Mistrzostwa Polski Modeli Halowych F1N


W najbliższy weekend odbędą się obchody jubileuszu 70. lecia modelarstwa lotniczego w Suwałkach. Głównym wydarzeniem obchodów będą bez wątpienia Mistrzostwa Polski Modeli Halowych F1N, które odbędą się w niedzielę 19.02.2017 r. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. W kategorii młodzików, juniorów młodszych, juniorów oraz seniorów  wystartuje ponad 60 zawodników, a wśród nich medaliści Mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Prologiem Mistrzostw Polski Modeli Halowych F1N będzie uroczyste otwarcie wystawy poświęconej historii modelarstwa lotniczego w Suwałkach odbędzie się w sobotę 18.02.2017 r.
o godz. 17:00 w suwalskim Aquaparku. Tuż po o nim odbędzie się „wieczór wspomnień” Pana Lecha Nowikowskiego, pioniera i jednocześnie nestora sportów lotniczych na Suwalszczyźnie.

Modelarstwo lotnicze w Suwałkach

Początki Modelarstwa Lotniczego w Suwałkach datuje się na okres powojenny – rok 1946, kiedy to przy VI Męskiej Lotniczej Drużynie Harcerskiej powstała pierwsza pracownia modelarstwa lotniczego. Od tego czasu rejestruje się udział modelarzy w różnego rodzaju zawodach i wystawach modelarskich. Aktualnie pracownia modelarska w Suwałkach zlokalizowana jest przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Instruktorem modelarstwa lotniczego jest instruktor klasy ,,S” Stanisław Skibicki. Corocznie szkoli się około 40 zawodników w grupach: szkolenia podstawowego, dla zaawansowanych oraz w grupie wyczynowej. Zajęcia praktyczne z młodzieżą odbywają się w budynku na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Wojska Polskiego 17, a treningi i zawody na lotnisku i w hali sportowej.

Wyróżniający się zawodnicy są członkami Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego i reprezentują Polskę na Mistrzostwach Świata i Europy. Do największych sukcesów zalicza się zdobycie medali drużynowo na Mistrzostwach Europy i Świata z udziałem czołowych modelarzy z Suwałk.

Zawodnicy naszej sekcji należą do ścisłej czołówki w kraju zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Pozostali modelarze, którzy corocznie odbywają szkolenie, uczestniczą w zawodach o zasięgu ogólnopolskim osiągając znaczące sukcesy w kategorii modeli swobodnie latających.

Podkreślić należy, iż specjalnością suwalskich modelarzy, są modele z napędem gumowym, budowane pod okiem instruktora Stanisława Skibickiego.

16 lutego 2017 09:57