Puchar Rowerowej Stolicy Polski


Data wydarzenia: 1 czerwca 2021,

Puchar Rowerowej Stolicy Polski - grafika promująca wydarzeni do kalendarza na stronie www.osir.suwalki.pl

Obecna sytuacja skłania do szukania rozwiązań, które zmotywują mieszkańców do  podejmowania wszelakich aktywności ruchowych. Jedną z nich, która cieszy się dużą popularnością jest jazda rowerem. Bazując na obserwacjach dwóch poprzednich edycji Pucharu Rowerowej Stolicy Polski oraz wykorzystując narzędzia w postaci aplikacji „Aktywne Miasta” oraz systemu roweru miejskiego powstał pomysł stworzenia Suwalskiej Rywalizacji Rowerowej.

Suwalska Rywalizacja Rowerowa ma zachęcić i zmobilizować mieszkańców do aktywnego  spędzania czasu na rowerze i połączenia tej aktywności z dobrą zabawą. Wprowadzony element rywalizacji i możliwość zdobycia nagród dodatkowo zachęci mieszkańców do działania. Rywalizacja rozpocznie się 1 czerwca a zakończy 18 września .

Po zainstalowaniu na telefon aplikacji Aktywne Miasta należy dołączyć do obu rywalizacji Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021 i Suwalskiej Rywalizacji Rowerowej, przejechane kilometry będą liczyły się do obu rywalizacji.

W I etapie od 1 do 30 czerwca mieszkańcy Suwałk wezmą udział w trzeciej już  edycji rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Ogólnopolska rywalizacja odbędzie się przy użyciu aplikacji „Aktywne Miasta”, a o Puchar Rowerowej Stolicy Polski będzie walczyć ponad 50 miast. Po zakończeniu rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski w II etapie suwalczanie w dalszym ciągu będą rywalizować ze sobą w Suwalskiej Rywalizacji Rowerowej.

W czerwcu zostaną zorganizowane cztery gry miejskie mobilizujące mieszkańców do aktywnego włączenia się do rywalizacji. Gry miejskie odbędą się po wyznaczonych trasach,
a mieszkańcy połączą zabawę z „kręceniem” kilometrów.  Gry miejskie  będą aktywne w następujących terminach:

  • Gra 1 (w stronę Klasztoru w Wigrach) – aktywna 1-6 czerwca
  • Gra 2  (w stronę WOSiR  Szelment) – aktywna 7-13 czerwca
  • Gra 3 (w stronę Zatoki Słupiańskiej) – aktywna 14-20 czerwca
  • Gra 4   (szlakiem suwalskich murali) – aktywna 27 czerwca

            Uczestnik gry miejskiej po dołączeniu w aplikacji do gry otrzyma informację o punkcie, w którym gra startuje. Po dojechaniu do wyznaczonego w grze punktu kontrolnego w aplikacji pojawi się kolejny punkt na trasie gry miejskiej. Aby ukończyć całą grę należy dojechać do wszystkich punktów kontrolnych. W opisie punktów kontrolnych znajdą się też litery, które należy zanotować. Jedna gra to jeden wyraz a wszystkie gry miejskie utworzą hasło. Hasło pozna użytkownik, który ukończy wszystkie gry miejskie. Opis gier miejskich wraz z ilością kilometrów do przejechania będzie dostępny w aplikacji.

Ostateczne podsumowanie Suwalskiej Rywalizacji Rowerowej i Pucharu Rowerowej Stolicy Polski odbędzie w dniu 19 września podczas obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Parku Konstytucji 3 Maja. Podczas podsumowania nagrodzeni zostaną najaktywniejsi rowerzyści (indywidualnie), ale też najlepsze grupy. Najlepsi rowerzyści otrzymają bony na zakup sprzętu rowerowego a także pakiety do serwisu  rowerowego.