„Góry – o jakżeż tu miło!”


Od 15 grudnia na pierwszym piętrze hali sportowo-widowiskowej Suwałki Arena podziwiać można wystawę czasową „Góry – o jakżeż tu miło!” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Jest to już kolejna ekspozycja wykorzystująca w tak dużym stopniu muzealne zbiory pocztówek gromadzone od wielu lat. Oprócz szeroko pojętego sportu w kolekcji muzealnej zgromadzono dość znaczny zbiór pocztówek o tematyce podróżniczo-turystycznej, obejmujący turystykę górską, jaskiniową, alpinizm oraz karty krajobrazowe, wśród których prym wiodły pejzaże górskie. Upowszechnienie pocztówki zbiegło się w czasie z rozwojem turystyki górskiej, alpinizmu i sportów zimowych, a także kurortów górskich w Karkonoszach, Tatrach, Alpach i innych górach Europy.

Karta pocztowa o tematyce górskiej jest dokumentem, dzięki któremu możemy prześledzić dzieje alpinizmu od pierwszych wejść na europejskie szczyty po zdobywanie ośmiotysięczników w Himalajach i Hindukuszu, rozwój różnych dyscyplin narciarstwa, przemiany obyczajowe. Jest materiałem źródłowym, które dostarcza nie tylko wiedzy, ale i rozrywki. Przekonują o tym zaprezentowane na wystawie karty pocztowe z okresu od końca XIX wieku do lat 50. XX stulecia. Najstarsza z nich pochodzi z 1894 r. i przekazuje pozdrowienia z Karkonoszy, ze schroniska pod Śnieżką. Pocztówki zostały przedstawione w 8 działach tematycznych: Pejzaże górskie; Turystyka górska; Turystyka jaskiniowa; Schroniska górskie; Alpinizm; Taternictwo; Narciarstwo; Alpinizm i turystyka górska – artystycznie i satyrycznie.

Wystawa jest bezpłatna oraz będzie dostępna do 9 kwietnia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i podzielenia się swoją opinią na jej temat.

16 lutego 2022 14:05