Dzień Herbaty – jej rola w życiu osób aktywnych


15 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty!

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła zanim trafiła na nasz stół. A z pewnością była długa i ciekawa.

Mrożona, wypijana w letni dzień zaspokaja pragnienie. Z drugiej strony ciepła potrafi nas niesamowicie rozgrzać – szczególnie w zimowe wieczory. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką rolę odgrywa herbata w życiu aktywnych osób?

Po pierwsze – chłodzi      

Herbata bardzo dobrze chłodzi zarówno podczas upalnych dni, jak również po zakończonej aktywności fizycznej. Pobudza nasz organizm do działania – w szczególności herbata zielona. Zawarta w niej teina jest herbacianym odpowiednikiem kofeiny. Natomiast jaki jest jej wpływ na nasz organizm?

Kofeina działa szybko, jednak krótkotrwale. Z kolei teina to mieszanina soli kofeiny oraz kwasów organicznych. Po wypiciu herbaty nie odczuwamy natychmiastowego zastrzyku energii, ponieważ wchłanianie teiny odbywa się powoli. Teina, podobnie jak kofeina występująca w kawie poprawia nasz refleks i koncentrację. Jednak jej działanie jest wydłużone – utrzymuje się aż do około 4 godzin!

Bogactwo minerałów

Osoby regularnie uprawiające wysiłek fizyczny muszą w szczególności zwracać uwagę na prawidłową dietę – bogatą w witaminy i minerały. W obecnych czasach na rynku dostępna jest cała gama rozmaitych napojów izotonicznych i energetycznych, jednak skład niektórych z nich potrafi wprawić potencjalnego konsumenta w osłupienie.

Dla przykładu, zielona herbata jest bogata w cenne minerały oraz mikroelementy. Regularne jej spożywanie (szczególnie 2-3 razy dziennie, w mniejszych porcjach) zaopatruje nasz organizm w antyoksydanty i substancje przeciwdziałające zapaleniom mięśniowym. Z kolei one przyczyniają się do znacznie szybszej regeneracji po długotrwałym wysiłku fizycznym. Co więcej, napary poprawiają metabolizm.

Najczęściej spotykane herbaty na polskim rynku

  • Herbaty czarne– liście i pąki krzewów, które są poddawane różnym procesom (m.in. fermentacji i suszenia). Czarna herbata jest znana ze swoich właściwości pobudzających, antyoksydacyjnych, a nawet bakteriobójczych.
  • Herbaty zielone– czyli herbata nie poddawana procesowi fermentacji. Uznawana za świetne narzędzie w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej czy przy obniżaniu wysokiego cholesterolu.
  • Herbaty białe– przyrządzana z najmłodszych pąków i liści, które poddawane są procesowi suszenia. Ten rodzaj herbaty tylko z pozoru wydaje się być najdelikatniejszy. Pomimo łagodnego smaku i jasnego koloru zawiera wysoką ilość teiny.

15 grudnia 2022 09:50