Informacje o znoszeniu ograniczeń w dostępie do obiektów sportowych, które przedstawił na konferencji prasowej w minioną środę (27 maja) Premier Mateusz Morawiecki, na pewno ucieszyły klientów suwalskiego Aquaparku. Zgodnie z zapowiedzią tego typu obiekty będą mogły wznowić swoją działalność już od 6 czerwca.
Czy tak się stanie? W praktyce otwarcie basenów, parków wodnych, kompleksów rekreacyjnych może nastąpić nieco później, ponieważ termin ich uruchomienia uzależniony jest od realizacji obligatoryjnych procedur sanitarnych takich jak m.in. badania wody.
Przerwa pod znakiem remontów i konserwacji
Przypomnijmy, że suwalski Aquapark pozostaje zamknięty od 14 marca. W tym czasie były przeprowadzone remonty oraz prace konserwacyjne. Ze względów ekonomicznych, ale też sanitarnych, z basenów została wypompowana woda, a większość urządzeń tzw. techniki basenowej, których praca w pełnym zakresie powoduje duże zużycie energii elektrycznej, zostało wyłączonych. W praktyce pozwoliło to nie tylko na wygenerowanie wymiernych oszczędności, ale również na przeprowadzenie zaplanowanego na czerwiec serwisu technicznego urządzeń.
Przed otwarciem Aquaparku obligatoryjne badania wody
Tuż po ogłoszeniu terminu, od którego kompleksy basenowe będą mogły wznowić działalność, pracownicy suwalskiego Aquaparku przystąpili do przygotowania otwarcia obiektu. W pierwszej kolejności oprócz prac porządkowych i ponownej dezynfekcji powierzchni zaczęto wprowadzać wodę do basenów. Z uwagi na wydajność pomp i proces filtrowania, wypełnianie niecki sportowej i rekreacyjnej potrwa do najbliższego wtorku. Następnie przez kolejne dwa dni woda będzie podgrzewana do min. 27 C. Kolejny etap to badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem badań, służby sanitarno-epidemiologiczne będę mogły pobrać próbki wody najwcześniej 9 czerwca. Niestety etap związany z badaniami będzie najdłuższy, a ma to związek z oceną jakości wody w kierunku oznaczenia bakterii Legionella sp. Przypomnijmy, że analiza wody w tym zakresie jest jednym z szerokiej grupy badań wody, których wykonanie ma na celu potwierdzenie jej właściwej jakości. Legionella jest oznaczana w ciepłej wodzie użytkowej, dystrybuowanej wewnętrzną instalacją wodociągową w obiekcie. Podstawowym celem badania jest wczesne wykrycie obecności bakterii w instalacji wodociągowej, a w sytuacji jej stwierdzenia – przedsięwzięcia działań zapobiegających skutkom zdrowotnym jakie może spowodować,
w tym wywołaniu Legionelozy.
Nowe warunki korzystania z obiektu
W piątek (29 maja) w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza limit osób korzystających z obiektów basenowych. Zgodnie z nowymi zasadami jednocześnie z części rekreacyjnej i sportowej będzie mogło korzystać maksymalnie 150 osób, przy czym na jednym torze będą mogły przebywać 4 osoby.
Oprócz limitów wprowadzono również obowiązki w zakresie m.in. dezynfekcji szatni i węzłów sanitarnych, a także obligatoryjne 15 minutowe przerwy, aby uniemożliwić kontakt osób opuszczających Aquapark z osobami wchodzącymi do obiektu.
Wszystko wskazuje na to, że pierwszych klientów Aquapark powita w drugiej połowie tego miesiąca.
1 czerwca 2020 09:57