I jak Igrzyska Olimpijskie – Sportowy Alfabet Suwałk


Sportowy Alfabet Suwałk - I jak Igrzyska Olimpijskie

Istotnym zagadnieniem w sportowym alfabecie Suwałk są Igrzyska olimpijskie. Jest to największa międzynarodowa impreza sportowa, podczas której kilku młodych sportowców z suwalskich klubów sportowych odniosło ogromne sukcesy sportowe na trwałe wpisując się w kartach historii światowego sportu.

Historia igrzysk olimpijskich

Idea nowożytnych igrzysk olimpijskich nawiązuje do tradycji starożytnej Grecji, gdzie podczas uroczystości religijnych odbywały się zawody sportowe oraz występy artystów, a w czasie ich trwania obowiązywał rozejm. Wśród wielu igrzysk starożytnej Grecji największą sławę zdobyły igrzyska ku czci Zeusa w Olimpii rozgrywane co 4 lata, od których przyjęto rachubę czasu wg olimpiad. Początki igrzysk olimpijskich nie są całkowicie znane. Grecki poeta Homer opisał pierwsze igrzyska w Iliadzie, ale i tak wspomina, że jest to tradycja jeszcze dawniejsza. W 393 r. cesarz rzymski Teodozjusz I Wielki zakazał organizowania igrzysk olimpijskich, dopatrując się w nich kultywowania zwyczajów pogańskich.

Idea igrzysk olimpijskich została wskrzeszona dopiero w końcu XIX w. przez francuskiego działacza społecznego i sportowego barona Pierre’a de Coubertina. Dzięki jego staraniom w 1894 r. został powołany Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz podjęto decyzję o wznowieniu igrzysk olimpijskich i zorganizowaniu ich w 1896 r. po raz pierwszy w czasach nowożytnych w stolicy Grecji. Od tego czasu igrzyska olimpijskie odbywają się regularnie co 4 lata (z wyjątkiem lat 1916 oraz 1940 i 1944, kiedy działania wojenne uniemożliwiły ich zorganizowanie oraz obecnego 2020 roku z powodu panującej pandemii koronawirusa), zyskując coraz większą popularność.

Flaga olimpijska – najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich – odzwierciedla ideały Pierre’a de Coubertina. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski – Europę, czarny – Afrykę, czerwony – Amerykę, żółty – Azję i zielony – Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawiał się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Koła oznaczają też 5 dyscyplin sportowych w starożytności. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Suwalscy olimpijczycy

Robert Mateusiak

W 2000 r. Robert Mateusiak jako pierwszy w historii Suwałk sportowiec z miejskiego klubu wystartował na olimpiadzie. W Sydney zawodnik Suwalskiego Klubu Badmintona „Litpol-Polam” wystąpił w parze z kolegą z Technika Głubczyce, Michałem Łogoszem. Awans uzyskali startując przez cały rok w różnych turniejach międzynarodowych, co dało im 15. pozycję na światowej liście rankingowej. Dużym osiągnięciem było również uzyskanie brązowego medalu na Mistrzostwach Europy w Glasgow.

Joanna Mendak

Joanna Mendak – pływaczka Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Olimpijczyk” w Suwałkach – wystartowała 17 września 2004 r. w Atenach na XII Paraolimpiadzie. Podopieczna Edwarda Deca wygrała wyścig na 100 m stylem motylkowym, poprawiając rekord świata o prawie sekundę. Joanna zdobyła również brązowy medal na 100 m stylem dowolnym oraz dwukrotnie zajęła czwarte lokaty: na 200 m zmiennym i 50 m dowolnym.

Joanna nie spoczęła na laurach. W kolejnych olimpiadach dwukrotnie zdobyła złoty medal na 100 m motylkiem w kategorii S-12 osób niedowidzących. Łącznie stanęła na paraolimpijskim podium sześć razy, zdobywając 3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe medale.

Podczas czwartego występu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro Joanna wywalczyła 5 miejsce na 50 m stylem dowolnym oraz 7 miejsce na 100 m stylem motylkowym S-13.

Wojciech Fortuna

W sezonie olimpijskim 1971/1972 forma Wojciecha Fortuna zaczęła rosnąć. Początkowo był zawodnikiem rezerwowym, ale szybko awansował do drużyny olimpijskiej, gdzie w wieku 19 lat pojechał do Sapporo. Wojciech Fortuna jako pierwszy polski sportowiec zdobył wtedy złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku.

Co ciekawe, Wojciech Fortuna –  legenda polskiego narciarstwa, góral z Zakopanego, akurat Suwałki wybrał jako miejsce do zamieszkania. Do naszego miasta  przyjechał w 2003 roku, a to za sprawą pewnej suwalczanki – Maryli, którą poznał w Chicago. Kilka lat wcześniej, w 2001 zawarli związek małżeński, a po dwóch latach państwo Fortunowie przeprowadzili się na Suwalszczyznę.

Aktualnie Wojciech Fortuna jest emerytowanym sportowcem i angażuje się w promowanie narciarstwa biegowego. Jest również organizatorem wystawy pt. Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk, prezentującą historię polskiego narciarstwa.

Znicz olimpijski w Suwałkach

Efekt prężnej działalności ludzi związanych z Suwalskim Klubem Olimpijczyka sprawił, że w 2004 roku Suwałki zostały wybrane miejscem Wojewódzkiej Inauguracji Roku Olimpijskiego. Podczas uroczystości wystąpił między innymi ś.p. Józef Gajewski – ówczesny Prezydent Suwałki, Marcin Słabiński – medalista mistrzostw Polski w skoku w dal oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach odpowiedzialna za część artystyczną.

Poniżej zamieszczamy link do wywiadu z Joanną Mendak:

https://bit.ly/33Ys3YJ

  Źródło: Dwutygodnik Suwalski

15 października 2020 11:33