Podróże małe i duże – SPK


DSC_1363

W kolejną podróż wyruszyliśmy ponownie w kierunku Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Przystankiem nr 1 była Izba Pamięci Jaćwieskiej w miejscowości Szurpiły.

Tutaj w formie prezentacji dzieci i młodzież obejrzały animację przedstawiającą wygląd Góry Zamkowej w czasach jaćwieskich oraz film o legendzie Góry Zamkowej. Ponadto obejrzały liczne atrakcje do których bezwzględnie należą kopie i repliki zabytków odkryte przez archeologów w okolicach Góry Zamkowej koło Szurpił oraz makieta w szklanej podłodze przedstawiająca fragment wspomnianej Góry z otaczającymi ją jeziorami ze sceną ataku Rusinów na grodzisko Jaćwingów.
Kolejnym przystankiem była miejscowość Bachanowo, a w niej znajdujące się głazowisko, które mieliśmy przyjemność zobaczyć – jedno z niewielu miejsc w Polsce o tak dużej liczbie nagromadzonych głazów (ok. 10 tys. na 1 h). Różnej wielkości głazy zostały przeniesione tu przez lądolód ze Skandynawii, tworząc niemal księżycowy krajobraz.
Po opuszczeniu Bachanowa udaliśmy się w kierunku Smolnik na jeden z punktów widokowych położony w głębi miejscowości. Znajdujący się na ozowym wale punkt zaoferował nam wspaniałe widoki na „perłę” SPK – jezioro Jaczno. Po drodze do Smolnik przytrzymaliśmy się także w pobliżu miejscowości Mierkinie nad jeziorem Czarna Hańcza gdzie znajdują się pozostałości XIX wiecznego dworu Stara Hańcza.

 

 

24 lipca 2015 15:46