Międzynarodowe Święto Roweru


Rower to wspaniały środek transportu. Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie – nie musimy martwić się paliwem czy korkami. 24 października obchodzimy Międzynarodowe Święto Roweru! Warto ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie.

Jazda rowerem na krótkich dystansach – do pracy czy do szkoły – to najlepszy sposób zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Drugą wielką zaletą jazdy rowerem jest cisza. Hałas produkowany przez setki samochodów to nie tylko jedna z przyczyn zakłóceń snu, ale i wzrostu nadpobudliwości nerwowej. Wybierając rower dbamy o zdrowie, dobrą kondycję, ale również czyste środowisko, w którym chcemy żyć na co dzień.

Na kolejowej mapie Polski jest już ponad 11 tys. stojaków rowerowych na 1400 stacjach i przystankach oraz przy blisko 300 dworcach. Łączenie podróży pociągiem i rowerem – dwoma #eko środkami transportu – to duża korzyść dla środowiska oraz własnego zdrowia.

Poruszając się rowerem pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych i zachowaniu szczególnej ostrożności. Z okazji Międzynarodowego Święta Roweru warto przypomnieć sobie Dekalog Rowerzysty, aby czerpać jak najwięcej korzyści z jazdy i przede wszystkim bezpiecznie przemieszczać się między poszczególnymi lokacjami.

24 października 2022 10:29