Stacja Pogodne Suwałki 2024


Data wydarzenia: 14 stycznia 2024, 12:00

Nowy rok zawsze niesie ze sobą nadzieję na nowe możliwości, wyzwania i inspiracje. W przypadku Suwałk i okolicznych regionów, 2024 rok rozpoczyna się nie tylko z optymizmem, ale także z dynamicznymi planami. Stacja Pogodne Suwałki to wydarzenie, które już teraz budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców oraz osób z zewnątrz, poszukujących unikalnych doświadczeń związanych z Polskim Biegunem Zimna.

Już po raz siódmy w połowie stycznia spotkamy się nad suwalskim Zalewem Arkadia na prawdziwym Festiwalu Ludzi Północy. Po raz kolejny udowodnimy, że zimą też można być aktywnym (a nawet trzeba)!

XXI MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ IM. TOMKA GODLEWSKIEGO

W turnieju wystąpią cztery zespoły, wśród których nie zabraknie znanych sportowców, czy też osób ze świata showbiznesu. Po raz pierwszy w Suwałkach gościć będziemy jednego z najbardziej znanych polskich komentatorów sportowych Dariusza Szpakowskiego. Na zielone boisko wybiegną natomiast m.in. takie gwiazdy, jak doskonale wszystkim znany Radosław Majdan, Mistrz Olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki, czy też internetowi twórcy z wielomilionowymi zasięgami Kacper Blonsky i Blowek.

Turniejowi dalej przyświeca szczytny cel. Podczas najbliższej edycji zbierane będą środki na leczenie i rehabilitacje trójki potrzebujących.

MIKOŁAJKOWY TURIEJ PIŁKI NOŻNEJ – KUP BILET NA WYDARZENIE

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 14:00

Gdzie: hala sportowo-widowiskowa „Suwałki Arena”, ul. Zarzecze 26, 16-400 Suwałki

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PODRÓŻNIKAMI

Tegoroczna edycja Stacji Pogodne Suwałki rozpocznie się w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkaniem z Andrzejem Malinowskim, Piotrem Malczewskim, Krystyną i Piotrem Bagińskimi. Temat przewodni – to jezioro Bajkał. Podróżnicze opowieści połączone będą z projekcją filmów i zdjęć.

Dodatkowo – gratka dla uczestników – podczas spotkania będzie możliwość wylosowania książki z autografem Piotra Malczewskiego oraz oryginalnych pakietów promocyjnych SOK.

Wydarzenie umili słodki poczęstunek od piekarni „Mąka i woda”.

Dariusz Morsztyn – Biegnący Wilk jest pierwszym polskim maszerem startującym w najtrudniejszych europejskich, najbardziej północnych wyścigach psich zaprzęgów: Finnmarkslopet, Bergebylopet, Femundlopet, Grivelopet. Debiutował jako samouk, przecierając północne szlaki, zmagał się z polarnymi burzami śnieżnymi, niskimi temperaturami (do -42 st. C). Opowie o północnej kulturze, zorzach polarnych. Ma na koncie 6 startów w najbardziej północnych wyścigach psich zaprzęgów.

Piotr Malczewski – fotografuje, podróżuje, pisze. Prezentuje pokazy fotografii z opowieścią z podróży tych dalekich z Syberii, Mongolii, Svalbardu i o przyrodzie Suwalszczyzny. Mieszka w Budzie Ruskiej – gminie Krasnopol. Do najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie podróżował kilkanaście razy. Miał więc okazje dobrze poznać jezioro i historie z nim związane. Buriaci nazywali je Świętym Morzem. Stanowi dom dla tysięcy zwierząt, a w ludziach zawsze budził strach i uzasadniony szacunek. Kiedy okazuje gniew, fale osiągają nawet do pięciu metrów wysokości. Jego tajemnice wciąż nie zostały w całości odkryte.

Krystyna i Piotr Bagińscy  –  wspólnie prowadzą Galerię Pizzerię „Rozmarino”. To pasjonaci podróżowania – zwłaszcza zimowego. Zwiedzili Bajkał dwukrotnie. Krystyna fotografuje, Piotr jest pasjonatem psich zaprzęgów.

Wstęp wolny.

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 16:00

Gdzie: sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki

SAUNOWY WIECZÓR DOOKOŁA ŚWIATA

Z myślą o koneserach saunowania oraz amatorach błogiego relaksu, VII edycję Stacji Pogodne Suwałki zainauguruje wyjątkowe spotkanie – Wieczór saunowy z Saunamistrzem.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Janek Krutul, certyfikowany saunamistrz i członek Polskiego Towarzystwa Saunowego. Podczas „Saunowego wieczoru dookoła świata” zabierze nas w niezwykłą podróż, a przygotowane przez niego cztery ceremonie saunowe otworzą zupełnie inny wymiar saunowania.

Ceremonia saunowa to wyjątkowy rytuał prowadzony przez wyszkolonego saunamistrza, który dzięki muzyce, zapachom i odpowiedniemu rozprowadzaniu ciepła tworzy z seansu wyjątkowy pokaz.

W zależności od sposobu jej przeprowadzania może relaksować i wyciszać, lub wręcz przeciwnie – dodawać energii i stanowić wyjątkowe źródło rozrywki dla uczestników.

Saunowanie cieszy się dużą popularnością wśród morsów, biegaczy oraz pływaków. Będzie więc to idealna okazja do integracji środowiska sportowców z regionu.

Obowiązują zasady poprawnego saunowania według standardów Polskiego Towarzystwa Saunowego (należy wziąć ze sobą klapki oraz dwa duże ręczniki – jeden, którym będziemy okryci, a drugi do podłożenia pod ciało i stopy).

Podczas Saunowego Wieczoru Dookoła Świata obowiązuje normalny cennik korzystania ze strefy saun. Szczegóły na stronie internetowej Aquaparku, a także TUTAJ.

SAUNOWY WIECZÓR DOOKOŁA ŚWIATA – KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 18:00

Gdzie: Aquapark Suwałki, ul. Papieża Jana Pawła II 7, 16-400 Suwałki

ICE DISCO – LODOWA ZABAWA W RYTMIE LATINO

Ice Disco, czyli dyskoteka na lodowisku to nowa propozycja w ramach Stacji Pogodne Suwałki. Impreza taneczna w blasku imprezowych świateł i dźwiękach najlepszej muzyki, serwowanej przez profesjonalnego DJ-a odbędzie się na Miejskim Lodowisku przy Szkole Podstawowej nr 11.

Ice Disco to wyśmienita mieszanka gorących rytmów latino i orzeźwiającego klimatu lodowiska. Stanowi doskonałą alternatywę dla osób chcących połączyć taniec z jazdą na łyżwach.

Podczas Ice Disco obowiązuje normalny cennik korzystania z obiektu. Szczegóły na naszej stronie internetowej, a także TUTAJ.

ICE DISCO – KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 19:00

Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach, ul. Szpitalna 66, 16-400 Suwałki

II ZLOT MORSÓW NA POLSKIM BIEGUNIE ZIMNA

Ogólnopolski Zlot Morsów na Polskim Biegunie Zimna to II edycja wydarzenia, które zostało wykreowane w zeszłym roku i z biegiem czasu powinno na stałe wpisać się w kalendarz imprez miejskich. Wydarzenie z roku na rok będzie budować swoją markę i już niedługo stanie się rozpoznawalne w środowisku morsów na terenie całego kraju.

Druga edycja rozpocznie się przy Centrum Handlowym PLAZA, spod którego w karnawałowych rytmach wyruszy parada morsów. Przejdzie ona ulicami miasta, m.in.: T. Noniewicza, Chłodną i T. Kościuszki, docierając nad Zalew Arkadia, gdzie odbędzie się morsowanie oraz będą miały miejsce inne atrakcje. Ale zanim to wszystko nastąpi, nie może obejść się bez nowości.

W nadchodzącej edycji czeka nas Bal Przebierańców, będący doskonałą okazją do integracji środowiska morsów z obszaru całego kraju. Wydarzenie w blasku imprezowych świateł i dźwiękach najlepszej muzyki, serwowanej przez profesjonalnego DJ-a odbędzie się w obiekcie Hańcza Inn, przy ul. Wojska Polskiego 2.

BAL MORSÓW – KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Podczas zeszłorocznej edycji nie zabrakło miłośników mroźnych kąpieli z Sejn, Augustowa, Ełku, a także Litwy. Nie inaczej będzie tym razem. Dodatkowo, dzięki współpracy z Suwalskim Klubem Morsów oraz grupą „Aktywersi”, organizatorzy spodziewają się jeszcze większej frekwencji, niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

KARNAWAŁOWA FIESTA NAD ZALEWEM ARKADIA

Plaża nad Zalewem Arkadia zamieni się w zimowe SPA. Pojawią się balie, mobilne sauny, leżaki z kocami, a także gorące latynoskie rytmy, które sprawią, że tego dnia Zalew Arkadia będzie przypominał karnawałową fiestę. Nad Zalewem Arkadia pojawi się również aromat przepysznej zimowej kuchni, której potrawy z pewnością przypadną do gustu uczestnikom wydarzenia.

W ramach pakietu uczestnicy II Zlotu Morsów na Polskim Biegunie Zimna otrzymają m.in.: pamiątkowy szalik, przypinki, dostęp do strefy saun i balii, poczęstunek w Zimowej Kuchni. Zapisy prowadzone są przez system elektronicznych zapisów.

II ZLOT MORSÓW NA POLSKIM BIEGUNIE ZIMNA – KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

KARNAWAŁOWE BIEGANIE

Ważnym elementem wydarzenia są biegi karnawałowe, w których uczestnicy przebierają się w kolorowe stroje i oprócz wyczynu sportowego biorą również udział w konkursie na najlepsze (najbardziej oryginale) przebranie. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse do pokonania:

  • Bieg na 5 km – karnawałowy bieg na dystansie 5 km ścieżkami nad Zalewem Arkadia (atest PZLA)
  • Karnawałowy Bieg dla Dzieci – bieg happeningowy skierowany do dzieci na dystansie 650 m
  • Marsz Nordic Walking – marsz nordic walking na dystansie 1.7 km

Każdy z uczestników biegu / marszu otrzyma pamiątkowy medal. Wydarzeniu jak zawsze będzie towarzyszyć oprawa muzyczna w klimacie latino, a dodatkowo o jego karnawałową atmosferę zadbają konferansjerzy.

Nagrodzone zostaną osoby z miejsc I-III w kategorii kobiet i mężczyzn w biegu na 5 km. Dodatkowe nagrody otrzyma również 12 osób za najbardziej oryginalne przebrania.

ZIMOWA PIĄTKA, MARSZ NORDIC WALKING – KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

Kiedy: 14 stycznia (niedziela) godz. 14:00

Gdzie: tereny rekreacyjne nad Zalewem Arkadia, 16-400 Suwałki