PZLA Mistrzostwa Polski w Wielobojach i Sztafetach 2018 – po raz pierwszy w Suwałkach i po raz pierwszy w Polsce!


Za niewiele ponad miesiąc Suwałki ponownie będą gospodarzem imprezy lekkoatletycznej rangi mistrzostw Polski – PZLA Mistrzostw Polski w Wielobojach i Sztafetach. W dwóch poprzednich latach dzięki staraniom władz miasta suwalski stadion, jeden z najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych obiektów lekkoatletycznych w Polsce wschodniej, gościł uczestników Mistrzostw Polski Juniorów U20 (2016) oraz Mistrzostw Polski Młodzieżowców U23 (2017). Tym razem w pierwszy weekend czerwca (1-2.06.2018 r.) w mieście nad Czarną Hańczą pojawią się wieloboiści i specjaliści od biegów krótki i średnich, którzy o medale mistrzostw Polski będą walczyć w sztafetach.

O ile rywalizacja wieloboistów (mężczyźni będą rywalizować w dziesięcioboju a kobiety w siedmioboju) w mistrzostwach Polski ma swoją historię, o tyle Mistrzostwa Polski Sztafet odbędą się po raz pierwszy. Decyzja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o organizacji zawodów sztafetowych tej rangi wynika z faktu, iż krajowa federacja zmienia koncepcję rozwoju lekkiej atletyki w tym zakresie i swoimi działaniami chce się wpisać w ogólnoświatowy trend IAAF-u (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) dotyczący promocji rywalizacji sztafet. Jednym z jej elementów
są organizowane od 2014 roku w Nassau, stolicy Bahamów, oficjalne Mistrzostwa Świata Sztafet pod egidą IAAF-u.

Mistrzostwa Polski Sztafet, czyli nowa impreza w kalendarzu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powoduje, iż w programach głównych mistrzostw seniorów, które odbędą się w Lublinie oraz juniorów do lat 20, które zorganizuje Włocławek, nie pojawią się już biegi rozstawne. Zatem konkurencje biegowe, które kończą mistrzowskie imprezy i budzą największe emocje zostaną rozegrane w kategoriach U-16, U-18, U-20 i OPEN na stadionie w Suwałkach. A tych z pewnością suwalskiej publiczności dostarczą utytułowani zawodnicy tacy jak: medalistka HMŚ, HME Justyna Święty-Ersetic czy rekordzista świata Karol Zalewski (oboje AZS AWF Katowice). Natomiast w ekipie WKS Śląsk Wrocław pojawią się członkowie złotej sztafety z tegorocznych Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham, czyli Jakub Krzewina czy Łukasz Krawczuk. Oprócz tego w Suwałkach wystartuje wielu utalentowanych lekkoatletów jak chociażby w barwach Zawiszy Bydgoszcz Dariusz Kuć, który jest medalistą ME.

A propos medalistów, to ciekawostką tegorocznych Mistrzostw Polski będzie miejsce ceremonii dekoracji. Po pierwszym dniu rywalizacji najlepsi zawodnicy odbiorą medale w Parku Konstytucji 3-ego Maja. W tym samym czasie będą odbywać się suwalskie juwenalia, a zatem będzie to doskonała okazja do wyróżnienia bohaterów, którzy 1 czerwca o godz. 20:00 odbiorą medale Mistrzostw Polski przy aplauzie kilkutysięcznej publiczności.

Natomiast 2 czerwca dekoracje będą miały miejsce na Pl. Marii Konopnickiej, który zdominują biegacze biorący udział w RESO Suwałki 10,5 – Miejski Święcie Biegania. Organizatorzy imprez tj. biegowej i lekkoatletycznej (w obu przypadkach jest to suwalski OSiR)  zaplanowali zakończenie Mistrzostw Polski na godz. 18:00.

Biorąc pod uwagę program imprezy przygotowany przez PZLA w rywalizacji wieloboistów oraz sztafet wystartuje ponad 400 zawodników i zawodniczek. Jak pokazuje historia suwalski stadion, który w przeszłości gościł zawodników wielkiego formatu,  sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Miejmy nadzieję, że i w tym roku padną nowe rekordy stadionu. Jedno jest pewne, podobnie jak w 2016 i 2017 roku tak i w tym Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach potwierdzi wysoki poziom organizacyjny, co nie ulega wątpliwości zdecydowało o powierzeniu przez Polski Związek Lekkiej Atletyki przygotowanie i realizację tej imprezy Miastu Suwałki.

26 kwietnia 2018 17:42