B jak Badminton | Sportowy Alfabet Suwałk


Historia badmintona

Badminton w postaci gier i zabaw ma wielowiekową tradycję. Historia lotki ma około 2000 lat i początkowo była to gra dworska, pałacowa. Największy jej rozwój przypada na wiek XVII. Warto wspomnieć, iż ta gra miała różne nazwy na świecie, np. we Francji tę grę nazywano wolantem (tylko w samym Paryżu było 250 salonów do gry z widownią).

W Polsce wolant zaistniał na dworach w XVII wieku za sprawą Augusta III Sasa i szybko zdobył dużą popularność. O wolancie pisali m.in.: Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Stanisław Staszic.

Obecna nazwa gry „badminton” pochodzi z Anglii, gdzie w XIX wieku na dworze Badminton House odwrócono zasady gry. Zaczęto grać tak, aby współgrający nie przebili lotki na drugą stronę. Nazwa ta upowszechniła się na całym świecie, w Polsce zaczęto jej używać od 1883 roku zamiast dotychczasowej nazwy wolant. Pod koniec XIX wieku badminton stał się w wielu krajach sportem, w Polsce uprawiany był przez wiele lat rekreacyjnie. Jako sport zaczął istnieć od powstania Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej (TKKF), czyli od 1957 roku.

Zaczęto produkować sprzęt do badmintona. W 1972 r. rozegrano I Indywidualne Mistrzostwa Polski. W 1972 r. Polska przystąpiła do Międzynarodowej Federacji Badmintona.

Badminton w Suwałkach

W Suwałkach przejście od gry rekreacyjnej (zwanej często kometką) do gry sportowej (badmintona) nastąpiło w latach siedemdziesiątych XX wieku. I Drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrano w sezonie 1973/74. W 1974 roku badmintona zaczęli trenować pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach na czele z ówczesnym dyrektorem Lechem Nowikowskim. Utworzoną drużynę OSiR wspierał organizacyjnie i finansowo suwalski Urząd Miasta. W 1977 roku powstał Polski Związek Badmintona. W tym samym roku przy suwalskim Urzędzie Miasta powstała sekcja TKKF „Magistratus” zajmująca się popularyzacją badmintona i brydża, w której głównymi zawodnikami byli członkowie władz miejskich. Sekcja ta została założona przez Wiceprezydenta Henryka Owsiejewa i kierownika Wydziału Ogólnego – Jerzego Szleszyńskiego (prezesa sekcji). Po pewnym czasie w Suwałkach badminton zaczęto nazywać „grą prezydencką”, jako, że grali w nią prezydenci miasta (min. Józef Gajewski, Henryk Owsiejew, Marian Luto i inni). Pracownicy Urzędu Miasta startowali również w zawodach badmintonowych na spartakiadach administracji państwowej, podczas których najwięcej sukcesów odnosili H. Owsiejew i J. Szleszyński.

W 1984 roku w Suwałkach powołano Okręgowy Związek Badmintona (prezes – Lech Nowikowski do 1987 r., Jerzy Szleszyński w latach 1987 – 1999 r). W 1999 roku Okręgowe Związki  Badmintona z Suwałk i Białegostoku połączyły się. Prezesem OZBad Białystok został Jerzy Szleszyński i pełnił tę funkcję do 2012 r. Do OZBad Suwałki należało kilkanaście klubów. Sekcje badmintona działały też w Ełku, Augustowie, Gołdapi, Węgorzewie, Giżycku czy Białej Piskiej. OZBad organizował wiele prestiżowych zawodów, m.in.: 7-krotnie Indywidualne Mistrzostwa Polski, finały Drużynowych Mistrzostw Polski, zawody międzynarodowe oraz setki zawodów mniejszej rangi. OZBad wspólnie z Polskim Związkiem Badmintona wydawał pismo „Badminton – Polska” (redaktorem naczelnym był Jerzy Szleszyński).

W Suwałkach w 1981 roku  gościł trener Michael Robinson (Anglia), a w 1982 r. M. Hawey (Anglia), którzy prowadzili kursy trenerskie. W latach 1981-1988 PZBad organizował w Suwałkach zgrupowania kadry narodowej (hala OSiR). Odbywały się także mecze pokazowe Polska – RFN juniorów (1985 r.) i Polska A – Polska B (1986 r.).

Wówczas w Polsce rozgrywki klubowe  były prowadzone w 5-ciu ligach, drużyna OSiR grała w III lidze. W 1983 roku drużynę przejęła RW LZS, w 1984 roku jako „LZS Suwałki” drużyna awansowała do II Ligi (trener Grzegorz Chodkiewicz). Zasadnicze znaczenie dla przejścia od amatorskiego do profesjonalnego badmintona miał rok 1987. Dnia 16 listopada 1987 r., z inicjatywy Dyrektora Henryka Owsiejewa i po uzgodnieniach z OZBad Suwałki, powołano klub LKS Polam Suwałki (prezesem został Jerzy Szleszyński). Zatrudniony został  trener I klasy – Jerzy Szuliński.

SUKCESY

W 1991 roku (podczas rozgrywanego w hali OSiR turnieju mistrzów czterech grup II ligi o wejście do I ligi) drużyna LKS Polam Suwałki po raz pierwszy w historii Suwałk i klubu uzyskała prawo do gry w I lidze państwowej w sporcie olimpijskim. W tym samym roku po raz pierwszy suwalscy zawodnicy zostali powołani do reprezentacji Polski juniorów (Iwona Rzatkowska, Jacek Niedźwiedzki i Artur Zbroński). Zdobyli także pierwsze medale w Mistrzostwach Polski: młodzieżowych (Jarosław Zaborowski oraz J. Zaborowski – Dariusz Ruszewski) oraz w deblu juniorów młodszych (Iwona Rzatkowska/Małgorzata Andruszkiewicz).

W 1991 r. PZBad założył Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Olsztynie, do którego zostali powołani: Jacek Niedźwiedzki, Artur Zbroński, a później Joanna Szleszyńska i Kamil Dudek.

Suwalski badminton potrzebował doinwestowania finansowego, aby zacząć odgrywać zasadniczą rolę w Polsce. Dlatego z inicjatywy H. Owsiejewa i J. Szleszyńskiego powstała spółka z o. o. „Polambad” mająca finansować badminton. Tym samym klub przyjął nazwę LKS „Polambad”. Ponadto w drużynie zagrała pierwsza zawodniczka zagraniczna (Białoruś) oraz zadebiutowała zaledwie 13-letnia wówczas Joanna Szleszyńska. W 1992 r. klub przyjął nazwę Suwalski Klub Badmintona (SKB).

W 1993 r. na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Seniorów J. Szleszyńska zdobyła pierwszy medal (gra deblowa). W Drużynowych Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Belgii Polska zdobyła Mistrzostwo Europy (w reprezentacji: J. Szleszyńska i K. Dudek). W Mistrzostwach Europy Juniorów J. Niedźwiedzki dochodzi do ćwierćfinału mistrzostw (gra deblowa). W Mistrzostwach Polski zdobywają medale w różnych kategoriach wiekowych.

W 1994 r. SKB po raz pierwszy w historii miasta i klubu zdobywa brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Powstają uczniowskie kluby sportowe: UKS „Garden” i UKS „Forte”.

 

W sezonie 1997/98 SKB po raz pierwszy zdobywa tytuł Drużynowego Mistrza Polski (do 2020 r. jako SKB „Litpol – Malow” zdobył tytuł 18 razy). Jako Mistrz Polski grają w Klubowych Mistrzostwach Europy (dawniej Puchar Europy). Pięciokrotnie zdobyli tytuł trzeciej drużyny Europy (brązowy medal) oraz pierwsze tytuły Mistrzowskie w seniorach: Jacek Niedźwiedzki (1997) oraz Joanna Szleszyńska (1999).

Wywiad z Jackiem Niedźwieckim, który jako pierwszy w historii Suwałk zdobył tytuł Mistrza Polski spośród dyscyplin olimpijskich:

 

W 2000 r. po raz pierwszy w historii Suwałk i klubu zawodnik SKB Litpol – Malow uzyskuje kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Sydney (Robert Mateusiak). Zawodnicy klubu uzyskują kwalifikacje do następnych IO w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janerio (2016).

W 2011 roku Jerzy Szleszyński wybrany zostaje członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz arbitrem Trybunału Arbitrażowego d/s sportu (kadencje 2012-2015 i 2016-2020). Wcześniej od 1990 roku nieustannie we władzach Polskiego Związku Badmintona (Wiceprezes wielu kadencji)

Nie można opisać wszystkich sukcesów suwalskiego badmintona w krótkiej formie. Szczegóły znajdują się w książce napisanej przez Prezesa Jerzeszego Szleszyńskiego.

 

Zasłużeni dla klubu

 Działacze:

  • Prezesi: Lech Nowikowski (1991- 2002), Jerzy Szleszyński (2002- dotychczas),
  • Wiceprezesi: Henryk Owsiejew (5 kadencji), Lech Iwanowski (4 kadencje), Wiesława Szleszyńska (3 kadencje), Henryk Grabowski (Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – 4 kadencje).
  • Największy, historyczny darczyńca (sponsor) Henryk Owsiejew.
  • Pracownik biura SKB (główna księgowa) Anna Poulakowska od 1996- dotychczas.
  • Trenerzy: Jerzy Szuliński, Jacek Niedźwiedzki, Michał Łogosz, Jerzy Dołhan.

Zawodnicy:

  • Michał Łogosz 37 ( 31 medali IMP i 6 tytułów DMP)
  • Joanna Szleszyńska 37 ( 24 medali IMP i 13 tytułów DMP)
  • Robert Mateusiak 26 ( 21 medali IMP i 5 tytułów DMP)
  • Kamila Augustyn 20 ( 13 medali IMP i 7 tytułów DMP)
  • Jacek Niedźwiedzki 25 ( 13 medali IMP i 12 tytułów DMP)
  • Nadia Kostiuczyk 15 (10 medali w IMP i 5 tytułów DMP)
  • Adam Cwalina 17 (10 medali w IMP i 7 tytułów DMP)

Ponadto załączamy najważniejsze wyniki Suwalskiego Klubu Badmintona:

Uzyskanie kwalifikacji i start w Igrzyskach Olimpijskich

  • Igrzyska Olimpijskie Sydney 2000r. Michał Łogosz / Robert Mateusiak – 9 miejsce
  • Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004 Michał Łogosz / Robert Mateusiak – 9 miejsce
  • Igrzyska Olimpijskie Pekin 2008 Michał Łogosz / Robert Mateusiak 5 miejsce
  • Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 Michał Łogosz / Adam Cwalina –(kontuzja Łogosz) – 16 miejsce, Kamila Augustyn – 33 miejsce
  • Igrzyska Olimpijskie Rio de Janeiro 2016 Adam Cwalina – 9 miejsce (gra podwójna mężczyzn)

Klubowe Mistrzostwa Europy

  • 2001 – Szwecja Upsala – III miejsce SKB „Litpol – Malow”
  • 2002 – Niemcy Berlin – III miejsce SKB „Litpol – Malow”
  • 2003 – Szwecja Upsala – III miejsce SKB „Litpol – Malow”
  • 2004 – Holandia Harlem – III miejsce SKB „Litpol – Malow”
  • 2005 – Francja Paryż – III miejsce SKB „Litpol – Malow”

Akademickie Mistrzostwa Świata

  • Łogosz – złoty medal w grze podwójnej (z P. Wachą) – Kraków 2002 r.
  • Niedźwiedzki – srebrny medal w grze pojedynczej – Sofia 2000 r.
  • Szleszyńska – M. Łogosz – srebrny medal w grze mieszanej – Kraków 2002 r.
  • Łogosz – srebrny medal w grze podwójnej (z D. Pławeckim) – Sofia 2000 r.
  • Łogosz – brązowy medal w grze pojedynczej – Sofia – 2000 r.
  • Szleszyńska – brązowy medal w grze podwójnej (z K. Rudolf) – Sofia 2000 r.
  • Kostiuczyk – M. Łogosz – brązowy medal w grze mieszanej – Bangkok – 2004 r.
  • Cwalina, M. Kurdelska – brązowy medal w turnieju drużynowym – Praga 2008 r.

 Medale Mistrzostw Europy

  • Łogosz /R. Mateusiak – 4 brązowe medale w grze podwójnej mężczyzn – Szkocja 2000 r., Szwecja 2002 r., Szwecja 2002 r., Szwajcaria 2004 r., Holandia 2006 r.

Tytuły Mistrzowskie i medale otwartych mistrzostw wielu krajów europejskich i poza europejskich

18 – krotny Drużynowy Mistrz Polski

Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity – suwalscy zawodnicy zdobyli 177 medali w tym 70 tytułów mistrzowskich.

Kilkaset medali Indywidualnych Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowiec, junior, junior młodszy, młodzik, młodzik młodszy.

Osiągnięcia SKB są niezwykłe w historii sportu i klubów sportowych Suwałk. Wyjątkowego znaczenia tym sukcesom dodaje to, że te wyniki w sporcie olimpijskim, w którym tak trudno o sukcesy i w dyscyplinie tak popularnej w świecie, a w szczególności w Azji.

Artykuł powstał przy współpracy z prezesem Jerzym Szleszyńskim.

19 czerwca 2020 15:57