Jakub Kosakowski i Klaudia Kulon triumfatorami Mistrzostw Polski!


Jakub Kosakowski z Zagłębia Dąbrowa Górnicza został mistrzem Polski w szachach błyskawicznych, rozegranych 14 października w hali sportowo-widowiskowej „Suwałki Arena”. Wywalczył 12 pkt. w 15 rundach i o pół punktu wyprzedził pozostałych medalistów: Krzysztofa Jakubowskiego z Silesii Racibórz oraz Adriana Budzisza z MUKS Stoczek Białystok.

Dobrze zaprezentowali się suwalscy szachiści. Najwyższe lokaty zajęli: dziewiątą – Jan Butkiewicz (10,5 pkt.) z KSZ Hańcza Suwałki; dwunastą – Dawid Jasiulewicz (10 pkt.) z KSZ Hańcza; dwudziesty – Adam Grabowski (9 pkt.) z KSZ Hańcza oraz Adam Ryszkiewicz (9 pkt.) – zawodnik bez przynależności klubowej. W turnieju rywalizowało łącznie 111 szachistów.

Wśród kobiet zdecydowanie wygrała Klaudia Kulon z LKS Wrzos Miedzyborów, która zdobyła 14,5 pkt. w 15 rundach. Mistrzyni o 2 pkt. wyprzedziła Annę Kubicką z Zagłębia Dąbrowa Górnicza i o 2,5 pkt. Lidię Czarnecką z Gostmat Gostynin.

Z suwalskich szachistek najwyższe lokaty zajęły: dwunastą Hanna Butkiewicz (8 pkt.) z Hańczy Suwałki i dwudziestą – Kinga Gładyszewska z KSZ Jaćwież Suwałki. W turnieju rywalizowało łącznie 30  szachistek. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Jaćwież we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Polskim Związkiem Szachowym.

Terminem „szachy błyskawiczne” określana jest partia szachowa, w której każdy z zawodników ma nie więcej niż 10 minut na całą partię. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz. Nazwa ta pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego błyskawicę. Tempo gry wynosi 3 minuty + 2 sekundy na ruch.

Honorowy patronat nad turniejem sprawowali: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki i Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz.

Źródło i zdjęcia: Dwutygodnik Suwalski

16 października 2023 09:59