Hala Suwałki Arena już otwarta!


Historyczna sobota (23.11) w Suwałkach. W mieście odbyło się oficjalne otwarcie hali sportowo-widowiskowej Suwałki Arena podczas którego Ślepsk Malow Suwałki pokonał 3:1 Indypol AZS Olsztyn w meczu 6. kolejki PlusLigi.

W uroczystym otwarciu Suwałki Arena uczestniczyli między innymi Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, przedstawiciele krajowych i regionalnych władz siatkarskich, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, zaproszeni goście i kibice.

Podczas oficjalnego wystąpienia Czesław Renkiewicz podziękował za zaangażowanie w pomoc przy budowie Suwałki Arena, zwłaszcza za wsparcie finansowe, i wręczył gościom pamiątkowe statuetki.

– Myślę, że ten obiekt będzie służył długie, długie lata społeczności lokalnej, społeczności naszego regionu, ale przede wszystkim sportowcom. Mam takie przeświadczenie, że dzisiaj tworzymy historię naszego miasta, regionu. To jest doniosły moment w życiu lokalnej wspólnoty samorządowej – mówił Prezydent Suwałk. – Ten obiekt nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, wielu instytucji. Droga dojścia do sukcesu była trudna.  Potrzebowaliśmy m.in. wsparcia finansowego i ta pomoc przyszła. Dlatego dziś chcę szczególnie podziękować Panu Witoldowi Bańce, Ministrowi Sportu i Turystyki, dziękuję jego współpracownikom, dziękuję Panu posłowi  Krzysztofowi Jurgielowi, Panu Ministrowi Jarosławowi Zielińskiemu i Panu Ministrowi Edukacji Narodowej Dariuszowi Piontkowskiemu. Dziękuję za wsparcie posłom Panom Mieczysławowi Baszko i Kazimierzowi Gwiazdowskiemu, Panu Arturowi Kosickiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, który bardzo wspiera siatkówkę w regionie. Dziękuję firmie Unimax, która wybudowała ten obiekt i wielu innym osobom – dodał Prezydent.

Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, który otrzymał jedną ze statuetek, podczas wystąpienia zauważył, że są płaszczyzny, na których Suwałki wyprzedziły Białystok.
– Suwałki to miasto, które w wielu sprawach jest pierwsze. To Suwałki miały wcześniej lotnisko niż Białystok, podobnie jest z halą. Życzę powodzenia Suwałkom i Ślepskowi – mówił Dariusz Piontkowski.

Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreślał odwagę władz miasta, które przy wysokich kosztach, zdecydowały o budowie hali.
– Przedsięwzięcie jest drogie i trzeba było nie mało odwagi, żeby podjąć decyzję o jego budowie. Pan Prezydent Suwałk, Rada Miejska tę decyzje podjęli wiedząc, że trzeba będzie wyasygnować duże środki finansowe z własnego budżetu. Były także zabiegi o to, by wesprzeć środkami zewnętrznymi te inwestycje, co zostało zrobione – 13,3 mln zł z budżetu państwa – mówił Jarosław Zieliński. – To jest inwestycja, z której wszyscy jesteśmy dumni, bo rzeczywiście w promieniu 200 km nie ma takiej hali, a Suwałki nie są największym i najbogatszym miastem – dodał poseł.

Z powstania obiektu cieszył się Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
– Cieszę się, że mogłem przyczynić się do powstania tego wspaniałego obiektu. Suwałki zasługiwały na taką halę. Cieszę się, że ona powstała, że będą się tu pojawiać wydarzenia muzyczne, kulturalne i oczywiście, że będzie tutaj grał zespół wspierany przez województwo podlaskie czyli Ślepsk Malow Suwałki. Powodzenia! – mówił Artur Kosicki.

W podobnym tonie wypowiadał się Artur Ciołek, prezes firmy Unimax, generalny wykonawca Suwałki Arena.
– Dziś z satysfakcją mogę powiedzieć – mamy to. A mamy dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników realizujących ten projekt, począwszy od firm budowlanych współpracujących z nami, naszych pracowników, służby techniczne, architektów jak i też dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pana Prezydenta. Hala jest piękna. Mam nadzieję, że będziecie tu Państwo przeżywać wiele pozytywnych emocji, zarówno sportowych jak i kulturalnych – mówił Artur Ciołek.

Przy okazji otwarcia, Prezydent wręczył też symboliczny klucz do obiektu Waldemarowi Borysewiczowi, Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Dyrektor natomiast przekazał mniejszy klucz Wojciechowi Winnikowi, Prezesowi Ślepska Malow Suwałki.

Po oficjalnym otwarciu obiektu, przy pełnych trybunach, Ślepsk Malow Suwałki pokonał 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27, 25) Indykpol AZS Olsztyn w meczu 6. kolejki PlusLigi.

Hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena to jedyna hala, o takich parametrach funkcjonalno-przestrzennych, w województwie podlaskim i w promieniu 200 km od Suwałk. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 6634 m², a wysokość budynku około 16 m. Hala o wysokości 12,8 m ma powierzchnię sportową wielkości 1745 m², w tym boiska do: siatkówki (9×18 m), koszykówki (15×28 m) i piłki ręcznej (20×40 m), a także trybuny na 2165 miejsc. W budynku znajduje się też sala treningowa (14 x 24 m) o wysokości 8 m i łącznej powierzchni 340 m².

Budowa hali była niezbędna dla rozwoju bazy sportów wyczynowych w Suwałkach i regionie. Obiekt jest trzy razy większy od hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Hala będzie służyć nie tylko do rozgrywania zawodów sportowych, ale też organizacji przedsięwzięć kulturalnych.

Suwałki Arenę wybudowało Przedsiębiorstwo Budowlane UNIMAX Sp. z o.o. z Warszawy. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod inwestycję odbyło się 6 kwietnia 2018 r. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2017 r. Jej koszt opiewał na ponad 36 mln zł, z czego 13,3 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W niedzielę, 24 listopada, w Suwałki Arena władze miasta organizują Dzień Otwarty dla wszystkich mieszkańców. Zwiedzanie obiektu odbędzie się w godzinach 10.00 – 14.00.

Źródło: UM Suwałki

25 listopada 2019 10:28