OSiR Suwałki ze wsparciem projektu „Zwolnieni z Teorii”


Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach po raz kolejny wsparł grupę młodzieży z suwalskich szkół ponadpodstawowych, które uczestniczą w różnych projektach społecznych. Tym razem wsparcie zostało udzielone uczniom z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, która w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” realizuje wyjątkowy projekt społeczny pn. „Animals Friend”. Jego głównym celem jest ukształtowanie i wzmocnienie współodpowiedzialności za los zwierząt.

W zeszłym tygodniu uczniowie ZS4 wraz z pracownikami Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach zebrali i przekazali różne tekstylia, w tym: zużyte materiały reklamowe, koce, ręczniki, które trafiły do schroniska Sianożęć w Suwałkach.

Warto zaznaczyć, iż uczniowie ZS4 od wielu lat podejmują liczne inicjatywy mające z jednej strony podnieść świadomość na temat ochrony praw zwierząt czy świadomość ekologiczną, a z drugiej strony bezpośrednio wspierają zwierzęta przebywające w schroniskach oraz gatunki zagrożone wyginięciem. Od listopada ubiegłego roku uczniowie na terenie swojej szkoły m.in. zbierali karmę dla zwierząt, zachęcając plakatami i ulotkami szkolną społeczność do włączenia się w pomoc pieskom przebywającym w schronisku Sianożęć. Inicjatywa młodzieży spotkała się z bardzo dobrym odzewem, dlatego zorganizowana została kolejna zbiórka tekstyliów w postaci koców, ręczników i prześcieradeł.

Ponadto, w ramach projektu młodzież zorganizowała spotkanie edukacyjne z panem Wojciechem Misiukiewiczem z Wigierskiego Parku Narodowego. Leśnik z prawdziwą pasją opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze okolice. Młodzież miała szansę dowiedzieć się jak żyją zwierzęta, co jedzą, jaka jest hierarchia w świecie zwierząt oraz jakie gatunki chronione występują na naszym terenie. W trakcie spotkania nie zabrakło również pytań skierowanych do uczestników wydarzenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na zadane pytanie otrzymały nagrodę w postaci bogato ilustrowanego kalendarza Wigierskiego Parku Narodowego. Spotkania edukacyjne w ramach projektu są prowadzone nie tylko w szkołach średnich, ale również wśród najmłodszych. Młodzież odwiedziła Przedszkole i Żłobek „Słoneczko”, Przedszkole nr 6, Happy Kid’s Club – Niepubliczne Przedszkole Językowe oraz Przedszkole nr 7, gdzie prowadziła zajęcia o zwierzętach, grając w gry i zabawy.

Dzieci uczyły się wielu ciekawych rzeczy na temat emocji oraz życia zwierząt, dowiedziały się jak należy dbać o swoich czworonożnych przyjaciół, zostały również zabrane do wirtualnego ZOO. Takie spotkania z przedszkolakami to niesamowite doświadczenie nie tylko dla młodych ludzi realizujących projekt, ale także dla najmłodszej grupy odbiorców. Młodzież również aktywnie włączyła się w działania fundacji WWF Polska. Symbolicznie adoptowali panterę śnieżną oraz fokę szarą, dzięki czemu wspomogli działania fundacji, zmierzające do odbudowy populacji tych gatunków.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach chętnie angażuje się w tego typu akcje społeczne. W ramach swojej działalności instytucja często podejmuje inicjatywy mające na celu wsparcie lokalnej społeczności oraz promowanie wartości społecznych. Nasza aktywna rola w projekcie „Animals Friend” jest jednym z wielu przykładów zaangażowania w działania na rzecz dobra wspólnego i poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

25 marca 2024 15:32