Lekkoatleci, biegacze, żeglarze. Sportowy weekend w Pogodnych Suwałkach.


Trzy dni i trzy wielkie sportowe imprezy. Tak będzie wyglądał najbliższy weekend w Suwałkach. Co to oznacza? Ponad tysiąc sportowców i wielką ucztę dla kibiców. Najwięcej emocji kibicom dostarczą lekkoatleci, którzy będą rywalizować w Suwałkach w PZLA Mistrzostwach Polski w Wielobojach i Sztafetach. W piątek, 1 czerwca, o godz. 10:50 na stadionie lekkoatletycznym odbędzie się ceremonia otwarcia jednej z największych w tym roku imprez lekkoatletycznych w Polsce. W zawodach wystartuje blisko 700 uczestników ze 112 klubów. Wśród zgłoszonych do udziału w mistrzostwa Polski nie zabraknie sportowców wielkiego formatu, rekordzistów i mistrzów świata. Mowa o Łukaszu Krawczuku i Jakubie Krzewinie, czyli dwóch członkach sztafety 4 x 400 m, która na Halowych Mistrzostwach Świata w Birmingham wywalczyła złote medale i z czasem 3:01.77 ustanowiła halowy rekord świata.

Najwięcej kibiców na trybunie suwalskiego stadionu będą mieć zawodnicy dwóch lokalnych klubów tj. LUKS Hańcza Suwałki i SL SALOS Suwałki. Reprezentanci pierwszego z wyżej wymienionych wystąpią w sztafetach: 4 x 100 m kobiet do lat 16 (Inez Strzyżewska, Natalia Sak, Gabriela Staniewicz, Julia Słabińska, Wiktoria Miłowicka) oraz 4 x 100 m mężczyzn do lat 16 (Kornel Rybacki, Patryk Makowski, Paweł Gulbierz, Kacper Grygo, Rafał Poźniak

Na tym samym dystansie sztafetę wystawi SL SALOS (Tomasz Gajewski, Daniel Kachnowski, Jakub Mikłaszewicz, Marcin Miszkiel).

Oprócz przyjaciół, rodziców czy znajomych, suwalskich sportowców będzie dopingować Maria Magdalena Andrejczyk, która po ponad rocznej przerwie wraca na sportowe areny, a celem na najbliższy sezon są Mistrzostw Polski Seniorów, które odbędą się w Lublinie i Mistrzostwa Europy w Berlinie.

W Suwałkach nie zobaczymy Macieja Pietrasa, zawodnika LUKS Hańcza Suwałki i czołowego wieloboisty w kategorii U18. Niestety ta kategoria wiekowa nie została ujęta w programie Mistrzostw Polski i podopieczny Jarosława Jutkiewicza o medal będzie walczył podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Najlepszych lekkoatletów mistrzostw rozgrywanych w Suwałkach będzie można oglądać także poza stadionem. Zgodnie przyjętym programem dekoracje medalistów będą odbywać się w Parku Konstytucji 3-ego (piątek, godz. 17:00 i  20:00) oraz na Pl. M. Konopnickiej (sobota, godz. 17:50).

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie mistrzostw www.mistrzostwa.suwalki.pl

Drugim z wydarzeń jest RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania. To już trzecia edycja suwalskiego festiwalu biegów, która w tym roku odbędzie się 2 i 3 czerwca.

O godz. 17:00, czyli kwadrans po zakończeniu zawodów na stadionie lekkoatletycznym, na Pl. M. Konopnickiej tegoroczne miejskie święto biegania rozpocznie blisko 150 przedszkolaków, którzy z rodzicami staną na starcie Biegów pełnych energii i do pokonania będą mieli symboliczny dystans ok. 150 m. Tuż po nim do rywalizacji przystąpią uczniowie szkół podstawowych. Rywalizacja w tej grupie będzie rozgrywana na dystansach 600 m
i 900 m.

Jak co roku biegi dla dorosłych rozpoczną się od „Suwalskich debiutów”, czyli biegu na 3,5 km. Start został zaplanowany na godz. 18:30. O godz. 19:30 w biegu pn. „Pogodne Suwałk Team” do rywalizacji przystąpią sztafety 3 x 3,5 km. Suwalska ćwiartka, na starcie której staną zawodnicy z 11 państw m.in. Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Maroko i Kenii, w tym roku będzie rekordowa. Do chwili obecnej zgłosiło się ponad 450 zawodników. Organizatorzy przygotowali dodatkową pulę 50 numerów, z których już niewiele zostało.

W tegorocznej edycji rekordowa jest również pula nagród. Biegacze powalczą o nagrody finansowe przekraczające ponad 24 tys. zł, z czego ponad 2 tys.  na pewno trafi do mieszkańców Suwałk.

W niedzielę 3 czerwca biegacze znów pojawią się na Pl. Marii Konopnickiej. Tym razem nie po to aby rywalizować, ale po to, by przebiec symboliczny dystans 3 km i spotkać się na wspólnym śniadaniu na wyspie na Zalewie Arkadia. „Bieg na wyspę” rozpocznie się o godz. 9:00. Udział w biegu jest bezpłatny.

W tym roku Miejskie Święto Biegania, to także atrakcje dla kibiców. Organizatorzy na trasie biegów przygotowali 4 punkty muzyczne oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla najbardziej kreatywnych i najlepiej dopingujących grup kibiców.

Wszelkie informacje nt. RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania znajduje się na oficjalnej stronie biegu pod adresem www.resosuwalkibieg.pl.

Trzecim niezwykle istotnym wydarzeniem sportowym podczas zbliżającego się weekendu będą Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk, które od piątku do niedzieli odbywać się będą na jeziorze Wigry. Regaty przeprowadzone zostaną w dwóch klasach – w klasie Cadet wystartuje 45 załóg, natomiast w klasie Optimist popłynie 20 żeglarzy. W sumie żeglarze wystartują w 9 wyścigach.

Początek regat w piątek, 01 czerwca o godzinie 11:55.

Szczegółowy plan startów:

01.06.2018 – piątek – 11:55 – 16:00

02.06.2018 – sobota – 9:55 – 15:00

03.06.2018 – niedziela – 10:00 – 15:30

 

Tegoroczne zmagania na jeziorze Wigry, będące zawodami liczącymi się do Pucharu Świata, będą jednocześnie eliminacją do Mistrzostw Świata, które w tym roku odbędą się w Niemczech. Port oraz biuro regat znajdować się będą w Przystani Stary Folwark. Tegoroczną rywalizację, w sobotę i niedzielę, podziwiać będzie można z jachtu Pasja, który może pomieścić 20 osób.

30 maja 2018 10:06