J jak Jeździectwo – Sportowy Alfabet Suwałk


Plakat dotyczący Jeździectwa tworzony w ramach Sportowego Alfabetu Suwałk

Historia jeździectwa w Suwałkach

Jeździectwo od swego zarania było dyscypliną sportową o wyraźnym wojskowym akcencie. W okresie przedwojennym w naszym regionie stacjonowały jednostki kawalerii, stąd też rzeczą naturalną był fakt rozgrywania w poszczególnych garnizonach, już od początku lat 20, zawodów sportowych z udziałem wojskowych jeźdźców. Najlepsi z nich startowali w finałowych zmaganiach o tzw. mistrzostwo Armii, które były praktycznie nieoficjalnymi mistrzostwami Polski, gdyż czołówkę krajowego jeździectwa w latach II Rzeczypospolitej stanowili zawodnicy z poszczególnych jednostek wojskowych.

Rywalizacja w mistrzostwach Armii składała się z takich konkursów jak: ujeżdżanie, próby władania bronią białą i palną, rajd wytrzymałościowy oraz konkurs skoków. Kilkakrotnie bardzo dobrze spisali się w tej rywalizacji reprezentanci jednostek wojskowych z naszego regionu. Mowa o jeźdźcach 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który stacjonował w Suwałkach. W 1927 roku reprezentacja tej jednostki, startująca w składzie – por. Wiktor Olędzki, por. Mieczysław Flipczuk, por. Tadeusz Radziukanis, por. Włodzimierz Bolesław Sumowski, zdobyła w mistrzostwach Armii 2 miejsce, zaś rok później ppor. Konrad Paliński indywidualnie także wywalczył tytuł wicemistrzowski. Z kolei w 1933 roku prymat indywidualny przypadł por. Kazimierzowi Szoslandowi.

Niestety przy 2 Pułku Ułanów w Suwałkach nie istniała żadna klubowa sekcja jeździectwa, stąd też sukcesy suwalczan na krajowej i międzynarodowej arenie szły już na konto klubowej sekcji jeździeckiej warszawskiej Legii, której barwy obligatoryjnie reprezentowali suwalscy oficerowie. Kazimierz Szosland, będąc oficerem suwalskiego pułku, występował w latach 20. i 30. z dużym powodzeniem w reprezentacji Polski, zajmując czołowe lokaty w konkurencji skoków w wielu znanych konkursach europejskich. Uczestniczył również w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu oraz w 1928 roku w Amsterdamie, gdzie zdobył srebrny medal w konkursie drużynowym. Z kolei por. Wiktor Olędzki w 1933 roku zwyciężył w Mistrzostwach Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Innym dużej klasy zawodnikiem służącym w suwalskim pułku był ppor. Bronisław Skulicz, który w latach 1938-39 sięgał po miejsca w pierwszej „10” w konkursach skoków w Nicei i Rzymie.

W roku 1935, konkurs Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego „Militari Armii” rozegrano w Suwałkach na placu ćwiczeń w Papierni. Ogółem wzięło w nich udział wówczas około 100 zawodników reprezentujących barwy kilkunastu pułków kawalerii. Niestety, reprezentująca w zawodach gospodarzy ekipa 2. Pułku Ułanów wypadła słabo. Mimo dopingu własnej publiczności, w rywalizacji drużynowej zajęła przedostatnie 11 miejsce, a w rywalizacji indywidualnej znalazła się poza pierwszą dziesiątką jeźdźców.

Spośród oficerów 3. Pułku Szwoleżerów jako utalentowani jeźdźcy wyróżniali się rtm. Ludwik Ignaczak, Michał Łaski, Romuald Trajchel oraz porucznicy: Leon Malarewicz, Jerzy Dziedzic i Edward Pic de Replogne. Doskonali jeźdźcy znajdowali się również wśród artylerzystów konnych, czego przykładem mogą być tryumfy por. Jan Mickunasa w rozgrywanych w czerwcu 1933 roku w zawodach o Mistrzostwo Brygady „Suwałki”.

W suwalskich pułkach nie brakowało też doświadczonych instruktorów, m.in.: rtm. Leona Kona z 2. Pułku Ułanów – w 1922 roku powołanego do Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu na trenera ekipy narodowej na Olimpiadę w Antwerpii, a od 1930 roku sekretarza Polskiego Związku Jeździeckiego, rtm. Ludwika Ferensteina czy oficerów 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – rtm. Ludwika Schweizera i Edwarda Witkowskiego.

 

 

Piknik Kawaleryjski

Od dwudziestu lat ułańskie tradycje miasta przybliża mieszkańcom Muzeum Okręgowe. Podczas dwóch dni, odbywa się widowiskowy ułański cross, czyli pokazy sprawności, próba dzielności konia, potyczki i zabawy oraz zawody kawaleryjskie i hippiczne. Ułani walczą o szablę wzór 21, ogłowie kawaleryjskie i puśliska, czyli paski do strzemion. W 2009 roku niewątpliwą atrakcją pikniku była rekonstrukcja historyczna potyczki niemieckiego zmotoryzowanego patrolu ze spieszonym oddziałem kawalerii polskiej. Pokaz z wykorzystaniem broni i efektów pirotechnicznych przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew”.

Suwalska Autonomiczna Sekcja Jeździecka

Na początku lat 90-tych powstała w Suwałkach Autonomiczna Sekcja Jeździecka przy Klubie Sportowym Wigry, będąca członkiem Polskiego Związku Jeździeckiego. Szefami Sekcji byli właściciele stadniny koni panowie Jan Ostrowski i Janusz Płoński. Przez ponad 10 lat jej zawodnicy startowali z dużym powodzeniem w zawodach jeździeckich w konkurencji skoków przez przeszkody. O jej historii i powodach powstania opowiada Pan Artur Płoński – syn założyciela sekcji.

Poniżej zamieszczamy link do wywiadu z Arturem Płońskim :

https://bit.ly/35mIgqb                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Artykuł powstał na podstawie archiwalnych wydań Dwutygodnika Suwalskiego

22 października 2020 15:16