E jak E-sport | Sportowy Alfabet Suwałk


E-sport jest to wirtualna forma rywalizacji  rozwijająca się dynamicznie i ciesząca się coraz większą popularnością wśród dużego grona młodzieży we współczesnych czasach. E-sport jest rywalizacją w grach komputerowych w sensie rozrywkowym ale coraz częściej jest sportem bardzo dochodowym, zarówno na świecie jak i w Polsce.

Ciekawostką jest fakt, iż znany gracz Lee “Faker “ Sang-hyeok, koreański zawodnik e-sportowy, otrzymał propozycję podpisania kontraktu na kwotę miliona dolarów z chińską drużyną e-sportową. Niestety ją odrzucił, swoją decyzje uargumentował tym, że rozgrywki w nowej drużynie byłyby zbyt wyczerpujące psychicznie. Niebywałe prawda?

Niesamowite jest to , że coraz więcej młodych ludzi już nie chce zostać piłkarzami czy koszykarzami jak to kiedyś było, a profesjonalnymi graczami e-sportowymi. Od kilku lat na świecie rozgrywane są na wysokim poziomie Mistrzostwa Świata w League of Legends. Stolicą polskiego e-sportu są Katowice. Co roku w katowickim Spodku odbywają się potyczki e-sportowe z udziałem drużyn gier takich jak:  CS:GO, Starcraft II oraz targi gier komputerowych.

Winter Game Festival – pierwszy turniej e-sportowy w Suwałkach

W ubiegłym roku mieliśmy okazję posmakować magii e-sportu w naszym mieście. W dniach 16-17 marca 2019 r.,  odbyła się pierwsza edycja w historii Suwałk festiwalu gier komputerowych „Winter Game Festival”.  Wcześniej planowano turnieje tego typu, lecz nigdy nie dochodziły one do skutku. W minionym roku nastąpiło przełamanie bariery, która broniła wejście dyscypliny e-sportu do Suwałk.  Zorganizowany festiwal zyskał duży rozgłos w całej Polsce i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i dzieci oraz dorosłych mieszkańców grodu nad Czarną Hańczaz. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach,  zwycięzcy eliminacji online, z całej Polski zmierzyli się na żywo w dwóch najpopularniejszych grach e-sportowych: League of Legends i CS:GO. Zgromadzona licznie publiczność oglądała mecze rywalizujących drużyn na telebimach. Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje, wielka pasja i zacięta rywalizacja.  Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci sprzętu komputerowego o wartości 10 tys. złotych.

Pomysł zrodził się tak naprawdę z dwóch powodów: organizator turnieju – Oliwier Dziobkowski będąc nastolatkiem, wraz z przyjaciółmi uczestniczył w tego rodzaju imprezach e-sportowych, które organizowane były w Augustowie, Giżycku, Grajewie, Siedlcach i wielu innych miastach.  Sam jest zagorzałym graczem e-sportowym i nie ukrywa, że brakowało mu takiego rodzaju rywalizacji, w której mógłby wziąć udział w rodzinnym mieście.

Drugim powodem organizacji „Winter Game Festival” był wyjazd do Krakowa, na europejskie finały League of Legends. Było to niesamowicie emocjonujące przeżycie i główna inspiracja do stworzenia, chociaż namiastki tego typu imprezy w Suwałkach.

Niestety planowana w 2020 roku druga edycja Winter Game Festival nie odbędzie się z powodu panującej, globalnej pandemii koronawirusa.

Poniżej zamieszczamy wywiad z organizatorem pierwszego turnieju e-sportowego w Suwałkach – Oliwierem Dziobnkowskim.

8 lipca 2020 15:08