D jak Dziennikarstwo Sportowe | Sportowy Alfabet Suwałk


Wojciech Drażba

Wojciech Drażba urodził się w 1963 roku w Gołdapi. W Suwałkach zamieszkał kilka miesięcy po tym, kiedy zostały miastem wojewódzkim. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6, w której, oprócz lekcji wf, miał treningi siatkarskie z Lucyną Szoch, piłkarskie pod okiem Kazimierza Lewandowskiego oraz piłki ręcznej, w którą grać uczył Ryszard Ćwikliński. W 1978 roku był zawodnikiem prowadzonej przez Piotra Malinowskiego drużyny SP 6, która wzmocniona kilkoma uczniami innych szkół na czele z Krzysztofem Szargiejem późniejszym reprezentantem Polski zdobyła mistrzostwo województwa suwalskiego.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 1978/79 przeniósł swoje dokumenty z I Liceum Ogólnokształcącego do nowo tworzonego w Zespole Szkół Zawodowych CZSP (dzisiaj – Zespół Szkół nr 6) Technikum Samochodowego. Lekcje wf odbywały się w hali OSiR, a że nauczycielem był niezapomniany Witold Grodzki, grali głównie w piłkę ręczną.

Po studiach, na początku 1990 roku, zaczął pracować w powstałej wówczas redakcji „Kuriera Porannego” i niemal jednocześnie w „Krajobrazach”. Po zawieszeniu działalności „Krajobrazów” został dziennikarzem w nowo tworzonych redakcjach „Tygodnika Suwalskiego” i Tygodniku Północnym. W każdym z tych tytułów – zarówno z  racji zainteresowań, jak też niejako z przymusu, jedną z dziedzin opisywanych przez Wojciecha Drażbę był sport. Tak też było w „Telewizji Suwałki” i w ”Gazecie Współczesnej”, która została połączona z Kurierem Porannym w jedną redakcję. Tak jest również w Portalu Informacyjnym Suwalki24.pl, w którym od 2013 roku jest redaktorem naczelnym, a od trzech lat także właścicielem.

Andrzej Łukowski

Andrzej Łukowski urodził się w 1972 r. w Suwałkach. Jest absolwentem teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od dziecka jest związany z suwalską drużyną Wigry. Był dobrze zapowiadającym się piłkarzem. Grał w I drużynie „biało-niebieskich”, zapisując na swoim koncie sporo bramek. Jednakże porzucił karierę piłkarską w wieku 22 lat i zainteresował się dziennikarstwem sportowym. Przez wiele lat pracował w Radiu 5 jako prezenter i redaktor naczelny stacji, następnie w Radiu Białystok, a w chwili obecnej jest dziennikarzem w TVP. Jego pasją jest niezmiennie sport. Jako spiker na stadionie Wigier zadebiutował ponad 18 lat temu, a praca za mikrofonem zaowocowała tym, że Andrzej Łukowski jest obecnie w czołówce najlepszych polskich spikerów piłkarskich. Czterokrotnie zdobył najwyższą notę spośród spikerów wszystkich ocenianych lig: w latach 2014, 2015, 2016 i 2018. W 2017 roku, tak jak i w 2019, był drugi w klasyfikacji generalnej (otrzymał notę 5,29 w 6 stopniowej skali).

 Jerzy Broc

Jerzy Stefan Broc, urodził się w 1942 w Wąglikowicach k. Gdańska. Ukończył Studium Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1964) oraz Uniwersytet Gdański na kierunku matematyka (1971). Obecnie jest emerytowanym nauczycielem. Przez ponad 30 lat uczył matematyki w Zespole Szkół Ekonomicznych w Suwałkach. Był też działaczem „Solidarności”.

Przygodę z dziennikarstwem zaczął w 1965 roku współpracując z „Głosem Wybrzeża”. Przybywając do Suwałk zamieszczał teksty w tygodniku „Krajobrazy” i w prasie ogólnokrajowej. Następnie był redaktorem naczelnym pisma „Kres” (1981) i „Tygodnika Suwalskiego” (1995-2002). W „TS” między innymi opisał w dużym artykule pt. „Z Suwałk do Barcelony”, sportową drogę Krystyny Danilczyk–Zabawskiej – kulomiotki, wielokrotnej reprezentantki Polski, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich. Doskonale pamięta też wywiad z młodym bramkarzem klubu Wigry – Wojciechem Kowalewskim, który po latach został bramkarzem piłkarskiej reprezentacji Polski.

W Suwałkach słynie zarówno ze swoich osiągnięć sportowych, jaki z pracy nauczyciela oraz działalności publicznej. W latach 1994–2002 był suwalskim radnym. Obecnie jest aktywnym sportowcem, jednym z najlepszych polskich biegaczy w kategorii 70 plus. To zasługa jego pasji – jazdy rowerem i lekkoatletyki. Na dwóch kołach przemierzył już tysiące kilometrów. Od 2013 roku startuje corocznie w mistrzostwach Polski promując Suwałki i zdrowy, aktywny styl życia, zdobywając przy tym liczne medale. W 2018 roku uzyskał najlepszy wynik w światowym rankingu Mastersów kategorii M-75 w pięcioboju klasycznym oraz został mistrzem Polski i rekordzistą halowych mistrzostw Polski w biegu na 400 m i mistrzem w biegu na 800 m w Halowych Mistrzostwach LA. W 2019 r., podczas IV Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim, zajął I miejsce i otrzymał tytuł mistrza Polski Masters w kategorii wiekowej M75.

W 2018 r. Jerzy Broc otrzymał wyróżnienie „Pasjonata Sportowej Polski”, które przyznawane jest przez Klub Sportowa Polska w ramach Programu „Sportowa Polska”. Tytuł „Pasjonata Sportowej Polski” jest przyznawane osobom, które poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczyniają się do upowszechniania kultury fizycznej, działają na rzecz sportu dzieci i młodzieży, aktywizują inne środowiska, a za sprawą swoich działań są wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów i sportowców.

Bogdan Pieklik

Bogdan Pieklik urodził się 12 września 1954 w Zabielu k. Kolna w woj. białostockim (obecnie podlaskie). Mieszkał w Piszu od 1954 do 1979 roku. Jako junior grał w piskim Klubie Sportowym ,,Mazur”. Należał do harcerstwa i osiągnął tytuł Harcmistrz ZHP.  W tym czasie zorganizował i prowadził działalność turystyczną w jednym z najlepszych klubów turystycznych w Polsce ,,KT ABT2Z”. Podczas służby wojskowej w Szczecinie prowadził Wojskowy Klub Turystyczny ,,Ku Słońcu”.

W wojsku współpracował z redakcją Radio Szczecin, współprowadził audycje o tematyce turystycznej. Kolejne wyzwaniem było stanowisko Prezesa Oddziału PTTK ,,Śniardwy” w Piszu. Przez wiele lat organizował z przyjaciółmi Ogólnopolską Giełdę Piosenki Turystycznej oraz różnorodne rajdy rowerowe.

Kolejny etap aktywnej działalności nastąpił po zatrudnieniu w Suwałkach — w Zarządzie Wojewódzkim PTTK (1979 r.) Za swoją działalność na niwie turystycznej został wyróżniony przez Zarząd Główny PTTK — brązową a później srebrną Honorową Odznaką PTTK (1981 rok). Główny Komitet Turystyki przyznał w 1987 r. – Srebrną Odznakę ,,ZASŁUŻONY DZIAŁACZ TURYSTYKI”. Ministerstwo Oświaty i Wychowania wyróżniło go za pracę z dziećmi i młodzieżą ,,Złotą Odznaką za pracę z dziećmi i młodzieżą”. W latach 1981 – 1995 pełnił funkcję Prezes Suwalskiego Towarzystwa Fotograficznego. W suwalskich działaniach STF (1982-1990) organizował międzynarodowe plenery fotograficzne  z udziałem fotografów z: Litwy, Białorusi, Francji, Niemiec i najwybitniejszych polskich przedstawicieli tego zawodu m.in.: Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego, Wiktora Wołkowa, Andrzeja Strumiłło, Adama Bujaka i wielu innych. Był autorem wielu wystaw fotograficznych w galeriach min. DPT Wigry, PACamera Suwałki, Olsztyn, Pisz, Kowno (Litwa), Grande-Synthe (Francja), Copiague, New York (USA).

Od 1984 roku był stałym współpracownikiem – fotoreporter redakcji ,,KRAJOBRAZY”. Od 1997 r. do 2005. współpracował z Gazetą Współczesną jako fotoreporter. Od 1995 r. był wydawcą tygodnika ,,Gościniec Suwałki” (wyd. 35 nr.) oraz dwutygodnika ,,Nasze Wigry” (wyd. 15 nr.). Od tego samego roku do 2000 r. był wydawcą oraz współredaktorem kwartalnika ,,POLSKI BADMINTON”. Od początku obecnego tysiąclecia wydał ponad 50. książek lokalnych autorów (min. W. Osewskiego, St. Maciejewskiego, R. Wysockiego, J. Szleszyńskiego, Tytusa Karpowicza, Zofi Metelickiej, J. Ruszewskiego, Ryszarda F. Dutkiewicza, Janiny Anuszkiewicz i.in.)

Od 2010 roku wydawca telewizji internetowej tvs24.pl Suwalszczyzna. Od 2016 roku współpracuje na stałe z telewizją TVN, TVN24.pl, Polsat oraz Superstacja. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa w Stowarzyszeniu Aktywni Suwalczanie i Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych ,,Nad Czarną Hańczą”. Jest rzecznikiem prasowym Suwalskiego Klubu Badmintona (18. krotnego Mistrza Polski). Jako dziennikarz zajmuje się głównie problematyką turystyczną oraz sportową.

 

Zdjęcia: materiały prywatne, portal Radio5.com.pl oraz radio.białystok.pl

1 lipca 2020 15:38