Dni Suwałk 2020 i 300-lecie Miasta Suwałk – podsumowanie minionego weekendu


Rodzinnie, sportowo, uroczyście – tak wyglądał miniony weekend, podczas którego mieszkańcy miasta oraz turyści wspólnie świętowali Dni Suwałk. W tym roku było to wyjątkowe święto, ponieważ było połączone z obchodami jubileuszu 300-lecia Miasta Suwałk.

Rodzinny Bieg Śniadaniowy

Tegoroczne Dni Suwałk rozpoczęły się od Rodzinnego Biegu Śniadaniowego. W sobotę 15 sierpnia o godz. 9:00 ponad 120 biegaczy wyruszyło z Placu Marii Konopnickiej na wyspę na Zalewie Arkadia. Tam czekało na nich śniadanie i muzyczna niespodzianka, którą tego dnia był występ znanego gitarzysty i wokalisty Piotra Karpieni. Akustyczne brzmienia w malowniczej scenerii gwarantowały przedpołudniowy relaks uczestnikom biegu.

Sam bieg miał charakter rodzinny, ale i charytatywny, bowiem została przeprowadzona zbiórka środków na leczenie małej Hani Poczobut.

Warto również podkreślić, iż idea biegu nawiązywała do biegu śniadaniowego, który od 2018 roku odbywał się w ramach RESO Suwałki 10,5 – Miejskiego Święta Biegania. Niestety w tym roku zaplanowane na pierwszy weekend lipca wydarzenie nie doszło do skutku. Tak jak zdecydowana większość imprez biegowych tak i suwalski bieg został odwołany z uwagi na stan epidemii.

Pełna fotorelacja z wydarzenia: TUTAJ

Sztafeta 300 kilometrów na 300-lecie Miasta Suwałk

Tuż po zakończonym śniadaniu, o godz. 11:00 z wyspy na Zalewie Arkadia wyruszyła sztafeta złożona z trzech biegaczy: Wojciecha Klekotko, Pawła Basaja oraz Jarosława Perkowskiego. W ramach projektu „300 kilometrów na 300-lecie Miasta Suwałk” każdy z nich zadeklarował przebiec 100 km. Udało się zrealizować cel mimo trudnych warunków atmosferycznych. Bezchmurne niebo oraz wysoka temperatura potęgowały trud związany z pokonaniem wyznaczonego dystansu. Z pomocą przyszli suwalczanie, zarówno biegacze, którzy towarzyszyli im na poszczególnych odcinakach jak również kibice dopingujący na trasie przebiegającej po ternach rekreacyjnych Zalewu Arkadia oraz bulwarów nad Czarną Hańczą.

Dokładnie po 30 godzinach i 2 minutach udało osiągnąć cel. W niedzielę 16 sierpnia tuż po godzinie 17:00 w Parku Konstytucji 3-ego Maja, gdzie zaplanowano honorowy finisz biegu, czekali na biegaczy mieszkańcy miasta oraz ich bliscy. Na scenie muszli koncertowej z rąk Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, który był organizatorem biegu, odebrali pamiątkowe puchary.  Ich wyczyn z pewnością przejdzie do historii suwalskiego sportu.

 

Piknik Rodzinny przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia

W ramach obchodów Dni Suwałk w sobotę na nadrzecznych bulwarach odbył się również piknik rekreacyjny. Trzy godzinny zabaw, animacji, ale też i sportowych zmagań przyciągnęło nad Czarną Hańczę setki suwalczan. W ramach programu po raz pierwszy na rzece odbyły się rodzinne wyścigi łodzi canoe. Po raz pierwszy na suwalskim niebie pojawiły się również latawce przygotowane przez instruktora i zawodników sekcji modelarstwa lotniczego OSiR, które mieszkańcy miasta mogli dowolnie przyozdobić.

Ponadto przeprowadzono szereg zabaw i konkursów dla najmłodszych. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko z bańkami mydlanymi oraz strefa dmuchawców.

Każdy z uczestników sobotniego wydarzenia mógł wykonać w foto-budce pamiątkowe zdjęcie, aby wspomnienia z obchodów tegorocznych Dni Suwałk i jubileuszu 300-lecia naszego miasta pozostały w pamięci na dłużej.

Pełna fotorelacja z wydarzenia: TUTAJ

17 sierpnia 2020 10:55