L jak Lekkoatletyka | Sportowy Alfabet Suwałk


L jak Lekkoatletyka | Sportowy Alfabet Suwalk

Lekkoatletyka jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnym ruchu, nazywana „Królową Sportu”.

Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty, pchnięcia i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne.

Starożytni Grecy podczas swoich igrzysk wprowadzili konkurencje rzutu dyskiem i biegi na krótkim dystansie, nieco później skok w dal z miejsca. Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, wprowadzono ją dla upamiętnienia wyczynu Filippidesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem pobiegł do Aten zanieść tę nowinę.

HISTORIA LEKKOATLETYKI W SUWAŁKACH

 KLUB SPORTOWY LUKS Hańcza Suwałki

Lekkoatletyczny Uczniowski Klub Sportowy Hańcza Suwałki ((LUKS Hańcza Suwałki) powstał w 1977 r. W 2012 r. nastąpiła kosmetyczna, choć ważna zmiana jego nazwy, wcześniej bowiem nosił on nazwę Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Początki klubu nie były owocne, zawodnicy nie notowali olśniewających wyników. Natomiast mówiono, że osiągali na miarę swoich możliwości bardzo dużo, dzięki autentycznie społecznej aktywności. Zaczęło się z chęci sportowej rywalizacji młodzieży i nauczycieli wychowania fizycznego, którą podchwycili działacze LZS. Tak narodził się klub, który zasięgiem swojego działania objął szkoły podstawowe pionu CZSR (Centralny Związek Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”) z terenu całego województwa. W 1970 roku, lekka atletyka od początku potraktowana była  jako sekcja wiodąca.  Na ten sukces zapracował trener koordynator Stanisław Gono oraz Krystyna Olejnik, Leonard Mosiejbo i Walerian Romejko. Na bieżniach, rzutniach i skoczniach dzielnie pracowały Aldona Łubowicz, Bożena Pupek, Krystyna Gleba, Danuta Wijas, Danuta Pazera oraz Bożena Dzienisiewicz. Jedną z podopiecznych była w latach 1986-1988 utytułowana lekkoatletka Krystyna Danilczyk- Zabawska, która  specjalizowała się w pchnięciu kulą, a w 2010 r. podczas Mistrzostw Polski Juniorów  w Białymstoku, ogłosiła zakończenie kariery sportowej.

Obecnie LUKS „Hańcza” Suwałki jest jednym z najbardziej znanych klubów sportowych dla dzieci i młodzieży w regionie, w którym każdego dnia, doświadczona i wykwalifikowana kadra trenerska prowadzi profesjonalne treningi w zakresie dyscyplin lekkoatletycznych, takich jak: biegi, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal i wzwyż, czy wieloboje. Jego prezesem jest Dariusz Siwicki, który wcześniej przez 30 lat pełnił funkcję komendanta suwalskiej straży pożarnej. Poprzez profesjonalne treningi lekkoatletyczne, w klubie kładzie się szczególny nacisk na przygotowanie ogólnorozwojowe, ogólną sprawność oraz koordynację ruchową, które są podstawą niemal każdej dyscypliny sportu. Osoby, które uczęszczają na organizowane przez klub treningi stopniowo poznają każdą konkurencję „królowej sportu”, jaką jest lekka atletyka, oparta na naturalnym ruchu, aby w przyszłości rozwijały swój talent i osiągały wymarzone cele na dalszych etapach szkolenia sportowego.

Obecną historię LUKS Hańcza Suwałki tworzy jednak oszczepniczka Maria Magdalena Andrejczyk (,,Majka’’) i współtwórca jej sukcesów trener Karol Sikorski.

Zasłużeni dla klubu trenerzy i zawodnicy:

Wiele sukcesów wraz swoimi podopiecznymi odnosili trenerzy klubu Stanisław Namiotko obecnie KS AGROS Zamość oraz trener i sekretarz klubu Jarosław Jutkiewicz. Spod rąk tych trenerów wyszli reprezentanci kraju: Tomasz Waśkowski, Krystian Paluch, Szymon Michałowski, Łukasz Małż, Marcin Słabiński, Iwona Wowak Marta Stankiewicz, Urszula Domel, Paszkiewicz Bartosz, Agnieszka Kozłowska, Izabela Dziedziech, Mateusz Poniatowski, Hubert Chmielak, Monika Piekarska, Maciej Pietras.

Obecnie najlepszymi, młodymi zawodnikami klubu są Kornel Rybacki– 110 m ppł, Piotr Konopko– skok wzwyż oraz Bartosz Taraszkiewicz – rzut oszczepem. Obecnie przy klubie współpracują dwie byłe wychowanki klubu Magdalena Rogucka oraz Agnieszka Stachurska, które próbują zaszczepić młodym adeptom pasję do tej dyscypliny w ramach Programu Lekkoatletyka dla Każdego!

 Międzyszkolny Klub Sportowy „ Pojezierze” Suwałki

W naszym regionie oprócz LUKS Hańcza Suwałki funkcjonował drugi – obecnie mniej znany Suwalczanom –  klub lekkoatletyczny MKS „Pojezierze”. Powołany został w drugiej połowie lat siedemdziesiątych jako klub skupiający najbardziej utalentowaną młodzież lekkoatletyczną z całego ówczesnego województwa suwalskiego.  Dzięki zaangażowaniu działaczy i szkoleniowców m.in. Mariana Stankiewicza, Stanisław Namiotki i Romualda Perkowskiego, udało się odnaleźć i nakłonić do systematycznych treningów sporą grupę adeptów „królowej sportu”. Na wyniki nie trzeba było długo czekać. W latach 1977-79 medale podczas Mistrzostw Polski Juniorów zdobywali Zofia Sujata – złoty, Małgorzata Czerwińska, Henryk Sewastynowicz i Marek Adamski  – srebrne i brązowe. W latach 80 sukcesów było co prawda mniej, jednak w następnym dziesięcioleciu (90’) objawiły się talenty Przemysława Sznurkowskiego, Marty Stankiewicz i Sebastiana Millera. Ten ostatni zawodnik zdołał wywalczyć pierwszy – jak się okazuje – jedyny w historii klubu medal (brązowy) w Mistrzostwach Polski wśród seniorów. Jako junior reprezentował też Polskę na Mistrzostwach Europy. „Pojezierze” natomiast rywalizowało w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi lekkoatletycznej. Po ponad dwudziestu latach istnienia, w 1998 roku klub MKS „Pojezierze” Suwałki został rozwiązany.

Jednym z działaczy MKS „Pojezierze” Suwałki był Pan Stanisław Krzywicki. Obecnie wiceprzewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów. Zapraszamy na wywiad przeprowadzony z Panem Stanisławem na temat historii lekkoatletyki w Suwałkach: kliknij TUTAJ

 Słynni suwalscy lekkoatleci

 Jerzy Broc

Jerzy Stefan Broc, urodził się w 1942 w Wąglikowicach k. Gdańska. Ukończył Studium Wychowania Fizycznego w Gdańsku (1964) oraz Uniwersytet Gdański na kierunku matematyka (1971). Obecnie jest emerytowanym nauczycielem. Przez ponad 30 lat uczył matematyki w Zespole Szkół Ekonomicznych w Suwałkach. Był też działaczem “Solidarności”. W Suwałkach słynie zarówno ze swoich osiągnięć sportowych, jak i z pracy nauczyciela i działalności publicznej. W latach 1994–2002 był suwalskim radnym. Obecnie jest aktywnym sportowcem, jednym z najlepszych polskich biegaczy w kategorii 70 plus. Od 2013 roku startuje corocznie w mistrzostwach Polski promując Suwałki i zdrowy, aktywny styl życia, zdobywając przy tym liczne medale. W 2018 roku uzyskał najlepszy wynik w światowym rankingu Mastersów kategorii M-75 w pięcioboju klasycznym oraz został mistrzem Polski i rekordzistą halowych mistrzostw Polski w biegu na 400 m a także mistrzem w biegu na 800 m w Halowych Mistrzostwach LA. W 2019 r. podczas IV Mistrzostwa Polski Masters w Trójboju Sprinterskim, zajął I miejsce i otrzymał tytuł mistrza Polski Masters w kategorii wiekowej M75.

Krystyna Zabawska

Krystyna Zabawska z domu Danilczyk, urodziła się 14 stycznia1968 w Kopczanach, polska lekkoatletka, która specjalizowała się w pchnięciu kulą. Czterokrotna olimpijka: Barcelona 1992 (10 miejsce), Sydney 2000 (5 miejsce), Ateny 2004 (5 miejsce) oraz Pekin 2008 (nie sklasyfikowana). W latach 1991–2003 sześć razy brała udział w mistrzostwach świata osiągając w tej imprezie największy sukces w roku 2003 gdy zajęła 6 miejsce. Cztery razy uczestniczyła w mistrzostwach Europy (w latach 1994–2006). Srebrna medalistka halowych mistrzostw świata (1999) oraz halowych mistrzostw Europy (2005).

Wielokrotna medalistka i mistrzyni Polski. 16-krotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski seniorek (1991–1994, 1996-2004, 2006–2008). Ma w dorobku także 2 srebra oraz 1 brąz krajowego czempionatu. 15-krotna halowa mistrzyni Polski (raz zdobyła srebrny medal). Aktualna halowa rekordzistka Polski (19,26 w 1999). 11-krotna rekordzistka Regionu Podlaskiego na otwartym stadionie w pchnięciu kulą (od 16,06 do 19,42 m). Laureatka Złotych Kolców za rok 1999. Uznana najlepszą kulomiotką w historii w plebiscycie zorganizowanym z okazji 90-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W 1983 r. podjęła naukę w Liceum Ekonomicznym w Suwałkach i rozpoczęła treningi pod okiem zasłużonego szkoleniowca Jarosława Jutkiewicza. Kolejnym trenerem K. Danilczyk w latach 1984 – 1988, w okresie jej coraz większych sportowych sukcesów, był Jerzy Broc. Podczas swojej kariery reprezentowała barwy trzech klubów: KS Hańcza Suwałki (1986-1988), Jagiellonii Białystok (1989-1994) oraz Podlasia Białystok (1995-2010).

 Maria Andrejczyk

Maria Magdalena Andrejczyk, urodziła się 9 marca 1996 w Suwałkach, polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. Pochodzi z małej miejscowości Kukle. Maria od 2012 r. reprezentuje klub LUKS Hańcza Suwałki, a w latach 2010–2011 występowała w Uczniowskim Klubie Sportowym przy Liceum Ogólnokształcącym w Sejnach. Pierwszym znaczącym sukcesem był występ na mistrzostwach świata juniorów młodszych w Doniecku w 2013. Dwa lata później podczas mistrzostw Europy juniorów w Eskilstunie zdobyła złoty medal.

W wieku zaledwie 20 lat w znakomitym stylu awansowała do finału rzutu oszczepem podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., już w pierwszej próbie eliminacji, ustanawiając wynikiem na odległość 67.11 m rekord Polski i jednocześnie najlepszy wynik na świecie. Dwa dni później w konkursie finałowym zajęła 4 miejsce przegrywając rywalizację o brązowy medal o 2 cm z dwukrotną mistrzynią olimpijską Czeszką Barborą Špotákovą.

 

 

Największe wydarzenia na stadionie lekkoatletycznym:

Międzynarodowy trójmecz lekkoatletyczny Polska-Białoruś-Ukraina

Inicjatywa zorganizowania meczu międzypaństwowego w lekkiej atletyce pomiędzy Polską a sąsiadującymi państwami za wschodnią granicą zrodziła się jesienią 1991 roku, kiedy to oddano do użytku sztuczną nawierzchnię na stadionie przy ul. Wojska Polskiego. Wówczas to kierownictwo PZLA i Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki podjęło decyzję o zorganizowaniu trójmeczu Polska-Białoruś-Litwa, tzw. reprezentacji młodzieżowych do lat 21. Po przeprowadzeniu rozmów z zainteresowanymi państwami podpisany został kontrakt. Pierwsze historyczne spotkanie zostało rozegrane w dniach 25-26 lipca 1992 w Suwałkach. Były to największe wydarzenie sportowe w historii naszego grodu. Prawie wszystkie rezultaty zwycięzców stały się automatycznie rekordami stadionu. Strony wyraziły chęć kontynuowania spotkania każdego roku. W 1995 roku, na suwalskim obiekcie, międzynarodowy trójmecz wygrała polska drużyna, a za nią zawodnicy z Ukrainy i Białorusi.

70 Mistrzostwach Polski juniorów U20

W 2016 roku, suwalski stadion lekkoatletyczny stał się areną zmagań najlepszych lekkoatletów. Na zmodernizowanym stadionie przy ulicy Wojska Polskiego przez trzy dni w 70. Mistrzostwach Polski juniorów U20 rywalizowało około 1000 lekkoatletów z 200 klubów z całej Polski, w tym lekkoatleci z Suwałk. W biegu na 5 kilometrów wystartowało dwoje zawodników z LUKS Hańcza Suwałki: Natalia Sadowska – 24 miejsce oraz Bartłomiej Zyborowicz –  30 miejsce.

 34 PZLA Mistrzostwa Polski U23 w Lekkiej Atletyce

W 2017 Suwałki ponownie zostały gospodarzem dużego wydarzenia – 34 PZLA Mistrzostw Polski U23 w Lekkiej Atletyce. Na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Wojska Polskiego przez dwa dni swoje umiejętności prezentowało blisko 400 zawodników urodzonych w latach 1995, 1996 i 1997 z ponad 100 klubów. Na suwalskim stadionie kibice zobaczyli m.in.: Konrada Bukowieckiego, który pobił rekord suwalskiego stadionu w pchnięciu kulą oraz  Kamilę Cibę, Adriannę Janowicz, Norbert Kobielskiego, Darię Zabawską, Bartłomieja Stója, Marcelinę Witek i Klaudię Maruszewską. Na trybunach zasiadła także czwarta oszczepniczka igrzysk oraz reprezentantka suwalskiego klubu LUKS „Hańcza” Maria Andrejczyk, która z zawodów musiała zrezygnować z uwagi na kontuzję.

 

Mistrzostwa Polski w Wielobojach i Sztafetach

1 czerwca 2018, rozpoczęły się PZLA Mistrzostwa Polski w Wielobojach i Sztafetach, w których rywalizowali młodzicy (U-16), juniorzy młodsi (U-18), juniorzy (U-20) oraz seniorzy. Dla suwalczan najwięcej emocji i zarazem powodów do dumy dostarczył występ sztafety LUKS Hańcza Suwałki 4×100 m, która w składzie: Kornel Rybacki, Patryk Makowski, Paweł Gulbierz i Kacper Grygo w pięknym stylu wywalczyła mistrzostwo Polski do lat 16. Podopieczni Jarosława Jutkiewicza z wynikiem 45:62 s ustanowili rekord sezonu i wyprzedzili srebrnych medalistów o 00:41. Klubowe koleżanki Strzyżewska Inez, Sak Natalia, Staniewicz Gabriela, Słabińska Julia w tej samej konkurencji (kat. U-16 kobiety) z wynikiem 55,95 ukończyły rywalizację tuż za podium.

W Mistrzostwach Polski Sztafet Suwałki reprezentował również SL SALOS. Sztafeta 4 x 100 m w składzie: Grajewski Tomasz, Kachnowski Daniel, Miłkaszewicz Jakub, Miszkiel Marcin (trener Rafał Gwiazdowski) z wynikiem 43:85 zajęli 6 miejsce.

W tym samym roku prestiżowa lekkoatletyczna nagroda „Złote Kolce” trafiła do Suwałk. To wyróżnienie, Polski Związek Lekkoatletyki, przyznał za organizację Mistrzostw Polski w Wielobojach oraz Sztafetach. Złote Kolce to najbardziej prestiżowy ranking w polskiej lekkoatletyce. Służy przede wszystkim uhonorowaniu najlepszych zawodników królowej sportu, organizatorzy wyróżniają też miasta sportowe, miasta organizatorów największych imprez lekkoatletycznych i przyznają miano Modernizacji Roku czy Imprezy Roku. Suwałki zostały nagrodzone w kategorii organizatorów wielkich imprez.

5 listopada 2020 19:46