RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania, czyli jak w weekend „rozbiegano” Suwałki.

W minioną sobotę odbyła się trzecia edycja suwalskiego festiwalu biegów RESO Suwałki 10,5, w której wzięło udział ponad 1 000 osób.

Od godz. 17:00 Pl. Marii Konopnickiej i przyległe ulice opanowały dzieci, które rywalizowały w „Biegach pełnych energii”. Najpierw biegły przedszkolaki, które wspólnie z rodzicami pokonały symboliczny dystans 150 m. Później na starcie zameldowali się uczniowie klas I-III, dla których wyznaczono trasę o długości 600 m. Pierwszą część zawodów zakończyła rywalizacja klas IV-VII oraz gimnazjów, która odbywała się na dystansie 900 m.

W sumie w biegach dla dzieci i młodzieży pobiegło ponad 500 młodych biegaczy.

Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji RESO Suwałki 10,5 był bieg integracyjny pn. „Bajkowy bieg” z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „BAJKA” oraz wszyscy, którzy włączyli się w akcję „Razem dla Autyzmu”. Łącznie w happeningu wzięło udział blisko 250 osób.

W drugiej części odbyły się cztery biegi.

W Suwalskich debiutach, czyli biegu na 3,5 km, do którego przystąpiło blisko 100 biegaczy, najlepszy okazał się Veretskui  Pavel (0:10:26), który zwyciężył przed Sanko Alexem oraz Wronowskim Rafałem. Najszybszą „debiutantką” okazała się Białorusinka Svietlana Kurchanskaya, która minęła linię mety z czasem 0:12:32.

W rywalizacji sztafet pn. Pogodne Suwałki Team, do której zgłosiło się 25 zespołów zywciężyli Kenijczycy z Benedek Team. Natomiast najlepszą sztafetą z Suwałk została drużyna Szulc-Trading.

W tym roku na starcie stanęli również wózkarze. W rywalizacji tzw. „handbików”, zwyciężył Bogdan Król (0:22:32), tryumfator wielu prestiżowych maratonów i jeden z najbardziej utytułowanych na świecie zawodników jeżdżących na sportowych wózkach.

W biegu głównym pn. Suwalska Ćwiartka, w której wystartowało 447 osób,  wygrał Kenijczyk Cherutich Nelson Kipkogei (0:32:11), drugi był Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo (0:32:14), a trzecie miejsce w kategorii OPEN oraz zwycięstwo w kategorii najlepszy Polak odniósł Roszko Damian z KS Podlasie Białystok. Najlepszą Polką została Beata Lupa z czasem 0:38:42.

Wśród Pań tryumfowała Ukrainka Valentyna Kliarska z czasem 00:37:37.

W kategorii „Najlepszy Suwalczanin” z czasem 0:38:57 zwyciężył Tadeusz Walendykiewicz, a „Najlepszą Suwalczanką” okazała się Barwicka Izabela (0:42:58 h).

Poniżej klasyfikacje w poszczególnych konkurencjach:

Suwalska Ćwiartka oraz Suwalskie Debiuty

Pogodne Suwałki TEAM

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Sponsor generalny: RESO Europa Service sp. z o.o.

Partner: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach

Partnerami społecznymi: NTSP „Bajka”, SL SALOS Suwałki

4 czerwca 2018 15:43