K jak Karate | Sportowy Alfabet Suwałk


K jak Karate - Sportowy Alfabet Suwałk

Karate jest dalekowschodnią sztuką walki, która narodziła się na Okinawie, jako forma samoobrony bez użycia broni. Dotychczas szacuje się, że istnieje około 100 różnych stylów karate propagowanych na całym świecie. Ważnym czynnikiem, który miał niewątpliwy wpływ na popularność tej sztuki walki w Europie, była ogromna popularność w latach 70. i 80. filmów z udziałem Bruce’a Lee (“Wejście smoka”). Aktor i sportowiec stał się idolem młodzieży na całym świecie, zatem nie dziwi fakt, iż masowo zaczęto otwierać kluby proponujące różne style sztuk walki, między innymi karate.

Sportowa rywalizacja w karate ma swoje niuanse. Jednym z nich jest fakt, iż istnieją w tej dyscyplinie odrębne style. W każdym z nich wyłaniani są mistrzowie danego kraju, kontynentu i świata. Ta sytuacja była przeszkodą włączenia karate do programu igrzysk olimpijskich. Od 1994 roku trwały intensywne prace organizacyjne nad powstaniem jednej światowej federacji, w ramach której zachowane zostaną odrębności poszczególnych stylów. Dopiero w 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął karate do grona dyscyplin olimpijskich.

Historia Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin

Jak już wspomnieliśmy powyżej zainteresowanie treningami w latach 70. i 80. było ogromne. Również w Suwałkach w owym czasie powstawała grupa ćwiczących, wówczas jeszcze niezarejestrowana oficjalnie jako klub sportowy. Suwalski Klub Karate Kyokushin powstał 20 listopada 1991 roku i został wpisany do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej. Inicjatorem założenia klubu był Marek Krejpcio, który swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1983 roku w Suwałkach. Marek Krejpcio od momentu powstania klubu do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Zarządu i głównego instruktora. Aktualnie posiada stopień 5 dan oraz tytuł trenera klasy drugiej karate. Jest też trenerem kadry narodowej juniorów Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, jak też sędzią międzynarodowym „klasy A”. 20 kwietnia 2004 r. klub otrzymał status organizacji pożytku publicznego, a Suwalski Klub Karate Kyokushin od momentu założenia jest członkiem Polskiego Związku Karate. Zapraszamy na wywiad z Panem Markien pod poniższym linkiem: kliknij TUTAJ

Od początku funkcjonowania SKKK, z Markiem Krejpcio współpracują i pomagają rozwijać działalność sportowo – wychowawczą:  Dariusz Anuszkiewicz, wiceprezes oraz drugi instruktor, który jest odpowiedzialny za wyszkolenie dzieci oraz Beata Krejpcio, sekretarz klubu, której zadaniem jest merytoryczna praca nad dokumentacją, księgowością i logistyką klubu.

Z czasem do grona szkoleniowców dołączyli wychowankowie Marka Krejpcio, Marcin Wasilewski, Natalia Kinga Krejpcio,  Mateusz Muczyński i Michał Karpowicz.

Pierwsze lata klubu

Pierwsze lata działalności Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin upływały na systematycznym i konsekwentnym tworzeniu fundamentów pod funkcjonowanie stowarzyszenia sportowego.  Był to wyjątkowy czas pierwszych zachwytów suwalczan nad najtwardszym stylem karate. Czas zawiązywania się silnych więzi na długie lata. Jedno jest pewne – to właśnie w latach 90. w Suwałkach uformowała się silna grupa ludzi zakochanych w tej, wówczas egzotycznej, sztuce walki. Atmosfera panująca na sali karate i filozofia japońskiej sztuki walki przyciągały kolejnych chętnych pasjonatów. Nie sposób zliczyć, ilu ludzi dokładnie przewinęło się przez salę karate w ciągu tych wszystkich lat, ale liczba jest na pewno czterocyfrowa. Suwalski Klub Karate Kyokushin wychowuje już kolejne pokolenie ludzi.

Rok 1995 okazał się przełomowym w historii klubu. Została wówczas podjęta jedna z ważniejszych, jak się później okazało, decyzji Zarządu SKKK. Powołano nową grupę, dedykowaną dzieciom. Chęć pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego swoim własnym dzieciom stała się dodatkowym bodźcem dla prezesa i sekretarz klubu: Marka i Beaty Krejpcio. Pomysł utworzenia grupy dziecięcej okazał się strzałem w dziesiątkę. Chętnych do nauki karate przybywało, a ich postępy dały nadzieję na starty w zawodach. Dzisiaj, po ponad 20 latach od tych wydarzeń, grupy dziecięce stanowią serce Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Są otaczane szczególną uwagą i troską trenerów.

 

Pierwsze Dojo SKKK

Wrzesień 1998 roku był następnym przełomem w rozwoju szkoleniowym. Dzięki pomocy Urzędu Miasta, pod przewodnictwem Prezydenta Grzegorza Wołągiewicza, klub uzyskał salę do ćwiczeń w budynku basenu Ośrodka Sportu i Rekreacji. Członkowie SKKK we własnym zakresie remontowali i odnawiali swoje pierwsze prawdziwe Dojo. Wówczas niewiele klubów w Polsce mogło poszczycić się profesjonalną salą karate. Zarząd klubu podjął decyzję o zainwestowaniu w wyposażenie sali (mata do sportów walki i sprzęt treningowy).

Następne Dojo Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin powstało w Zespole Szkół nr 10. Pan Jerzy Szuliński, ówczesny Dyrektor placówki zaproponował przerobienie starego magazynu na sprzęt szkolny, w salę treningową. Wreszcie, na koniec roku 2004 udało się zakończyć przygotowanie nowego Dojo. Oficjalne otwarcie odbyło się w styczniu 2005 roku, a sala karate mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 10 do dziś, szczęśliwie, pozostaje siedzibą Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

Poziom szkoleniowy jest na tyle wysoki, że wielu młodych adeptów wyrasta na wybitnych i wszechstronnych zawodników, zdobywców medali Mistrzostw Województwa, Makroregionu, Polski i Europy. Wielu jest laureatami stypendiów Prezydenta Miasta Suwałk, Marszałka Województwa, a nawet Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

W ostatnich pięciu latach klub odnotowuje od 150 do 200 członków, trenujących w siedmiu grupach (w tym najmłodsza grupa – dzieci 5-7 lat powołana w roku 2010) na salach Dojo znajdujących się w budynkach Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 4. Karate Kyokushin stało się na tyle popularną dyscypliną sportową, że zostało uznane za jeden z siedmiu sportów wiodących w Suwałkach.

Sukcesy zawodników

Zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin zdobyli indywidualnie:

  • na Mistrzostwach Polski: 46 tytułów Mistrza Polski i łącznie 131 medali
  • na Mistrzostwach Europy: 6 tytułów Mistrza Europy i łącznie 28 medali, w tym: 3 tytuły Mistrza Europy Kadetów, 3 tytuły Wicemistrza Europy Kadetów i 4 brązowe medale.
  • 3 tytuły Mistrza Europy Juniorów, 2 tytuły Wicemistrza Europy Juniorów
  • i 7 brązowych medali.
  • 2 tytuły Wicemistrza Europy Młodzieżowców U-22 i 4 brązowe medale.

W Japonii shihan Marek Krejpcio zdobył brązowy medal na Światowym Turnieju Seniorów w kategorii 35-39 lat i złoty na Światowym Turnieju Seniorów +40 lat. Drużynowo na Mistrzostwach Polski zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin zdobyli medale dziewiętnastokrotnie:

Mistrzostwa Polski Seniorów:

  • 1997 r. – brązowy,
  • 2015 r. – złoty

Mistrzostwa Polski Juniorów – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży :

  • 2004 r. – srebrny,
  • 2005 r. -srebrny,
  • 2006 r. -srebrny,
  • 2007 r.-złoty,
  • 2008 r. -brązowy,
  • 2009 r. -złoty,
  • 2010 r. – złoty,
  • 2012 r. – brązowy,
  • 2014 r. – złoty,
  • 2015 r. – złoty

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców:

  • 2006 r. – srebrny,
  • 2008 r. – brązowy,
  • 2010 r. – srebrny,
  • 2011 r. – brązowy,
  • 2013 r. – srebrny,
  • 2014 r. –srebrny,
  • 2017 r. – złoty

 Na Pucharach Polski Juniorów i Młodzików:

  • 2004 r., 2006 r., 2007 r. – złoto
  • 2005 r., 2008 r. – srebro

Na Pucharze Polski Seniorów:

  • 2011 r. – srebro

29 października 2020 11:55