Hokej na trawie – krótka historia w Suwalskich Wigrach


Grafika: Hokej na trawie

HISTORIA HOKEJA NA TRAWIE

Wbrew pozorom hokej na trawie jest bardzo starą dyscypliną sportu, a jej najwięksi fani szukają korzeni w starożytnej Grecji, czy też Rzymie, czyli prawie 5000 lat temu. Jednak ostateczny wzór tej gry powstał około XIX wieku na Wyspach Brytyjskich w Anglii.

Zawody w hokeju na trawie w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od Letnich Igrzysk Olimpijskich 1908 w Londynie. Wówczas odbył się turniej olimpijski mężczyzn. Zawody nie były rozgrywane jedynie podczas igrzysk olimpijskich w Sztokholmie (1912) i Paryżu (1924). Natomiast pierwszy turniej dla kobiet rozegrany został w 1980 roku w Moskwie. Co cztery lata rozgrywane są również mistrzostwa świata.

Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (+5 rezerwowych). Składa się z dwóch 35-minutowych części z 5-minutową przerwą. Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki do bramki przeciwnika. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała.

HOKEJ NA TRAWIE W POLSCE

Początki tej dyscypliny sportowej w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy oficjalny mecz w hokeju na trawie na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pomiędzy piłkarzami Czarnych Lwów oraz Pogoni Lwów.

Obecnie hokej na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników, zaś główne jego ośrodki to: Poznań, Gniezno, Środa Wielkopolska, Toruń, Rogowo, Gąsawa, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Wrocław oraz Brzeziny.

W rozegranych do tej pory czterech edycjach mistrzostw świata męska reprezentacja Polski trzykrotnie zajęła 2. miejsce, wywalczając srebrne medale w 2003, 2007 oraz 2011.

HISTORIA HOKEJA NA TRAWIE W SUWAŁKACH

Historia hokeja na trawie w naszym regionie wiąże się z Suwałkami, gdzie w połowie lat 80 przyjechał ze Śląska Roman Twerdyk. W latach 1974-84 był on reprezentantem Polski, a jako trener prowadził ligę AZS AWF Katowice. Swą pasję postanowił kontynuować w mieście nad Czarną Hańczą. W 1986 roku pan Roman doprowadził do powstania sekcji hokeja na trawie w suwalskich Wigrach, będąc przez cały czas jej istnienia istotnym „motorem napędowym”.

Jednym z największych sukcesów suwalskiej sekcji było zdobycie tytułu mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie w 1989 roku. Dobra postawa młodej suwalskiej drużyny zaowocowała epizodami niektórych zawodników w reprezentacji Polski, byli to: Tomasz Bacewicz, Dariusz Bolesta, Jacek Chrzanowski, Grzegorz Dziadkowski, Andrzej Kaszkiel, Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski i Marek Sowulewski. Niestety ze względu na problemy finansowe w 1992 roku rozwiązano sekcję. Jednak po krótkiej przerwie w rozgrywkach, trener – Roman Twerdyk, założył nowy – kontynuujący tradycje poprzedniej drużyny – zespół pod nazwą „UKS Orły”, w którym kariery sportowe kontynuowali: Andrzej Kaszkiel, Dariusz Bolesta, Rafał Perkowski. Klub ten rozgrywał swoje mecze pod nazwą UKS Orły Suwałki.

SUKCESY

Boiskowy debiut hokeistów miał miejsce w maju 1986 roku w Toruniu. Z archiwalnego wydania „Gazety Współczesnej” dowiadujemy się, że pierwszy mecz w grupie młodzików Wigry niespodziewanie wygrały z mistrzem Polski młodzików z 1985  Pomorzaninem Toruń 2:1. Obie bramki zdobył Marek Sowulewski. Natomiast żacy Wigier przegrali z Pomorzaninem 1:3, a następnie pokonali Waltera 4:0, zremisowali 1:1 z Pomorzaninem II i wygrali ze Zdrojem Ciechocinek 6:0.

Natomiast w czerwcu 1986 roku hokeiści pokazali się przed publicznością w meczu drugiej rundy mistrzostw okręgu toruńskiego młodzików i żaków. Młodzi Wigier zremisowali
z Walterem Ostaszewo 0:0. W drugim meczu Wigry przegrały ze Zdrojem Ciechocinek 0:3. Dużo lepiej wypadli żacy, którzy zdobyli mistrzostwo okręgu toruńskiego. Laskarze Wigier: Grzegorz Dziatkowski i Bogdan Pawłowski zostali powołani do reprezentacji Polski juniorów młodszych. Natomiast Ignacy Chrzanowski wystąpił wraz z drużyną narodową młodzików
w mistrzostwach Krajów Demokracji Ludowej w Berlinie. (Kraj. z 27.03.1988)

W 1989 roku podopieczni Romana Twerdyka z suwalskich Wigier na ogólnopolskim turnieju w Siemiatyczach Śląskich zajęli czwarte miejsce wśród 12 startujących zespołów. Był to znaczący postęp, ponieważ w 1988 roku zajęli na tym turnieju 8 lokatę. Po dwóch miesiącach laskarze „Wigier” ruszyli w świat. Po pobycie w NRD, gdzie bezapelacyjnie wygrali silnie obsadzony turniej w Pritzwalku  wyjechali na Litwę. Zmierzyli się tam z zespołami Litwy, Uzbekistanu i Moskwy.

Nagrodą za trzy lata solidnej pracy na treningach był tytuł mistrza Polski w halowej odmianie hokeja na trawie, wywalczony w 1989 roku na turnieju w Suwałkach. Młodzi laskarze Wigier pokonali kolejno Górnika Siemianowice, Stellę Gniezno, Spartę Gniezno i Pomorzanina Toruń. Skład drużyny mistrzowskiej: Tomasz Bacewicz (napastnik), Dariusz Bolesta, Ignacy Chrzanowski i Grzegorz – obrońcy, Grzegorz Górski (bramkarz), Andrzej Kaszkiel (napastnik), Marek Kaszkiel (obrońca), Artur Nowacki, Bogdan Pawłowski, Marek Sowulewski, Wojciech Szeszko (bramkarz).

Rok później (w 1990 r.) drużyna Wigier oparta na mistrzostwach Polski w hali, którą uzupełnili Tomasz Banachowski, Marek Butkiewicz, Mariusz Cichosz, Błażej Olszewski, Rafał Perkowski i grający trener Roman Twerdyk, zadebiutowała w rozgrywkach II ligi seniorów.

 ZASŁUŻENI SZKOLENIOWCY I DZIAŁACZE

Roman Twerdyk

Roman Twerdyk w 1986 roku doprowadził do powstania sekcji hokeja na trawie w Suwałkach , będąc przez cały czas jej istnienia istotnym „motorem napędowym” , występując jednocześnie w roli zawodnika, trenera, działacza w jednej osobie.

Ze strony klubowych włodarzy pomocną rękę podał mu przede wszystkim ówczesny (połowa lat 80), prezes Wigier Jerzy Glazer. Oprócz niego wkład w rozwój hokeja na trawie miał też kierownik sekcji Piotr Milewski oraz takie osoby wspomagające jak: Irena Cichosz, Stanisław Niedźwiecki i Romuald Bukowski.

Andrzej Kaszkiel

Największym sportowym sukcesem Andrzeja Kaszkiela było zdobycie z UKS Orły Suwałki brązowego medalu Mistrzostw Polski. Natomiast podczas kariery trenerskiej wywalczył 7 m-ce na mistrzostwach świata z reprezentacją Polski juniorów do lat 19. Jako zawodnik czterokrotnie wystąpił na mistrzostwach świata, a raz jako trener. W reprezentacji Polski rozegrał ponad 60 spotkań, w drużynie Orłów ponad 300.

Andrzej Kaszkiel w koszulce z Orłem na piersi zadebiutował w  meczu… hokeja na trawie z drużyną Niemieckiej Republiki… Demokratycznej. Niestety był to mecz przegrany, a Andzej Kaszkiel był wówczas zawodnikiem… Wigier Suwałki.  W 1998 roku zaliczył reprezentacyjny debiut w meczu unihokeja Polska – …Niemcy, zakończonym remisem 2:2, a jego dziełem był gol ustalający wynik spotkania. W drużynie narodowej ustrzelił hat-tricka w przegranym 5:6 meczu z Austrią (rok 2002), a rekord w jednym meczu to …14 goli strzelonych bramkarzowi z Zielonej Góry.  Andrzej Kaszkiel swoją karierę sportową zakończył w 2014 roku.

 

Źródło: www.suwalki24.pl, wikipedia.org

6 marca 2021 10:00