R- jak rower | Sportowy Alfabet Suwałk


zdjęcie przedstawia dwóch kolarzey podczas wyścigu w tle stoi samochód

Historia kolarstwa w Polsce

Na dwóch kołach ścigamy się w Polsce od ponad stu lat. Pierwszy wyścig odbył się w warszawskim Parku Krasińskich w 1869 roku. Kilkanaście lat później, w 1886 roku powstało w Warszawie Towarzystwo Cyklistów. Pod koniec ubiegłego stulecia istniało w Polsce kilkadziesiąt organizacji kolarskich, organizowano wyścigi, także w obsadzie międzynarodowej.

Członkami stowarzyszeń kolarskich i propagatorami tej dyscypliny sportu byli reprezentanci ówczesnych elit – arystokracja, mieszczaństwo, intelektualiści. Członkami honorowymi WTC byli między innymi Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Zafascynowana rowerem byłe też Maria Skłodowska-Curie; czas dzieliła między pracę naukową, rodzinę i wycieczki rowerowe. Sienkiewicz i Skłodowska-Curie – dwójka polskich noblistów – przynależą także do wielkiej kolarskiej rodziny.

Kolarze zorganizowali się w roku 1920. Od 1932 roku był to Związek Polskich Towarzystw Kolarskich, a od 1938 roku Polski Związek Kolarski. W 1923 roku polscy kolarze oficjalnie wstąpili do istniejącej od 1900 roku Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Wreszcie przyszedł pierwszy sukces! I to od razu rangi światowej! Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku kolarze torowi wywalczyli na dystansie 4 km srebrny medal. Jan Łazarski, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk przegrali tylko z drużyną włoską. Co więcej był to historyczny medal polskiego sportu – pierwszy olimpijski.

 

Maratony rowerowe

Maratony rowerowe są dość młodą dyscypliną sportową. Jest to odmiana kolarstwa górskiego. Kolarze rywalizują na kilku dystansach. Najdłuższe maratony to około 60-70 km jazdy w terenie. Trasy biegną zazwyczaj przez tereny leśne drogami gruntowymi. Nie brakuje na nich ciężkich podjazdów, kamieni, błota czy luźnego piasku. W zawodach biorą udział na równych prawach licencjonowani zawodnicy oraz amatorzy. Ci ostatni wcale nie są skazani „na pożarcie”. Poziom wielu amatorsko trenujących pasjonatów maratonów rowerowych jest naprawdę imponujący. Rywalizacja podzielona jest na kategorie wiekowe. Swój „minimaraton” mają też najmłodsi. Na trasie o długości 8-12 km ścigają się nawet dzieci
w wieku 5-6 lat. Większość kobiet wybiera dystans średni  około 30 km, czyli tzw. „półmaraton”. Jest to dystans, który wyróżnia się największą frekwencją. Każdy, kto posiada rower i kask (kaski są obowiązkowe podczas maratonów) może spróbować sił na niezbyt długiej trasie. Swą kategorię wiekową mają też najstarsi. Sprawność fizyczna i kondycja 70 letnich kolarzy jest naprawdę godna podziwu.

Rywalizacja sportowa i możliwość sprawdzenia się to tylko jeden z elementów maratonów rowerowych. Równie ważny jest ich wymiar społeczny. Na zawodach nawiązuje się wiele przyjaźni często międzynarodowych. Część uczestników stanowią goście z Białorusi czy Litwy. Tysiące ciepłych słów, gratulacji, autentyczny podziw, poklepanie po plecach, pocieszenie, dopingowanie lub nawet zwykłe rozmowy, którymi dzielą się zawodnicy stanowią o niepowtarzalnej atmosferze maratonów. To właśnie dla tej atmosfery warto dołączyć do grona osób uprawiających ten sport.

 

MTB Suwałki

Klub Rowerowy MTB Suwałki zawiązał się w listopadzie 2012 roku na zebraniu założycielskim.  Po raz pierwszy klub debiutował w Maratonie Kresowym w Wasilkowie 1 maja 2013 roku. Od 1 stycznia 2015 roku Klub Rowerowy MTB Suwałki przystępuje do Polskiego Związku Kolarskiego. Od roku 2016 klub ma statut Organizacji Pożytku Publicznego. W roku 2016 przedstawiciele klubu zostają wybrani do Zarządu Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Kolarskiego.Działalność klubu to także organizacja oraz czynny udział w wielu imprezach sportowych w naszym regionie.Głównym celem, realizowanym przez klub jest propagowanie zdrowego stylu życia, wychowanie dzieci i młodzieży w duchu współdziałania i zdrowej sportowej rywalizacji oraz zachęcanie do aktywnego wypoczynku i rekreacji.

 

Sukcesy

Klub Rowerowy MTB Suwałki od początku istnienia prowadzi Prezes Stanisław Kamiński. W ciągu 8 lat w barwach suwalskiej drużyny startowało ponad 90 osób. Uczestniczyli oni w 150 różnych zawodach kolarskich w całej Polsce na Litwie i na Białorusi. Indywidualnie wywalczyli 960 medali, w tym na zawodach rangi Mistrzostw Polski. Klub świecił także sukcesy w rywalizacji drużynowej zdobywając między innymi tytuły Mistrza i Wicemistrza Województwa Podlaskiego w Maratonach MTB. Na przestrzeni lat najbardziej utytułowanymi reprezentantami Klubu Rowerowego MTB Suwałki są:

 

Małgorzata Walendzewicz

Klaudia Ostrowska

Anna Pietkiewicz

Iwona Tasior

Barbara Paszkowska.

Zosia Rowińska

Justyna Balcer

Maria Czokajło

Anna Taraszkiewicz

Mirosława Żebrowska

Zuzanna Andruczyk

Krzysztof Żebrowski

Paweł Grzyb

Michał Przekop

Dariusz Klin

Andrzej Bakała

Dariusz Tasior

Stanisław Kamiński

Antoni Wińcza

Sylwester Szymański

Michał Tasior

Piotr Wasilewski

Eugeniusz Wawrzyn

Zenon Malinowski

Mikołaj Szeliga

Olaf Chmielewski

Jakub Budziński

Jakub Jaromin

Bartosz Siłkowski

 

Od kilku lat klub ściśle współpracuje z Suwalską Szkółką Kolarską prowadzoną od tego roku przez Bartosza Bełdygę. Najmłodsi adepci kolarstwa z Suwałk mają już za sobą pierwsze starty w których odnieśli sukcesy. W najbliższych sezonach zasilą oni szeregi MTB Suwałki.

Tutaj znajduje się link do wywiadu z Panem Dariuszem Tasiorem wiceprezesem klubu MTB Suwałki

 

16 grudnia 2020 12:59