RS10,5 – wyjątkowa edycja! Czas na nowy rozdział!


Tegoroczna edycja RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania to już historia. W minioną sobotę (6 lipca) ulicami Suwałk pobiegło ponad 1200 biegaczy z 11 krajów. W samym biegu głównym w stosunku do ubiegłego roku pobiegło ponad 100 biegaczy więcej. To była rekordowa frekwencja, godna zakończenia projektu, który w tej formule realizowany był od 2016 roku. Teraz czas na nowy rozdział i zmianę formuły wydarzenia. Zanim odsłonimy wszystkie kulisy kilka informacji na temat tego co działo się w miniony weekend.

ZWM Biegi Pełne Energii – bieg, który daje najwięcej radości.

W tym roku Miejskie Święto Biegania poprzedziła minuta ciszy. Był to hołd środowiska biegaczy złożony Śp. Jadwidze Olbryś, byłej Zastępcy Naczelnika Wydziału Oświaty, Wychowania i Sportu Urzędu Miejskiego w Suwałkach, osobie niezwykle zaangażowanej w rozwój sportu w Suwałkach, w tym również RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania.

W sobotę jako pierwsi na starcie stanęli najmłodsi biegacze, głownie w wieku przedszkolnym. W towarzystwie swoich rodziców pokonali dystans 150 m. Tuż po nich dystans 600 m miały do pokonania dzieci urodzone w latach 2009-2011, a o godz. 17:00 z najdłuższą liczącą ponad 900 m trasą zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych.

W tegorocznej edycji organizatorzy nie prowadzili klasyfikacji a wszystko po to, by każdy uczestnik mógł czerpać jak największą radość z biegania. Każdy mały biegacz otrzymał pamiątkową koszulkę oraz wyjątkowy medal ufundowany przez sponsora biegów firmę ZWM Dojnikowscy.

Tuż po 18:00 rozpoczął się koncert Witka – Muzyka Ulicy. Ten charyzmatyczny muzyk, kompozytor, akordeonista, gitarzysta, wokalista, autor tekstów i aranżer, w Suwałkach wystąpił już po raz trzeci, był to jego pierwszy koncert plenerowy. Występ ten zgromadził duże grono sympatyków tego rodzaju muzyki i umilił czas przed główną częścią Miejskiego Święta Biegania.

Punktualnie o godzinie 19:30 rozpoczęły się trzy biegi – Suwałki Marsz! na dystansie 2 km, w którym udział wzięli głównie seniorzy z suwalskich stowarzyszeń oraz Bieg na cztery łapy, który miał na celu zwrócić uwagę na bezdomność psów. Na starcie zameldowali się również uczestnicy Suwalskich Debiutów na dystansie 3,5 km. Wystartowało w nim ponad sto osób, a bezapelacyjnym zwycięzcą został Białorusin VERKHAVODKIN Henadz, który pokonał trasę w 11:07 minut. Wśród kobiet zwyciężyła POBŁOCKA-DOBROWOLSKA Kamila z czasem 13:28.

Suwalska Ćwiartka – punkt kulminacyjny RESO Suwałki 10,5

Punktem kulminacyjnym tego dnia była bieg na 10,5 km czyli Suwalska Ćwiartka. Start poprzedził występ artystyczny, który wprowadził uczestników w czas oczekiwania i ekscytacji przed wybiegnięciem na trasę biegu.W tym roku na zawody przybyli m.in. zawodnicy z Francji, Białorusi, Rosji i Litwy. W sumie zawodnicy z ponad 11 krajów. Ostatecznie jako pierwszy dystans 10 i pół kilometra pokonał Robert Głowala. Drugi był Vasyl Koval, a trzeci Kamil Jastrzębski. Zawodnicy do mety dobiegli w niespełna 32 minuty. Wśród kobiet zwyciężyła Lupa Beata, druga była Kratusova Olga, a na najniższym miejscu podium zameldowała się Sudzińska Mariola.

Czas na nowy rozdział

To była ostatnie edycja RESO Suwałki 10,5 w takiej formule. Za rok 4 lipca odbędzie się pierwsza edycja nocnego półmaratonu RESO Suwałki Półmaraton oraz bieg towarzyszący na dystansie 5 km. Już niedługo organizatorzy poinformują o szczegółach planowanego wydarzenia.

8 lipca 2019 15:29