Europejski Dzień Bez Samochodu


Przejazd rowerzystów Europejski Dzień Bez Samochodów w Suwałkach - grupa rowerzystów, z przodu policjant na motorze

Kilkuset rowerzystów wzięło w Europejskim Dniu Bez Samochodu, który w niedzielę 27.09.2020 r. odbył się w Suwałkach. Akcja, która odbywa się od kilkunastu lat w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, co roku gromadzi liczne grono cyklistów. Tradycyjnie tego dnia następuje symboliczny przejazd ulicami miasta miłośników dwóch kółek z parkingu marketu przy ul. Alfreda Wierusza Kowalskiego do Parku Konstytucji 3-ego Maja, gdzie na uczestników czekają atrakcje przygotowane przez partnerów wydarzenia. W tym roku Straż Miejska i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach przygotowali konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, a Suwalskie WOPR prowadziło naukę pierwszej pomocy. Można było też uzyskać profesjonalne wsparcie techniczne i dokonać regulacji rowerów. Oto zadbali pracownicy dwóch suwalskich sklepów rowerowych PHU „TANDEM” Marek Iwanicki (ul. Reja 46E) oraz „RAMAN” Sklep Rowerowy Andrzej Radzewicz (ul. Ogińskiego 5G).

Oczywiście nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych cyklistów. Animacje tego dnia zapewnili Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT oraz Bajkowo. Natomiast na scenie odbywały się quizy, w których mieszkańcy miasta mogli wygrać atrakcyjne nagrody.

Jak co roku punktem kulminacyjnym było losowanie rowerów. W ramach tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Bez Samochodu uczestnicy wydarzenia, którzy wypełnili losy otrzymane tuż przed startem, a następnie po dojechaniu do Parku Konstytucji 3-ego Maja wrzucili je do urny, mogli wygrać 3 rowery (damski, męski i rower składany).

Puchar Rowerowej Stolicy Polski – podsumowanie miejskiej rywalizacji

W ramach niedzielnego wydarzenia odbyło się również podsumowanie etapu miejskiego rywalizacji, która odbywa się w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski. Wzięło w niej udział blisko 300 suwalczan, którzy w ciągu 25 dni przejechali łącznie ponad 53 tys. km.  Dla porównania w ubiegłym roku suwalscy rowerzyści przejechali łącznie 27,5 tys. km co ostatecznie pozwoliło Suwałkom zająć 1 miejsce w województwie i 8 miejsce w kraju. W chwili obecnej Suwałki zajmują 12 lokatę. Rywalizacja potrwa do 30 września.

Zgodnie z regulaminem miejskiej rywalizacji, którą koordynował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, nagrody w postaci voucherów o łącznej wartości 8,5 tys. zł złotych zostały przyznane w 4 kategoriach indywidualnych i 2 kategoriach zespołowych:

Kategoria indywidualne:

 a) Kobiety do 59 roku życia

 1. Katarzyna Wierzbowicz – 1308  km
 2. Marlena Słomińska – 1262  km
 3. Katarzyna Krasowska – 989 km

 b) Kategoria mężczyźni do 59 roku życia

 1. Tomasz Anzulewicz – 2811 km
 2. Marek Jaworski – 2808 km
 3. Rafał Sokołowski – 1909 km

 c) Kategoria mężczyźni 60 +

 1. Zbigniew Makarewicz – 2614 km
 2. Jan Łebkowski – 1959 km
 3. Marek Jarząbski – 801 km

 d) Kategoria kobiety 60+

 1. Bernadeta Jaworska – 465 km

Kategoria grupy:

a) grupa nieformalne:

 1. Rowerowe Suwałki – 4881 km
 2. Seniorzy – 4101 km
 3. Redakcja Kuriera Suwalskiego – 1223 km

b) szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa nr 11 – 1889 km

Pełna galeria zdjęć na naszym fp: kliknij TUTAJ

28 września 2020 09:54