A jak Aikido | Sportowy Alfabet Suwałk


Zgodnie z poniedziałkową zapowiedzią dziś rozpoczynamy nasz nowy projekt pn. „Sportowy Alfabet Suwałk”. Przez najbliższe sześć miesięcy postaramy się przypomnieć najważniejsze karty historii suwalskiego sportu. Nie ulega wątpliwości, że suwalczanie mają powód do dumy. Setki medali na wielkich imprezach zarówno w kraju jak i za granicą i morze radości z odniesionych sukcesów.  Oczywiście jak to w sporcie bywa nie zabrakło również porażek, które często były przekuwane w sukcesy. Jednak Sportowy Alfabet Suwałk to przede wszystkim próba ukazania pasji do sportu, która drzemie w suwalczanach od wielu lat. Pasja, dzięki której o mieście nad Czarną Hańczą możemy mówić „Sportowe Suwałki”.

Zgodnie z prawidłami alfabetu pierwszą literą jest „A”. Naszą podróż zaczynamy od dalekiej Japonii, w której na przełomie XIX i XX wieku narodziło się AIKIDO. W Suwałkach pojawiło się 35 lat temu. Poznajcie zatem bohaterów, którzy tworzyli i tworzą dalej piękną historię suwalskiego AIKIDO.

Historia aikido

Aikido jest to japońska sztuka walki polegająca na unieruchomieniu przeciwnika przez zastosowanie rzutu lub założenie dźwigni wykorzystująca jego ruch i energię. Historia aikido sięga przełomu XIX i XX wieku. Jego twórcą jest Morihei Ueshiba, noszący tytuł ō-sensei (jap. 翁先生 szacowny mistrz). Celem ćwiczenia jest nie tylko doskonalenie swoich umiejętności technicznych i sprawności ruchowej ale także poprawa i kształtowanie charakteru. Aikido charakteryzuje się płynnością ruchu i szerokim spektrum poruszania się. Umożliwia to kontrolę przeciwnika i pozwala go obezwładnić. Trening aikido to też walka drewnianą bronią: kijem, mieczem i nożem (jo, bokken, tanto). Geneza tych ćwiczeń wywodzi się ze sztuki posługiwania się ostrą bronią przez samurajów, a obecnie uczy timingu, dystansu i orientacji przestrzennej.

Japońska sztuka samoobrony w Suwałkach

W Suwałkach aikido rozwija się od 1985 roku za sprawą Kazimierza Mordaszewskiego, który założył sekcją tej dalekowschodniej sztuki walki. Była to jedna z pierwszych takich sekcji w Polsce. Spośród kilkuset zaczynających wtedy osób obecnie ćwiczą dwie: Prezes Klubu Aikido KRESMENI oraz członek Rady Instruktorów AAI-Polska Aikido Krzysiek Szoch (5 dan) i Prezes AAI-Polska Aikido Tomasz Krzyżanowski shihan (6 dan).

Japońska sztuka samoobrony nie jest „zawodniczą” sztuką walki, tzn. nie ma w niej formy rywalizacji. Ćwiczone są, podobnie jak w tradycyjnym jujitsu, sekwencje ataku i obrony celem wyrobienia nawyków i zachowań przydatnych w sytuacji samoobrony. Treningi mają za zadanie przygotowanie sprawnościowe, kondycyjne i wytrzymałościowe zawodników. Poziom umiejętności ćwiczących w Klubie jest systematycznie podnoszony poprzez wizyty utytułowanych nauczycieli (sensei. shihan): Fumio Toyoda, George Koliopoulos, James Nakayama, Derek Nakagawa, Tomasz Krzyżanowski. Oprócz tego szeroka kadra zawodników wyjeżdża na zgrupowania i obozy krajowe i zagraniczne (Japonia, USA, Bułgaria, Grecja, Niemcy, Litwa, Wietnam).

W bieżącym roku opisywana sztuka walki w Suwałkach obchodzi jubileusz 35-lecia. Jest to również osobisty jubileusz 35-lecia treningu i trenerskiej pracy na macie sensei Krzyśka Szocha. Z tej okazji powstała piosenka opisująca suwalskie aikido oraz zachęcająca do sprawdzenia się w tej sztuce walki.

Sprawdź się i odkryj siebie na nowo

Podsumowując – śmiało możemy powiedzieć, że podczas zgłębiania tajników tej sztuki walki każdy znajdzie to, czego szuka: atrakcyjną formę rekreacji, sprawność i kondycję, umiejętność samoobrony, widowiskowe techniki walki bronią, kontakt z ciekawymi ludźmi, a z czasem kontrolę, równowagę duchową, pewność siebie, spokój i harmonię. W efekcie trening aikido to praca nad samym sobą, pokonywanie własnych słabości i droga samorozwoju.

Zapraszamy więc to oglądnięcia oraz wsłuchania się w tekst piosenki przygotowanej przez Klub Kresmeni opisującej historię pierwszego bohatera naszego cyklu pn. Sportowy Alfabet Suwałk.

 

Ponadto w Suwałkach od 2008 roku funkcjonuje drugi klub aikido pod nazwą Kuma DOJO z japońskiego klubu niedźwiedzi. Klub stowarzyszony jest w federacji AAI Polska, współpracującej z Aikikai (kwatera główna aikido w Tokyo). Instruktorzy z drugimi i trzecim stopniem mistrzowskim czuwają nad rozwojem suwalskich aikidoków, sami szlifując swoje umiejętności na całym świecie. Dodatkowo klub popularyzuje kulturę Japonii organizując cykliczne imprezy pod patronatem Ambasady Cesarstwa Japonii.

9 czerwca 2020 15:13