Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania


Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro – Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

“Dzieciaki! Jedzcie zdrowo”

Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”.

Badania pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

Zdrowa dieta dla starszych

Coraz więcej serwisów poświęconych gotowaniu włącza się w akcję Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obecnie mamy “modę” na zdrowe żywienie. Bary typu slow food cieszą się coraz większą popularnością. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania, co jest ogromnym polem do działania.

Jaką rolę odgrywa zdrowe odżywianie?

Nie jest tajemnicą, że nasz nastrój może mieć wpływ na niezdrowe zachcianki żywieniowe. Może prowadzić również do przejadania się – lub całkowicie odwrotnie – do braku odczucia głodu. Czasami układ pokarmowy jest potocznie nazywany „drugim mózgiem”. Spożywanie posiłków i produktów pełnowartościowych jest najlepszym sposobem na wsparcie swojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Przedstawiamy kilka złotych zasad zdrowego odżywiania, które to stopniowo wprowadzane w życie, pozwolą poczuć się zdrowszym i wpłyną korzystnie na samopoczucie!

  • Odżywiaj się regularnie – regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza nas przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem głodu.
  • Dbaj o różnorodność posiłków – żadne suplementy dietetyczne nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety.
  • Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu – od tej zasady są pewne odstępstwa – spożywanie tłuszczów roślinnych i ryb jest korzystne dla naszego zdrowia.
  • Spożywaj dużo warzyw i owoców – warzywa i owoce to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych.
  • Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych – źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim produkty zawierające tzw. „zdrowe węglodowany” (węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym).
  • Pij wodę – pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, a także przyczynia się do utrzymania stałej temperatury ciała.
  • Unikaj nadmiaru soli – sód zawarty w soli rzeczywiście jest składnikiem niezbędnym dla organizmu człowieka, lecz spożywany w nadmiarze może się przyczyniać do wystąpienia wielu zaburzeń.

8 listopada 2022 10:28