą generalną dla organizatorów, przygotowujących się do najważniejszej imprezy z kalendarza Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – 98. PZLA Mistrzostw Seniorów, które odbędą się w przyszłym roku w Suwałkach. Biorąc pod uwagę, że za chwilę rozpoczną się przełożone z uwagi na trwającą pandemię Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, a polscy lekkoatleci w wielu konkurencjach należą do absolutnie światowej czołówki, w przyszłym roku na suwalskim stadionie możemy mieć „plejadę gwiazd”.

Tak jak w przypadku poprzednich zawodów ich organizatorem, w imieniu Miasta Suwałk, będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tym roku to zadanie będzie nieco trudniejsze niż w pozostałych latach, ponieważ organizatorzy muszą dostosować obiekt do obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią. Z tego powodu podczas tegorocznych Mistrzostw Polski na trybunach suwalskiego stadionu będzie mogło zasiąść maksymalnie 450 osób. To mocne ograniczenie, ponieważ zainteresowanie lekkoatletyką w Suwałkach jest ogromne.

Abstrahując od wszelkich przeciwności i ograniczeń nie ulega wątpliwości, że w tym roku, a szczególnie w następnym, kibice w Suwałkach będą mogli podziwiać czołówkę polskiej lekkoatletyki. Ci, którzy w najbliższy weekend wybiorą się na stadion lekkoatletyczny mogą być świadkami nie tylko imponujących wyników na miarę rekordów Polski, ale także sukcesów przyszłych gwiazd światowego formatu.

Program zawodów dostępny jest na oficjalnej stronie mistrzostw: www.suwalki2021.pl

20 lipca 2021 08:04