Rusza rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski!


Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening poprzedzający główną rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. W czwartek 1 czerwca rozpoczyna się rywalizacja o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W tym roku w imprezie wezmą udział 62 miasta. 

– W okresie od 21 marca do 21 maja do naszej rowerowej zabawy przystąpiło 61 miast – w rywalizacji będą to 62 miasta. To o 6 samorządów więcej niż w 2022 r. Nowością w tegorocznej edycji jest udział gmin, dla których stworzyliśmy odrębną rywalizację. Tylko w trakcie treningu sklasyfikowanych było 81, a finalnie w czerwcowej rywalizacji będzie ich 90 – zapowiada koordynator imprezy Tomasz Dobrowolski.

Tak przebiegał trening. Blisko 4,2 mln przejechanych kilometrów!

Udział w treningu wzięło ponad 18 500 użytkowników, którzy wykonali 220 tysięcy treningów, pokonując w ten sposób blisko 4,2 miliona kilometrów. Warto podkreślić, że jak co roku zabawa wykracza poza granice naszego kraju i już w trakcie samego treningu odnotowano użytkowników aplikacji Aktywne Miasta w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Francji czy Hiszpanii.

3 najlepsze miasta w treningu:

 1. Metropolia Bydgoszcz 638 954 km
 2. Zielona Góra 348 127 km
 3. Biała Podlaska 243 581 km

Najlepsi rowerzyści w miastach:

 1. Leszek Basiński – Gniezno – 8 600km
 2. Robert Woźniak – Zielona Góra 7 543 km
 3. Witosław Szczepankiewicz – Gniezno – 7 259 km

Rowerzyści gromadzący punkty dla Pogodnych Suwałk wykręcili w sumie prawie 26 tysięcy kilometrów, a trening zakończyli na 27. pozycji w zestawieniu generalnym. W rankingu indywidualnym na pierwszym miejscu znalazła się Ewa Duda (3709,97 km), tuż za nią na drugim miejscu Dariusz Tasior (2080,67 km), a podium dopełnił Jarosław Gaszczyński (1857,78 km).

Pobierz bezpłatną Aplikację Aktywne Miasta

Żeby wziąć udział w Rowerowej Stolicy Polski i dołożyć swoją cegiełkę do wyniku swojego miasta/gminy wystarczy sprawny rower i smartfon. Zainstalowanie darmowej aplikacji Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski ” wystarczy, by kręcić kilometry. W kolejnym kroku wybieramy miasto lub gminę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru są 62 miasta, które przystąpiły do tegorocznej rywalizacji i 87 gmin.

Aby jeszcze lepiej zmotywować się do jazdy na rowerze, przygotowano kilka podgrup – zakłady pracy, osiedla, szkoły etc. Znajdź swoich znajomych i razem weźcie udział w rywalizacji!

Nagrody dla najlepszych

Dla najlepszych uczestników – zarówno w rywalizacji miejskiej, jak i gminnej w kategorii OPEN – Aktywne Miasta przygotowały vouchery na zakupy w sklepie internetowym centrumrowerowe.pl o wartości 1000 zł, 750 zł i 500 zł. Dodatkowo najlepsi otrzymają zestawy kosmetyków od FaleLokiKoki oraz sportowe gadżety Aktywne Miasta. Nowością w tym roku jest nagrodzenie najlepszych 3 rowerzystek i rowerzystów we wszystkich kategoriach wiekowych – voucherami do sklepu centrumrowerowe.pl o wartości 150 zł, 100 zł i 50 zł.

Na najlepszych uczestników rywalizacji z Pogodnych Suwałk również czeka nie lada gratka. Nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca w następujących kategoriach:

 • Dzieci do 13 roku życia
 • Młodzież do 18 roku życia
 • Kobiety od 18 do 59 roku życia
 • Mężczyźni od 18 do 59 roku życia
 • Seniorzy od 60 roku życia

Natomiast w trzech najlepszych grupach zostaną nagrodzone trzy najaktywniejsze osoby.

Wzorem lat ubiegłych dla najlepszych miast i gmin przygotowano pamiątkowe puchary RSP oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów.

Podsumowanie rywalizacji

Podsumowanie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski w Suwałkach odbędzie się 10 września 2023 r. podczas obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Parku Konstytucji 3 Maja. W tym dniu zostaną wręczone wymienione powyżej nagrody.

 

REGULAMIN PUCHARU RSP 2023 – SUWAŁKI

ZAŁĄCZNIK NR 1 DO REGULAMINU – PODZIAŁ NAGRÓD

 

1 czerwca 2023 09:06