Hokej na lodzie – Sportowy Alfabet Suwałk


Sportowy Alfabet Suwałk - H jak Hokej

Po letniej przerwie powracamy z naszym projektem pn. Sportowy Alfabet Suwałk. Do tej pory, wszystkie dyscypliny w Sportowym Alfabecie Suwałk wzbogacone były materiałami filmowymi ze znanymi miłośnikami danych dyscyplin sportowych.

W kwestii hokeja na lodzie głównym inicjatorem był Antoni Uljasz – zasłużony i ceniony trener, dzięki któremu suwalski ośrodek hokejowy zanotował duże sukcesy. Za jego sprawą tworzyła się historia hokeja na lodzie w naszym regionie, której nie jest nam dane wysłuchać, ponieważ Pana Antoniego Uljasza nie ma już wśród nas.  Z tego powodu materiał o hokeju na lodzie będzie zawierał informacje, które udało nam się uzyskać z Dwutygodnika Suwalskiego oraz z książki Jerzego Górki pt. „Sprintem przez historię”

HOKEJ NA LODZIE

Hokej to jedna z najpopularniejszych zespołowych dyscyplin sportowych w okresie zimowym. Również i w Polsce każdego roku pojawia się coraz więcej sympatyków tego sportu, między innymi dlatego, że powstaje coraz więcej lodowisk dostosowanych do angażowania się w tę aktywność fizyczną. Hokej na lodzie jest najszybszą grą zespołową i wymaga od zawodników opanowania do perfekcji jej strony technicznej (jazda na łyżwach, operowanie kijem i krążkiem) oraz doskonałego przygotowania siłowego i kondycyjnego. Ważnym, choć nie głównym jej elementem jest dozwolona gra ciałem czyli wytrącanie przeciwnika z równowagi w celu chwilowego wyłączenia go z akcji. Hokej na lodzie jest więc grą twardą, typowo męską, wymagającą od zawodników nie tylko przystosowania organizmu do interwałowych, ogromnych wysiłków, ale również zdolności szybkiego regenerowania sił.

HISTORIA HOKEJA NA LODZIE NA ŚWIECIE

Prekursorami współczesnego hokeja na lodzie byli marynarze statków przypływających z Europy do Ameryki Północnej, czekający zimą na rozmarznięcie wielkich jezior kanadyjskich, aby móc udać się w drogę powrotną do Starego Świata. Początki hokeja na lodzie sięgają drugiej połowy XIX w., kiedy w takich miastach jak Kingston, Montreal, Quebek i Halifax uprawiano hokej w jego pierwotnej formie. W 1874 roku w Montrealu, w hali o nazwie Victoria Scating Ring, rozegrano pierwszy mecz hokejowy, a w 1890 roku w Ontario założono związek hokeja drużyn hokejowych. Na skutek tych wydarzeń Kanada jest uznawana za kolebkę hokeja.

Pierwszy klub hokejowy – Prince Hockey Club London założono w 1897 roku. W roku 1908 takie państwa jak Anglia, Francja, Belgia i Szwajcaria założyły międzynarodową federację hokeja na lodzie LIHG (Ligue Internationale d’Hockej sur Glace) – IIHF (International Ice Hockey Federation), która w 1910 roku rozegrała pierwsze mistrzostwa Europy. Po raz pierwszy mistrzostwa świata w hokeju na lodzie przeprowadzono w 1924 roku w ramach I Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix.

Bardzo intensywny rozwój hokeja na lodzie nastąpiła po II wojnie światowej w Europie. Drużyny europejskie odniosły pierwsze zwycięstwa nad amatorskimi zespołami kanadyjskimi – Czechosłowacja i Szwecja, a później Rosja (dawny ZSRR) były wiodącymi ośrodkami w tej dyscyplinie sportu na świecie. W latach 1968-1976 reprezentacja Kanady nie brała udziału w mistrzostwach świata. Pierwsi hokeiści NHL wystąpili podczas mistrzostw świata w 1977 roku.

HISTORIA HOKEJA NA LODZIE W SUWAŁKACH

W przedwojenne, mroźne zimowe dni młodzieży szkolnej nie zadawalało tylko uprawianie narciarstwa. Od początku lat trzydziestych w trzech ośrodkach naszego regionu: Suwałkach, Białymstoku i Grodnie, zaczęły być rozgrywane, w miarę regularne, hokejowe mecze pomiędzy poszczególnymi reprezentacjami szkół.

W Suwałkach zwolennicy pogoni z kijami za krążkiem na lodzie rozgrywali swoje mecze na lodowisku w Parku Miejskim (obecnie w Parku Konstytucji 3 Maja). Właśnie w Suwałkach zainteresowanie ową dyscypliną było wyjątkowo duże. Aż sześć szkolnych drużyn toczyło swoje amatorskie boje, a przedwojenne Suwałki mogły także pochwalić się sekcją hokejową istniejącą w klubie „Naprzód”. Przedwojenny hokej w naszym regionie ograniczył się do czysto amatorskiej rywalizacji na terenie poszczególnych miast. Inaczej było w powojennej części historii tej dyscypliny.

SUKCESY

Historia suwalskiego ośrodka hokejowego jest ściśle związana z osobą Antoniego Uljasza. Za sprawą tego cenionego i zasłużonego trenera, działacza, a także zawodnika w jednej osobie, suwalski ośrodek hokejowy, jako pierwszy w naszym regionie, zanotował sukcesy wykraczające poza wojewódzkie granice. W 1955 roku na Mistrzostwach Polski zawodnicy MKS Zryw Suwałki niespodziewanie wywalczyli złote medale. W owej mistrzowskiej drużynie występowali: bramkarze – Ryszard Gajda, Mieczysław Zieliński, obrońcy – Bronisław Wiśniewski, Stanisław Wysocki, Stefan Burba, Zbigniew Żółtkowski, napastnicy – Antoni Uljasz (grający szkoleniowiec), Stanisław Andruszkiewicz, Zdzisław Żyliński, Stanisław Rółkowski, Jan Wiśniewski, Antoni Roszkowski.

W 1957 roku na lodowisku w Zgierzu, rozegrany został kolejny finałowy turniej Mistrzostw Polski Zrzeszenia Zryw, w którym znów jedną z głównych ról odegrali suwalczanie, ponownie stając na podium, wywalczywszy tym razem srebrny medal. Po zdobyciu w 1956 roku tytułu najlepszej drużyny w województwie białostockim (obecnie podlaskim), jako pierwszy zespół  z naszego regionu suwalczanie wystąpili w rozgrywkach o wejście do II ligi. Niestety, w barażowym turnieju o awans na drugoligowe lodowiska wyraźnie lepsze okazały się drużyny Gwardii Warszawa i Boruty Zgierz.

W regionie w drugiej połowie lat 50. istniał epizodycznie  Start Białystok, a na początku lat 60. Juvenia Białystok oraz drużyna Supraślanki Supraśl, która wiodła największy prym w regionie. Wkrótce po tym, jak Antoni Uljasz zakończył swoją pracę trenerską w 1964 r. , nastąpił też kres uprawiania tej dyscypliny w mieście nad Czarną Hańczą.

 „BIAŁE NIEDŹWIEDZIE”

Po kilkunastu latach zastoju, w Suwałkach powstała amatorska grupa hokeja Białe niedźwiedzie”. W 2011 uczestniczyli w kilku meczach sparingowych, a najbardziej istotnym był rozegrany na lodowisku białostockiego MOSIR-u profesjonalny trening i mecz sparingowy z Amatorską Drużyną Hokejową ADH z Białegostoku. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 dla gospodarczy. Zdaniem zawodników z Suwałk, ten rezultat był bardzo dobrym wynikiem, a mecz na wyrównanym poziomie. Co najważniejsze, suwalczanie mieli możliwość uczestniczenia w profesjonalnym treningu i „przetrenowania” elementów gry, wymiany wiedzy w zakresie wyposażenia oraz zagrania na pełnowymiarowym, profesjonalnie przygotowanym lodowisku.

 

Miesiąc później drużyna z Suwałk zdobyła trzecie miejsce w turnieju hokejowym o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka. Suwalczanie po raz pierwszy wystąpili pod nazwą „Białe niedźwiedzie” i zaprezentowali się w nowych, firmowych strojach. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju otrzymał bramkarz Białych Niedźwiedzi – Andrzej Nowiczenko, a na listę strzelców wpisali się Jacek Kruchelski, Andrzej Kaszkiel i Mariusz Klimczyk.

 

Źródło: Dwutygodnik Suwalski

8 października 2020 09:02