G jak Gokarty I Sportowy Alfabet Suwałk

Jazda gokartem wiąże się z kilkoma definicjami. Przede wszystkim, gokart to mały pojazd, służący głównie do wyścigów na torze kartingowym. Pozbawiony jest mechanizmu różnicowego, co sprawia, że koła na zakręcie kręcą się z tą samą prędkością obrotową. W ten sposób zawodowe gokarty osiągają prędkość nawet do 190 km/h.

Natomiast kart racing w skrócie karting to wyścigi gokartów na specjalnie przygotowanych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależności od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika.

HISTORIA GOKARTÓW

Historia gokartów sięga czasów II wojny światowej, kiedy lotnicy dla zabicia czasu konstruowali wózki z silnikami. Pierwszy model, który można uznać za przodka gokarta, został zaprojektowany z silnikiem spalinowym od kosiarki!

W 1959 roku w USA odbyły się pierwsze zawody kartingowe, a w Polsce rok później. Pierwsze oficjalne zawody kartingowe odbyły się w Częstochowie, sprawiając, że miasto stało się kolebką polskich gokartów.

HISTORIA GOKARTÓW W SUWAŁKACH

Otwarcie toru kartingowego na terenie Zespołu Szkół Zawodowych im. Karola Brzostowskiego zapoczątkowało nową dyscyplinę w Suwałkach. W 1995 roku odbyła się oficjalna uroczystość oddania do użytku toru, w której udział wziął między innymi przewodniczący komisji sportu kartingowego w Zarządzie Głównym PZMot, p. Stanisław Szychowski.

Trasa o długości 718 m spełniała wszelkie warunki do rozgrywania zawodów kartingowych. W pierwszym wyścigu wzięło udział 20 zawodników, a największe brawa otrzymał 10-letni Adam Sidor, który przygotowywany był pod kierunkiem pana Czesława Klima.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były I i II eliminacje Kartingowych Mistrzostw Okręgu w kategorii młodzików 01, młodzieżowej i popularnej, które odbyły się 25 i 26 czerwca 1996 roku. Duży sukces odnieśli zawodnicy z sekcji kartingowej suwalskiej ZSZ. Marcin Maciejewski zajął dwukrotnie III miejsce w klasie młodzieżowej, a w klasie popularnej Arkadiusz Wasilewski zdobył dwukrotnie I miejsce oraz jednocześnie ustanowił rekord liczącego 718 m toru, przejeżdżając go w 39 sekund. W 2002 roku, na suwalskim obiekcie miała miejsce jedna z rund mistrzostw Litwy w gokartach.

MOTO KART

W 2006 roku reprezentanci suwalskiego klubu Moto Kart rozegrali w Poznaniu V rundę Kartingowych Mistrzostw Polski  w sportach motorowych. W klasie młodzieżowej dobrze spisali się Artur Górecki – 2 miejsce, Łukasz Górecki – 4, Kamil Skrocki – 8, Krzysztof Bartyzel – 9, Mateusz Mikołajczyk – 12, a Piotr Radziszewski – 14. Drużynowo triumfował Moto Kart na 6 miejscu. Kolejne zmagania odbyły się w Zielonej Górze, gdzie rozegrano VII rundę Kartingowych Mistrzostw Polski. W klasie młodzieżowej spisali się Artur, Łukasz Góreccy oraz  Kamil Skrocki. Drużynowo Moto-Kart Suwałki zajął drugą lokatę w tej rundzie, a po siedmiu rundach został liderem w klasyfikacji.  Tego samego roku, w Suwałkach odbyła się VIII Runda Kartingowych Mistrzostw Polski Puchar MEN oraz Suwalski Jesienny Rajd Samochodowy 5 eliminacji Mistrzostw Okręgu, w którym zwyciężyli Zbigniew Rosiński i Marcin Wróblewski w klasie powyżej 1600 cm sześciennych.  oraz klasyfikacji generalnej. W klasie do 1600 cm sześciennych . Marcin Wróblewski i Mariusz Łączka również z Suwałk, zajęli najwyższe miejsce na podium, a w klasie do 906 cm sześciennych. Stanisław Ogórkis i Sebastian Grabiński.

Na suwalskim torze przytrafiały się również niefortunne sytuacje. Piotr Radziszewski, zawodnik SPSK Motokart Suwałki wygrał II rundę kartingowych mistrzostw okręgu w kategorii młodzieżowej 125 cm sześciennych. Po zawodach został bowiem przez sędziego zdyskwalifikowany  za nieznajomość przepisów obowiązujących w tej dyscyplinie. Po wyścigu zamiast wjechać do padoku, pojechał na tor, przez co złamał regulamin i dyskwalifikacja nie podlegała dyskusji. Kolejny  udział w III rundzie kartingowych mistrzostw okręgu podlaskiego był bardziej owocny, bowiem w klasie młodzieżowej 125, ulokował się na drugiej pozycji, a tuż za nim zawodnik z tego samego klubu – Krzysztof Bartyzel.

Finałowy wyścig w ramach ostatniej rundy Kartingowych Mistrzostw Polski w 2007 roku wygrał Artur Górecki, a za nim uplasowali się bracia, Łukasz i Mateusz Góreccy. Końcowa klasyfikacja zakończyła się medalem złotym i srebrnym dla Moto-Kart Suwałki.

Następne zawody kartingowe o Puchar Ministra Edukacji odbyły się w Biłgoraju. W kategorii Easykart60 Marcin Kolendo zdobywając drugie miejsce osiągnął życiowy sukces, natomiast w kategorii Młodzieżowej 125 pierwsze miejsce zdobył Artur Górecki, 2. Był Łukasz Górecki, 4. Stanisław Wojewoda, a 6. Kamil Skrocki. 6 lipca, również w Biłgoraju, odbyła się IV Runda Krajowych Mistrzostw Polski. Suwalscy zawodnicy odnieśli sukces zajmując czołowe miejsca: 1. Artur Górecki, 3. Stanisław Wojewoda, 4. Łukasz Górecki, 5. Kamil Skrocki. Drużynowo zespół MOTOKARTU SUWAŁKI zdobył 99 punktów i zdobył pierwsze miejsce, wyprzedzając Motokart Swierzyna.

SZYMON ŚLIWOWSKI

W historii suwalskiego sportu zapisał się również Szymon Śliwowski, który zaczął swoją przygodę na torze w wieku 8 lat. Największe zwycięstwo odniósł w europejskim finale B EASYKART-a, co dało mu awans do ścisłej światowej czołówki.  W 2011 roku Szymon stanął kilka razy na podium. Okazał się być najlepszy w klasie EASYKART 60 podczas Kartingowych Mistrzostw Strefy Centralnej i Wschodniej w Lublinie oraz na Litwie podczas Kartingowych Mistrzostw BALTIC CUP w drugiej rundzie –  3 miejsce. W 2012 roku odniósł zwycięstwo w zawodach cyklu ROTAX MAX CHALLANGE,  a  rok później powtórzył sukces w III rundzie zawodów kartingowych cyklu BALTIC CUP 2013, zdobywając w dwudniowych zmaganiach III i II miejsce w kategorii Rotax Mini MAX.

WINTER CUP

Karting to dyscyplina uprawiana głównie w warunkach letnich, jednak Suwalczanie udowodnili, że w okresie zimowym jest to nadal możliwe. W 2014 roku rozegrano na suwalskim torze kartingowym przy Zespole Szkół nr 6 zawody WINTER CUP. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Suwałk, a organizatorem była Litewska Federacja Kartingowa. Polskę reprezentowali Michał Przekop oraz  Szymon Śliwowski, który był najszybszy w czołówce. Zajął trzecie miejsce w finale, co dało w efekcie piąte miejsce na zakończenie w najmocniej obsadzonej klasie OPEN.

AUTOMOBILKLUB

Zrzeszające kilkudziesięciu członków stowarzyszenie należy do Polskiego Związku Motorowego. Automobilklub organizuje imprezy o randze mistrzowskiej, a jego członkowie uczestniczą w rajdach samochodowych, wyścigach kartingowych i motocyklowych w Polsce i za granicą.