57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka


Data wydarzenia: 11 września 2021, 10:00

57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka odbędą się w Pogodnych Suwałkach w dniach 10-12 września 2021 r. W tym prestiżowym wydarzeniu weźmie udział wielu wybitnych polskich sportowców i olimpijczyków – uczestnicy olimpijskich finałów, zdobywcy medali oraz najlepsi sportowcy świata w swoich dyscyplinach i konkurencjach. Organizacja tego wydarzenia jest też okazją do przekazania wartości olimpijskich, w szczególności najmłodszym uczestnikom uroczystości.

Inauguracja 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka została zaplanowana w piątek, 10 września. Dokładnie o godz. 10:00 w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie zaproszeni goście i uczestnicy wezmą udział w ceremoniale odsłonięcia tablic w Alei Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu. Ponadto program wydarzenia obejmuje między innymi finał konkursu Wiedzy Olimpijskiej, spotkania młodzieży z olimpijczykami, promocję książki Mirosława Wlekłego pt. „Górski. Wygramy My albo Oni” w Suwalskim Ośrodka Kultury oraz konferencję naukową pt. „Sport polski na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej”.

Oficjalna, zgodna z ceremoniałem olimpijskim Inauguracja Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka odbędzie się w sobotę, 11 września na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś o godz. 10:00. Inauguracji towarzyszyć będzie Podlaski Mityng Lekkoatletyczny Nadziei Olimpijskich, Krajowy Turniej Badmintona Juniorów i Młodzików oraz Finał Wojewódzki Lig Amatorskich w piłce siatkowej. Uczestnicy wydarzenia będą mieć również okazję zapoznać się z wystawą fotograficzną pt. „Podlascy Olimpijczycy w Tokio” oraz z kolekcją ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. „Olimpizm na pocztówkach”. Wernisaż zdjęć odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej Suwałki Arena.

W niedzielę, trzeciego dnia uroczystości o godzinie 9:00 rozpocznie się turniej badmintona Nadziei Olimpijskich, a wraz z nim Otwarte Mistrzostwa Suwałk Masters +35. Natomiast w WOSiR Szlement zostanie zorganizowany Międzynarodowy Puchar Podlasia w Biegach na Nartorolkach. Obchody 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka zwieńczy konkurs kulinarny „Sąsiedzi przy stole” w Parku Konstytucji 3-ego Maja.

Organizatorami wydarzenia są: Polski Komitet Olimpijski, Podlaska Rada Olimpijska PKOl, Miasto Suwałki oraz Starostwo Suwalskie. O wysokiej randze wydarzenia świadczy również fakt, iż honorowym patronatem uroczystości objęli: Pan  prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Pan Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski. Patronatem Strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na poniższych grafikach.