Otwarcie wystawy w Suwałki Arenie


W ten weekend Suwałki będą stolicą Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Miasto jest organizatorem 57. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. W czasie trwania wydarzenia, już w najbliższą sobotę 11 września w hali widowiskowo – sportowej Suwałki Arena otwarte zostaną wystawy pt. „Podlascy Olimpijczycy w Tokio”, oraz „Olimpizm na Pocztówkach”.

Pierwsza wystawa będzie niepowtarzalną okazją do spojrzenia na sylwetki podlaskich sportowców z innej perspektywy. Nie można zaprzeczyć, że minione XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio były niezwykle owocne dla naszego regionu. Wojciech Nowicki nie miał sobie równych w konkurencji rzutu młotem, a Maria Magdalena Andrejczyk udowodniła niezwykle wysoką formę, sięgając po srebro w rzucie oszczepem. Na fotografiach ujrzymy także Damiana Czykiera, specjalizującego się w biegu na 110m przez płotki, Kamilę Lićwinko – utalentowaną skoczkinię wzwyż oraz Klaudię Kardasz –przedstawicielkę młodego pokolenia w pchnięciu kulą.

Druga wystawa pt. „Olimpizm na Pocztówkach” ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jest związana z rocznicą stulecia założenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wystawa prezentuje powiększenia pocztówek, które  przedstawiają historię ruchu olimpijskiego.

Pocztówki ukazują historię PKOl-u, polski debiut na Igrzyskach Olimpijskich 1924 roku w Paryżu, postać Haliny Konopackiej, pierwszej złotej medalistki z Amsterdamu w 1928 roku, Janusza Kusocińskiego i Stanisławy Walasiewiczówny  – złotych medalistów z 1932 roku w Los Angeles oraz innych olimpijczyków.

Wystawa zlokalizowana jest na pierwszym piętrze hali Suwałki Arena, wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

8 września 2021 13:41