Rowerowa Stolica Polski 2024


Data wydarzenia: 1 czerwca 2024, 8:00

1 czerwca startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski, której organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. Rowerowe zmagania potrwają przez cały czerwiec. To już szósta edycja zabawy. Do konkursu zgłosiło się 149 samorządów. Będzie się działo! Równolegle odbędą się dwie rywalizacje: dla miast prezydenckich i dla gmin. Tysiące cyklistów ruszy na szlaki, by kręcić kilometry dla swoich „małych ojczyzn”. Przed nami 30 dni rajdów, spotkań cyklistów, eventów rowerowych i wyścigów.

O co walczymy?

Rowerowa Stolica Polski to przede wszystkim dobra zabawa dla tysięcy rowerzystów z całej Polski. Nie zabraknie jednak nutki rywalizacji i nagród dla najlepszych. Samorządy powalczą o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Statuetki mają charakter przechodni. W tym roku tytułu najbardziej rowerowego miasta będzie bronić Biała Podlaska, a gminy – Otyń. Puchary czekają też na miasta i gminy w pięciu kategoriach pod względem liczby mieszkańców.

Do trzech pierwszych miast i gmin trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów firmy Ibombo. W tym roku organizatorzy przewidzieli jedną dodatkową nagrodę specjalną – rowerową stację myjącą EKOclean-Bike.com – dla miasta, w którym będzie największy współczynnik aktywnych rowerzystów względem liczby ludności.

Dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek, zarówno w rywalizacji miejskiej jak i gminnej w kategorii OPEN przygotowano vouchery na zakupy do sklepu internetowego centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo otrzymają oni okolicznościowe medale, zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nagrodzeni zostaną również najlepsi w kategoriach wiekowych (panie i panowie) również voucherami do centrumrowerowe.pl o wartości: 150 zł, 100 zł i 50 zł.

Na najlepszych uczestników rywalizacji z Pogodnych Suwałk również czeka nie lada gratka. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w następujących kategoriach:

  • Dzieci do 13 roku życia
  • Młodzież do 18 roku życia
  • Kobiety od 18 do 59 roku życia
  • Mężczyźni od 18 do 59 roku życia
  • Seniorzy od 60 roku życia

Natomiast w trzech najlepszych grupach zostaną nagrodzone trzy najaktywniejsze osoby.

Zasady są proste

Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, dołączyć do RSP dla Miast lub Gmin 2024 i wybranej przez siebie grupy i ruszyć na rowerowe szlaki! Przez cały miesiąc będziemy kręcić kilometry, które wpadają w apce na konto – nasze, wybranej grupy i Miasta lub Gminy. Wyniki można na bieżąco śledzić w aplikacji.

Nie można brać udziału w obu rywalizacjach – musimy wybrać czy jeździmy dla miasta czy gminy. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. W rywalizacji obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. Więcej szczegółów w ABC Rywalizacji.

Do zdobycia specjalne odznaki Rowerowej Stolicy Polski

Inauguracja RSP – przejedź 50 km podczas 1 aktywności 1 czerwca – w aktywności rower lub kolarstwo

Światowy Dzień Roweru – ukończ 20 km w dniu 3 czerwca – w aktywności rower lub kolarstwo

Finał RSP – przejedź 50 km podczas 1 aktywności 30 czerwca – w aktywności rower lub kolarstwo

RSP 1000 – ukończ 1000 km w czerwcu – w aktywności rower lub kolarstwo

RSP 1500 – ukończ 1500 km w czerwcu – w aktywności rower lub kolarstwo

RSP 2000 – ukończ 2000 km w czerwcu – w aktywności rower lub kolarstwo