Rowerowy zawrót głowy – rowerowa stolica na półmetku!


Od startu Rowerowej Stolicy Polski mijają już ponad dwa tygodnie. W ramach ogólnopolskiej zabawy wspólnymi siłami wykręciliśmy ponad 6 mln km, a to dopiero półmetek projektu! W rywalizacji bierze udział 149 samorządów. W miastach kilometry zbiera ponad 49 tysięcy rowerzystów, a w gminach 13 tysięcy.

Na chwilę obecną na prowadzeniu znajduje się Biała Podlaska (14 322 pkt.), na drugim miejscu Puławy (5 960 pkt.) i na trzecim Gniezno (5 216 pkt.).

Na podium w miastach:

Mężczyźni

 1. Krzysztof Fechner (5488,06 km)
 2. Kazimierz Mucha (4869,53 km)
 3. Dżeko Rowerowa Brzoza (4042,72 km)

Kobiety

 1. Bogusława Mogielnicka (4262,20 km)
 2. Urszula Awerczuk (3818,80 km)
 3. Mariola Krzywicka (3321,18 km)

Rowerzyści gromadzący punkty dla Pogodnych Suwałk wykręcili w sumie prawie 36 tysięcy kilometrów, co przekłada się na wynik 515 pkt. (27. miejsce w klasyfikacji generalnej). W rankingu indywidualnym na pierwszym miejscu znajdują się: Zbigniew Makarewicz (2020,19 km), tuż za nim na drugim miejscu Jan Łebkowski (1675,07 km), a podium dopełnia Maciej Butkiewicz (1464,89 km).

Do trzech pierwszych miast i gmin trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów firmy Ibombo. W tym roku organizatorzy przewidzieli jedną dodatkową nagrodę specjalną – rowerową stację myjącą EKOclean-Bike.com – dla miasta, w którym będzie największy współczynnik aktywnych rowerzystów względem liczby ludności.

Dla najlepszych rowerzystów i rowerzystek, zarówno w rywalizacji miejskiej jak i gminnej w kategorii OPEN przygotowano vouchery na zakupy do sklepu internetowego centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo otrzymają oni okolicznościowe medale, zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nagrodzeni zostaną również najlepsi w kategoriach wiekowych (panie i panowie) również voucherami do centrumrowerowe.pl o wartości: 150 zł, 100 zł i 50 zł.

Na najlepszych uczestników rywalizacji z Pogodnych Suwałk również czeka nie lada gratka. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w następujących kategoriach:

 • Dzieci do 13 roku życia
 • Młodzież do 18 roku życia
 • Kobiety od 18 do 59 roku życia
 • Mężczyźni od 18 do 59 roku życia
 • Seniorzy od 60 roku życia

Natomiast w trzech najlepszych grupach zostaną nagrodzone trzy najaktywniejsze osoby.

Zasady są proste

Wystarczy pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta, dołączyć do RSP dla Miast lub Gmin 2024 i wybranej przez siebie grupy i ruszyć na rowerowe szlaki! Przez cały miesiąc kręcimy kilometry, które wpadają w apce na konto – nasze, wybranej grupy i Miasta lub Gminy. Wyniki można na bieżąco śledzić w aplikacji.

Nie można brać udziału w obu rywalizacjach – musimy wybrać czy jeździmy dla miasta czy gminy. Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. W rywalizacji obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. Więcej szczegółów w ABC Rywalizacji.

Rowerowy Konkurs na fanpage’u Aktywne Miasta

Jeździsz na rowerze, bierzesz udział w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski i chcesz podzielić się swoimi najlepszymi chwilami związanymi z tą pasją? Aktywne Miasta ogłaszają konkurs na zdjęcie pokazujące jazdę na rowerze, a także udział w rowerowej rywalizacji.

Może to być zdjęcie z rajdu, z wycieczki rowerowej po malowniczych trasach, czy po prostu z relaksującej przejażdżki po parku. Ważne, aby zdjęcie oddawało pasję i radość związaną z jazdą na rowerze.

Wystarczy przesłać swoje zdjęcie w pliku JPG na adres:bkonkursy@aktywne.miasta.pl (zgodnie z regulaminem od 15 do 18 czerwca do godz. 9.00). Fotografie zostaną zamieszczone w galerii na profilu Aktywne Miasta w serwisie Facebook, gdzie będzie można na nie głosować do 24 czerwca do godz. 9.00.

Dowiedz się więcej – kliknij tutaj!

17 czerwca 2024 09:25