Puchar Rowerowej Stolicy Polski


Data wydarzenia: 1 września 2020,

Grafika do wydarzenia Puchar Rowerowej Stolicy Polski

1 września rozpocznie się druga edycja ogólnopolskiego projektu Puchar Rowerowej Stolicy Polski, czyli wirtualnej rywalizacji miast polegająca na przejechaniu jak najwięcej liczby kilometrów przez ich mieszkańców. Odbywa się to przy użyciu specjalnej darmowej aplikacji, którą opracowało Miasto Bydgoszcz. O końcowej klasyfikacji zdecyduje liczba kilometrów podzielona przez liczbę mieszkańców miasta. Rywalizacja nie ma granic, co oznacza, że zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie.

Suwałki powalczą o miano Rowerowej Stolicy Polski

W gronie ponad 40 miast prezydenckich, które wezmą udział w rywalizacji,  są również Suwałki. W ubiegłym roku, dzięki zaangażowaniu suwalczan, nasze miasto zajęło 1 miejsce w województwie podlaskim pokonując Białystok oraz Łomżę i wysoką 8 lokatę w kraju. Dziś (31.08.2020 r.) w przeddzień rozpoczęcia wirtualnej rywalizacji rowerzystów na suwalskich bulwarach odbyła się konferencja prasowa poświęcona  projektowi. Podczas spotkania z mediami, Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk oraz Waldemar Borysewicz, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach przedstawili cele i zasady rywalizacji.

–  Celem projektu jest propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, ale przede wszystkim promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei „smart city” w naszym mieście – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

– W Suwałkach mamy bardzo dobrze rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Blisko 100 km tras rowerowych, których w kolejnych latach będzie jeszcze więcej, bowiem przy prawie każdej budowanej drodze powstaje równolegle ścieżka rowerowa. Zauważamy też, że osób wybierających rower jako środek do codziennej komunikacji jest coraz więcej. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu w przyszłym roku systemu roweru miejskiego, rowerzystów będzie jeszcze więcej, co wpłynie również na zmniejszenie emisji spalin. Może Suwałki nie będą drugim Amsterdamem, ale dążymy do tego, aby ograniczyć ruch kołowy w naszym mieście na rzecz rowerów, a tego typu projekt jak Puchar Rowerowej Stolicy Polski jest świetnym narzędziem do promowania jazdy rowerem – dodał Prezydent Suwałk.

– Poprzednia edycja miała zdecydowanie charakter pilotażowy. Chcieliśmy zweryfikować jak mieszkańcy miasta zareagują na takie przedsięwzięcie. Projekt miał bardzo dobry odbiór
i skończyło się to sukcesem, bo inaczej nie możemy ocenić 1 miejsca w województwie i 8 miejsca w kraju.
 Cieszymy się, że nie tylko suwalscy rowerzyści zaangażowali się w tę zabawę. Były też osoby spoza Suwałk, a nawet  spoza kraju, które pobrały aplikację i postanowiły „kręcić” kilometry dla naszego miasta. Ogromnie cieszy postawa naszych seniorów. Chciałbym podkreślić, iż w ubiegłym roku rowerzystą, który przejechał najwięcej kilometrów był senior. Wynik ponad 2 tysięcy kilometrów, i to w niecały miesiąc, jest niebywałym osiągnieciem – powiedział Waldemar Borysewicz, Dyrektor OSiR-u.

Do wygrania cenne nagrody w rywalizacji wewnętrznej Miasta Suwałki

W tym roku do udziału w rywalizacji z pewnością zachęcą nagrody. Szkoły, w tym nie tylko uczniowie, nauczyciele, czy też pracownicy administracji, ale także rodzice i szeroko rozumiana „społeczność szkolna”, będą mogli wygrać nagrody pieniężne na zakup sprzętu sportowego (od 2 do 5 tys. złotych). Na grupy nieformalne, które zarejestrują się w specjalnej aplikacji, a także dla najbardziej aktywnych rowerzystów w kategoriach indywidualnych czekają równie atrakcyjne nagrody.

Ogólnopolska rywalizacja potrwa do 30 września, natomiast etap miejski zakończy się 27 września podczas miejskich obchodów „Dnia bez samochodu”. Podobnie jak w poprzednich latach odbędzie się przejazd rowerzystów ulicami Suwałk, który zakończy się festynem w Parku Konstytucji 3-ego Maja. Punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach w ramach miejskiego etapu rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, a także tradycyjnie losowanie rowerów.

Więcej szczegółów: