B jak Boks | Sportowy Alfabet Suwałk


Zapraszamy do zapoznania się z kolejną odsłonę  projektu pn.  „Sportowy Alfabet Suwałk”. Pod drugą literą alfabetu kryją się dwie dyscypliny, których historię, sukcesy i czasem porażki postaramy się przybliżyć. Wybór konkurencji na literę B w Suwałkach jest dość oczywisty. B jak badminton powiedzą wszyscy, ale B to także boks i od boksu właśnie zaczniemy odkrywanie kolejnych kart Sportowego Alfabetu Suwałk.

Przedwojenna historia boksu w Suwałkach

Historyk dr Krzysztof Skłodowski przedstawił przedwojenną historię boksu w naszym mieście. Początki tej dyscypliny sportowej w Suwałkach wiążą się z oddziałami miejscowego garnizonu. Początkowo kursy i treningi prowadzone były wśród podoficerów i szeregowców w latach dwudziestych. Pierwsze „wielkie zawody bokserskie” rozegrane zostały w 1933 roku. Zorganizowano je 2 i 3 kwietnia w sali Reduty (obecnie budynek SOK-u na ul. Noniewicza) z inicjatywy komendanta garnizonu płk. dypl. Rudolfa Dreszera, a jak pisano w suwalskim dzienniku „Dzień Dobry Ziemi Suwalskiej” ich celem miało być spopularyzowanie tego tak emocjonującego, a prawie nieznanego u nas sportu. Jednym z triumfatorów był kapral 4. Dywizjonu Artylerii Konnej Stanisław Kłuszejko. Kolejne zawody rozegrane 29 czerwca tego samego roku, odbyły się w Ogrodzie Miejskim.

KS „Strzelec” oraz KS „Makabi”

mecz suwałki-grodno Następnie w końcu lat trzydziestych treningi bokserskie w Suwałkach prowadziły dwa kluby był to Klub Sportowy „Strzelec” i żydowski KS „Makabi”. Opiekę trenerską nad drużyną „Strzelca” pełnił oficer 2. Pułku Ułanów Grochowskich por. Tadeusz Gierycz z wachmistrz Stefan Szurpit. W 1937 roku reprezentująca Suwałki drużyna „Strzelca” i „Makabi” pokonała w Reducie reprezentację „Grodna”.

Na zdjęciu znajdują się uczestnicy meczu bokserskiego Suwałki – Grodno (suwalczanie w jasnych koszulkach). Stoją od lewej: por. Tadeusz Gierysz- trener reprezentacji Suwałk, doktor Leon Smoliński – sędzia ringowy, trzeci – trener reprezentacji Grodna, czwarty Wilim Kalinko – trener „Makabi”, drugi od prawej wach. Stefan Szurpit. Warto tutaj wspomnieć, iż w tym meczu uczestniczył dziadek obecnego trenera sekcji bokserskiej OSiR Suwałki Pawła Pasiaka – Józef Pasiak.  

 

 

Natomiast Klub Sportowy „Makabi” powstał w 1924 roku na bazie upadającej drużyny „Amatorów Suwałki” i był najsilniejszym i największym klubem żydowskim w Suwałkach. Klub posiadał wiele sekcji sportowych w tym sekcję bokserską. Klub został rozwiązany wraz z wybuchem II wojny światowej. W sekcji bokserskiej w roku 1928 występowali: (trener) Avraham Koyfman, Shlomoh Shtaynberg, Leyb Lifshits, Meir Yogel, Yosl Zeligman, Avraham Murzshinski, David Raykh, Leyb Pinkovski, Avraham Fink, David Fink, Bracia Fink.          

 

„Zryw Suwałki”

zryw suwałkiPo wojennej zawierusze boks odrodził się w naszym regionie w 1947 roku. Wtedy to odbyły się pierwsze powojenne oficjalne zawody – towarzyski mecz ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej) Zryw Białystok – ZMW Zryw Suwałki, wygrany przez gospodarzy 10:6. Miesiąc później odbył się mecz rewanżowy. Tym razem Suwalscy bokserzy w punktacji ogólnej „dołożyli” rywalom 13 do 1. W tym miejscu należy wyjaśnić na jakich zasadach działały kluby sportowe w czasach PRL. Od 1949 władza pogrupowała kluby sportowe za pomocą jednostek organizacyjnych. Stanowiły one formę państwowego nadzoru nad klubami sportowymi. Utworzono 9 branżowych zrzeszeń sportowych, w skład których weszły niemal wszystkie dotychczasowe kluby sportowe, stając się ich kołami o ograniczonej samodzielności. Nazwa „Zryw” związana była ze sportem szkolnym. W marcu 1955 pozwolono klubom ponownie używać nazw innych niż zrzeszeniowe i stopniowo większość klubów wróciła do swoich poprzednich nazw, zaś kluby, które nie istniały przed wprowadzeniem zrzeszeń albo wymyślały nowe nazwy, albo pozostawały przy zrzeszeniowych. Przywrócono również samodzielność klubów sportowych jako stowarzyszeń. Same zrzeszenia przetrwały do końca PRL, nie odgrywając już tak istotnej roli jak w latach 1949-55.

Sekcja bokserska SKS Wigry

Po kilkunastoletniej  przerwie sekcja bokserska w Suwałkach została powołana w strukturze Klubu Sportowego Wigry w 1974 roku. Pierwszym kierownikiem został Antoni Żuk, zaś naborem kandydatów zajmował się Jan Sawicki. Natomiast zajęcia początkowo prowadził instruktor Stanisław Pawłowski. Brak profesjonalnego trenera, warunków oraz funduszy na zgrupowania i większą liczbę walk spowodowały zawieszenie działalności sekcji pod koniec lat siedemdziesiątych. W tym czasie w Wigrach pojawiło się kilku utalentowanych zawodników, m.in. Marek Galiński i Romuald Turonek, jednakże nie zdobyli oni większych sukcesów.

Sukcesy trenerski Zdzisława Kusia

Sekcję reaktywowano w 1988 roku po zatrudnieniu w klubie Zdzisława Kusia. Był to okres znacznego rozwoju suwalskiego pięściarstwa, zawodnicy Wigier zdobywali medale i tytuły mistrzów okręgu. Należy wspomnieć tutaj o kilku wyróżniających się zawodnikach sekcji bokserskiej Wigry: Artur Jachimowicz (tytuł mistrza okręgu w wadzie koguciej, pierwsze miejsca w okręgu w wadze piórkowej), Tomasz Daniłowicz (wicemistrzostwo w wadze lekkopółśredniej w okręgu), Robert Kowalewski (wicemistrzostwo w wadze półciężkiej w okręgu). Najzdolniejszym pięściarzem suwalskiego klubu w tamtym czasie był Arkadiusz Kuś, który poza mistrzostwami okręgu odnotowywał także sukcesy na arenie ogólnopolskiej: brąz i srebro w juniorskich mistrzostwach Polski oraz zwycięstwa w turnieju O Puchar Mistrzów Olimpijskich (w finale Turnieju Arkadiusz wywalczył drugie miejsce). Ten sukces zaowocował powołaniem Arka w skład kadry narodowej juniorów na II półrocze 1993 roku. Był to ostatni sukces suwalskiego pięściarstwa w tamtym okresie, bowiem w 1994 roku sekcja zaprzestała działalności, by po 13 latach wznowić ją pod szyldem OSiR-u.

Sekcja bokserska OSiR w Suwałkach

Gdy z Wielkiej Brytanii w 2007 roku Paweł Pasiak wrócił do Suwałk miał gotowy plan na swoją przyszłość. Zamierzał utworzyć w Suwałkach sekcję bokserską.  Zdzisław Kuś, suwalczanina z bokserską przeszłością zorganizował sekcję w Ośrodku Sportu i Rekreacji następnie wszystko potoczyło się bardzo szybko. Były bokser i instruktor  z pomocą władz utworzył miejską sekcję boksu w której po kilku miesiącach zaczął szkolić także Paweł Pasiak. Po dwóch latach ich drogi się rozeszły jednak Paweł dalej prowadzi i rozwija tę dyscyplinę sportową w Suwałkach. Jak mówi robi to ze względu na pamięć o swoim dziadku – Józefie Pasiaku. Zawodniku przedwojennej sekcji bokserskiej  Strzelec oraz ZMW „Zryw” Suwałki.

Już po ponad roku działalności trenerzy działający w Sekcji Bokserskiej OSiR w Suwałkach wyszkolili zawodników, którzy zdobywali złote medale na najważniejszych turniejach w randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2008 roku w kadrze województwa znalazło się czterech wychowanków sekcji: Jakub Krajewski – zwycięzca Międzywojewódzkiego Turnieju Młodzików, Mistrz Polski Młodzików w wadze 80 kg, złoto na Pucharze Polski Kadetów, Paweł Janczulewicz – wicemistrz Międzynarodowego Turnieju Młodzików, zdobywca drugiego oraz trzeciego miejsca na Turnieju „Srebrna Łódka”. Oboje zostali mistrzami województwa kadetów w swoich kategoriach wagowych. W kadrze znaleźli się także utytułowany Mariusz Aneszko i Sylwester Wasilewski.

To był dopiero początek zdobytych tytułów przez zawodników sekcji prowadzonej przez Pawła Pasiaka. Zawodnicy klubu bokserskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach na przestrzeni kilkunastu lat zdobyli kilkadziesiąt tytułów Mistrzów Województwa Podlaskiego. Wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski, a największym osiągnięciem był brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy Martyny Letkiewicz. Zawodnicy sekcji OSiR uczestniczyli w kilkudziesięciu turniejach krajowych, międzynarodowych oraz reprezentowali kraj na meczach międzypaństwowych także za granicą. Uczestniczyli w kilkudziesięciu zgrupowaniach kadry wojewódzkiej jak i narodowej, brali także udział w imprezach charytatywnych a także promujących miasto Suwałki i boks w województwie podlaskim i na terenie kraju.

 

Artykuł powstał na podstawie książki Pana Tadeusza Moćkuna pn. „60 lat 1947-2007 Wigry Suwałki” oraz artykułów zamieszczonych w Dwutygodniku Suwalskim.

OSIĄGNIĘCIA KLUBU BOKSERSKIEGO OSiR W SUWAŁKACH

Dziewczęta

Chłopcy

Trener – Paweł Pasiak

Klub bokserski OSiR Suwałki

15 czerwca 2020 16:02