Suwałki „Wyklętym”


Data wydarzenia: 2 marca 2019, 17:00

2 marca 2019 roku w Suwałkach odbędzie się IV edycja biegu poświęconego pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Bieg rozpocznie się o godz. 17:00. Uczestnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą ok. 2000 m. W tym roku start oraz meta nastąpi sprzed Centrum Handlowego Suwałki Plaza, w miejscu niezwykle symbolicznym i mającym swoją wymowę, bowiem w latach 40- tych i 50-tych XX wieku znajdowało się tutaj więzienie karno-śledcze II klasy, w którym to w latach 1946-1949 wykonano co najmniej 7 wyroków śmierci. Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Kibiców Wigier Suwałki „FORZA WIGRY”, natomiast partnerami Miasto Suwałki, OSiR w Suwałkach oraz Związkiem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci Mariana Piekarskiego , ps. „Ryś” (ur. 8 stycznia 1927 w Berżnikach, zm. 11 września 1946 w Białymstoku) – harcerza, żołnierza Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członka Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Odznaczonego Krzyżem Walecznych.

To Marian „Ryś” Piekarski 12 marca 1945 roku na polecenie przełożonego, kaprala Aleksego Łukowskiego „Zaruskiego”, zorganizował i samodzielnie przeprowadził akcję uwolnienia 6 przebywających w ww. więzieniu żołnierzy Armii Krajowej. Pod pretekstem czyszczenia Piekarski zebrał broń strażników więziennych, sterroryzował ich i zamknął w jednej z cel (według innych źródeł – w toalecie), a następnie uwolnił żołnierzy, pozostawiając w celach uwięzionych kryminalistów. Piekarski i uwolnieni żołnierze AK dołączyli do oddziału „Zaruskiego”.

Limit miejsc w biegu pn. Suwałki „Wyklętym” jest ograniczony i wynosi 300 osób. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają okazjonalne koszulki i pamiątkowe medale. Zapisy na stronie www.elektronicznezapisy.pl (kliknij tutaj).