Podsumowanie 38. PZLA Mistrzostw Polski U23


38. PZLA Mistrzostwa Polski U23 - przekazywanie pałeczki w męskiej sztafecie

W niedzielę, przed godz. 18:00, na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach, zakończyła się dwudniowa rywalizacja w ramach 38. PZLA Mistrzostw Polski U23. W zawodach, których organizatorami byli Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach wystartowało blisko 400 zawodników i zawodniczek. Część z nich stanowi bezpośrednie zaplecze pierwszej reprezentacji, która już za niedługo rozpocznie walkę o medale olimpijskie w Tokio.

Tymczasem w miniony weekend, na suwalskim stadionie, sympatycy lekkiej atletyki mogli obejrzeć ciekawe widowisko okraszone m.in. 5 rekordami obiektu. W biegu na 100 m fantastyczny wynik uzyskał Rafał Pająk z MKS Czechowice-Dziedzice, który czasem 10,34 s pobił najlepszy rezultat suwalskiego stadionu o 0,04 ustanowiony w 01.07.2017 roku podczas 34. PZLA Mistrzostw Polski U23. Wśród kobiet na tym samym dystansie, dotychczasowy rekord Kamili Ciby z OŚ AZS Poznań wynoszący 11,62 s pobiła Adrianna Gąsior. Będąca w wysokiej formie sprinterka KZ WSZ AWF Wrocław pokonała 100 m w 11,47 s. Warto dodać, iż Adrianna Gąsior podczas tegorocznych Mistrzostw Polski złoty medal zdobyła również w biegu na dystansie 200 m.

Z kolei Łukasz Żok (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski) poprawił 24-letni rekord stadionu w biegu na 200 m. W 1997 roku rekord obiektu ustanowił Marcin Nowak ze Sparty Stalowa Wola. Od tego weekendu jego wynik 21,37 m jest już historią. Najlepszym wynikiem uzyskanym na suwalskim stadionie, który wielokrotnie chwalony jest za szybką bieżnię, jest 20,84 s.

W biegu na 400 m pł. Aktualnie najlepszym wynikiem jest rezultat osiągnięty 24.08.1997 roku przez Pawła Januszewskiego. Prawie ćwierć wieku temu, późniejszy Mistrz Europy na tym samym dystansie, uzyskał wynik 50,29 s. Podczas tegorocznych Mistrzostw Polski jego wyczyn wyrównał Sebastian Urbaniak z LKS-u Vectry Włocławek i od teraz to jego nazwisko będzie widniało przy Pawle Januszewskim na tablicy rekordów suwalskiego stadionu.

W konkurencjach technicznych doskonały rezultat osiągnęła Anna Łyko. W skoku o tyczce zawodniczka KZ WZS AWF Wrocław w najlepszej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wys. 4,15 m. Oprócz złotego medalu łupem Anny Łytko padł również rekord stadionu. 5 lat temu, podczas 70. PZLA Mistrzostw Polski Juniorów U20 najlepszy wynik obiektu poprawiła Agnieszka Kaszuba z KL Gdynia skacząc na wysokość 4,10 m.

Klasyfikację klubową 38.PZLA Mistrzostw Polski U23 wygrał AZS-AWF Warszawa wyprzedzając KS AZS AWF Wrocław i LKS Vectrę Włocławek. Wśród województw najlepsze okazało się woj. mazowieckie, które wyprzedziło kujawsko-pomorskie i dolnośląskie.

Relacja z I i II dnia zawodów dostępna jest tutaj.

Pełne wyniki dostępne są TUTAJ.

Fotorelacja z dwóch wydarzeń dostępna jest TUTAJ.

Następne zawody rangi Mistrzostwa Polski na Stadionie Lekkoatletycznym im Jadwigi Olbryś odbędą już za rok. Najprawdopodobniej 98. PZLA Mistrzostwa Polski Seniorów będą miały miejsce w ostatni weekend czerwca (23-25.06.2022), choć ostateczną decyzję co do terminu podejmie Polski Związek Lekkiej Atletyki.

26 lipca 2021 13:35