Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych


Data wydarzenia: 14 października 2023, 10:30

Czternasty dzień października w Pogodnych Suwałkach będzie należeć do szachistów. Tego właśnie dnia hala sportowo-widowiskowa „Suwałki Arena” będzie miejscem zmagań uczestników Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Jaćwież we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Polskim Związkiem Szachowym.

Terminem „szachy błyskawiczne” określana jest partia szachowa, w której każdy z zawodników ma nie więcej niż 10 minut na całą partię. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz. Nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego błyskawicę. Tempo gry wynosi 3 minuty + 2 sekundy na ruch. W ramach turniejów indywidualnych będzie prowadzona klasyfikacja drużynowa: składy męskie 4-osobowe i kobiece 3-osobowe (które muszą być podane przed I rundą).

W Mistrzostwach obowiązują aktualne przepisy gry FIDE dla szachów błyskawicznych. Mistrzostwa prowadzi sędzia główny zgodnie z wymaganiami PZSzach.

Zwycięzcy otrzymują tytuły Indywidualnego i Drużynowego Mistrza Polski w Szachach Błyskawicznych. Organizator gwarantuje pulę nagród finansowych w minimalnej wysokości 15 000 PLN i 5 000 PLN nagród rzeczowych.

HARMONOGRAM

Sobota, 14.10.2023 r.

Indywidualne Mistrzostwa Polski OPEN i KOBIET w szachach błyskawicznych
Uroczystość rozpoczęcia MP 10.30 – 11.00
Rundy (z przerwą) 11.00 – 18.00
Uroczystość zakończenia MP 18.00 – 18.30

Honorowy Patronat: 

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
  • Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz

ZAPISY I SZCZEGÓŁY