II Międzynarodowy Turniej im. Ireny Warakomskiej


W dniach 01-08 sierpnia 2018 w Suwałkach po raz drugi rozegrany zostanie II Międzynarodowy Turniej im. Ireny Warakomskiej, „Mamy” jak mówili o niej suwalscy szachiści, wśród których było dwoje z pięciorga jej dzieci. Na listach startowych znajduje się prawie 300 zawodników w czterech grupach A, B, C oraz D.

Wśród zgłoszonych szachistów znajdują się osoby m.in. z Polski, Rosji, Indii, Ukrainy, Węgier i Gruzji. Turniej rozgrywany będzie w czterech kategoriach, a pula nagród wyniesie 80.000 złotych. To drugi, po Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Mieczysława Najdorfa z pulą nagród 100.000 zł, turniej w Polsce jeśli weźmie się pod uwagę pulę przeznaczoną na nagrody.

Organizatorem turnieju jest założone przez dzieci p. Ireny: Monikę, Anię, Artura, Marcina i Tomka, Stowarzyszenie im. Ireny Warakomskiej.

 

Irena Warakomska (1950 – 2016) – prezes klubu szachowego Hańcza Suwałki w latach 2002-2012. Mama piątki dzieci w tym dwójki szachistów: WIM Anny Warakomskiej i GM Tomasza Warakomskiego. Współzałożycielka Banku Spółdzielczego w Suwałkach, pracownik oraz członek zarządu przez 47 lat.

Podczas dziesięciu lat pełnienia funkcji prezesa przez Irenę Warakomską, juniorzy klubu Javena Hańcza Suwałki zdobyli ponad 100 medali w rozgrywkach szczebla Mistrzostw Polski. Multimedalistami byli: Anna Warakomska (25 medali), Katarzyna Murawko (21), Magdalena Kozak (17), Tomasz Warakomski (17), Dominika Ostrowska (10). Drużyna juniorska została dwukrotnie Drużynowym Mistrzem Polski Juniorów (2005, 2007) oraz zdobyła brązowy medal w 2006 r.

Działalność Ireny Warakomskiej rozwinęła życie szachowe klubu, czyniąc szachy wiodącym sportem w Suwałkach. Wraz z osiągnięciami zaczęli pojawiać się sponsorzy, a szachy coraz częściej gościły na łamach lokalnej prasy i telewizji. Mimo codziennej pracy w banku i zmagania się z chorobą, szachowe wyjazdy swoich dzieci zawsze były jej priorytetem. I tu „swoje dzieci” oznacza klubowe – bo podczas turniejów każdym opiekowała się jednakowo. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowała Anię i Tomka na utytułowanych zawodników, a Suwałki zaistniały jako silny ośrodek na szachowej mapie Polski.

 

 

 

Miejsce

  • Suwałki, Hotel VELVET***, Suwałki, ul. Kościuszki 128 [Open A, B]
  • Hala OSiR, Suwałki, ul. Wojska Polskiego 2 [Open C, D]

Grupy turniejowe

  • Open A – turniej dla zawodników z rankingiem ELO >2100
  • Open B – turniej dla zawodników z rankingiem ELO 1601-2100
  • Open C – turniej dla zawodników z rankingiem ELO<1600 i bez ELO
  • Open D – turniej dla dzieci do lat 12

31 lipca 2018 13:59