S jak Siatkówka | Sportowy Alfabet Suwałk


S jak Siatkówka | Sportowy Alfabet Suwałk

Historia siatkówki

Piłka siatkowa to sport drużynowy, w którym biorą udział dwa zespoły po 7 zawodników w każdym (rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących, libero). Na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się ze środkowym będącym w linii obrony, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był William G. Morgan – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men’s Christian Associaton (YMCA) w Holyoke w Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Minonette.

W dniach 18–20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezesem został Paul Libaud (sprawował on tę funkcję aż do 1984), a jednym z jego zastępców został Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB było 14 krajów – Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.

W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród mężczyzn YMCA Łódź.

MKS Ślepsk Malow  Suwałki

Klub Ślepsk Suwałki ma swoje korzenie w Augustowie. Tam został on utworzony w 2004 roku. Kilka osób chętnych do gry na czele z Romanem Roszkowskim oraz Trenerem Antonim Kolasińskim uznało, że świetnym pomysłem byłoby zgłoszenie drużyny do III ligi piłki siatkowej. Do tego celu potrzebowano jednak środków. Do współpracy zaproszono więc Pana Józefa Wiszniewskiego – właściciela stoczni jachtowej Ślepsk, a przy tym wielkiego fanatyka i sponsora wszelkich sportów. Zgodził się z ochotą.

Była więc idea, zostały zabezpieczone fundusze, pozostało jedynie wszystko uprawomocnić. Powstało więc stowarzyszenie, nad którym przewodnictwo objął Michał Wiszniewski, a jego zastępcą został Piotr Krasko. To oni we dwóch zalegalizowali i zgłosili Zakładowy Klub Sportowy Ślepsk Augustów do trzeciej ligi siatkarskiej.

W Augustowie rozpoczęło się  „pospolite ruszenie” – każdy kto kiedyś zajmował się siatkówką i miał troszkę chęci starał się jak mógł dołączyć do drużyny. Barwy Ślepska w tamtym czasie reprezentowali między innymi Szymon Wróblewski, Roman Roszkowski, Bartosz Sidorow i Łukasz Rudzewicz. Byli to ludzie, którzy zdobywali podstawy siatkówki w szkole średniej, ale potem nie kontynuowali siatkarskiej kariery. Podobnie jak zawodnicy,  doświadczenia w kierowaniu stowarzyszeniem sportowym nie posiadał Zarząd Klubu. Jednak wszyscy dzielnie pracowali i starali się wyciągać wnioski z własnych błędów. Trzecioligowe mecze i kilka treningów w tygodniu nie pochłaniały wiele czasu, ani pieniędzy, ale zapewniały mnóstwo radości i zabawy.

Ślepsk w 1. Lidze

Po zawirowaniach związanych z brakiem środków i hali sportowej w Augustowie drużyna zmieniła nazwę i przeniosła się do Suwałk. Właśnie w zamian za zmianę nazwy na Ślepsk Suwałki prezydent Gajewski zaoferował Ślepskowi halę do gry, profesjonalną bazę treningową oraz wsparcie finansowe. Umowę popisano na rok z opcją przedłużenia na kolejne lata. Pod jednym warunkiem – Ślepsk musiał utrzymać się w I lidze. Przez kolejne lata była to walka nie tylko o utrzymanie ale zdecydowanie wyższe cele. Wielkim sukcesem w historii suwalskiej i podlaskiej siatkówki było zwycięstwo Ślepska Suwałki w  I lidze w sezonie 2018/ 2019 i awans do PlusLigi.

Lokaty Ślepska (obecnie Ślepsk Malow Suwałki) w kolejnych sezonach:

Sezon Miejsce
2004/2005 – III liga 5.
2005/2006 – III liga 1.
2006/2007 – II liga 8.
2007/2008 – II liga 3.
2008/2009 – II liga 1.
2009/2010 – I liga 9.
2010/2011 – I liga 4.
2011/2012 – I liga 9.
2012/2013 – I liga 7.
2013/2014 – I liga 5.
2014/2015 – I liga 3.
2015/2016 – I liga 4.
2016/2017 – I liga 2.
2017/2018 – I liga 6.
2018/2019 – I liga 1.
2019/2020 – PlusLiga 9.

SUKS Suwałki

Przez długie lata w naszym mieście siatkówka ograniczała się praktycznie do rozgrywek szkolnych. O II lidze nawet nie było mowy, gdyż była ona nieosiągalna dla suwalskiej młodzieży. Ostatnia szansa na awans nie została wykorzystana w 1979 roku, kiedy to drużyna Wigier przegrała w finale eliminacji konfrontację z Czarnymi Radom.

O wejściu do systemu rozgrywek krajowych w kategorii seniorów pomyślano dopiero w 1994 roku, kiedy to w Szkole Podstawowej nr 7 powstały klasa sportowa i Suwalski Uczniowski Klub Sportowy Siatkówki. Grupa uczniów czwartej klasy rozpoczęła wtedy systematyczne treningi prowadzone przez Tadeusza Jasińskiego. W ciągu kilku sezonów drużyna osiągnęła wysoki poziom i w kategorii młodzików zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski, a następnie w kategorii juniorów młodszych zajęła piąte miejsce. Cała drużyna rozpoczęła naukę w II LO i dalej trenowała. Efektem tego było piąte miejsce w mistrzostwach kraju w kategorii juniorów  młodszych. Aby przyzwyczajać się do rozgrywek ligowych, siatkarze rozpoczęli występy na III – ligowych parkietach. Z oczywistych względów nie mogli zajść daleko, ale zostali wicemistrzami województwa i uzyskali prawo gry w turnieju o wejście do II ligi. Awans jednak nie wchodził w rachubę, gdyż na arenie krajowej lepszych, starszych wiekiem zespołów było znacznie więcej. Oczywiście w swojej grupie wiekowej w dalszym ciągu podopieczni Jasińskiego w naszym województwie nie mieli równorzędnych rywali. Sezon 2001 siatkarze SUKSS rozpoczęli z myślą o zdobyciu medali w mistrzostwach Polski w kategorii juniorów oraz o awansie do II ligi seniorów. W obydwu grupach rozgrywki na szczeblu wojewódzkim zakończyli zwycięsko. Zwłaszcza efektownie wypadli w  lidze juniorów, wygrywając tę rywalizację bez porażki. Natomiast w bojach III – ligowych przegrali wprawdzie wyjazdowe spotkanie z Witmarem Białystok, ale i tak przy równej ilości dużych punktów zostali mistrzami województwa podlaskiego, mając lepszy stosunek setów. W 1998 r  Suwalski Uczniowski Klub Sportowy Siatkówki (trener Tadeusz Jasiński) zdobył brązowy medal na mistrzostwach Polski Młodzików. Zawodnicy tego klubu, reprezentując II LO w Suwałkach, wywalczyli III miejsce na mistrzostwach Polski szkół średnich.

Kilku siatkarzy z tamtej drużyny trafiło do zespołów I-ligowych: Artur Żyliński do BBTS Bielsko-Biała (I liga A), Rafał Jarząbski do „Gwardii” Wrocław (I liga A), Wojciech Winnik do „Jokera” Piła (I liga B), Rafał Cimochowski do „Moderatora” Hajnówka (I liga B).

W 2002 roku piłka siatkowa w naszym mieście stawała się coraz popularniejsza. Niewątpliwie była to zasługa siatkarzy Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego, którzy dorastając fizycznie i wciąż podnosząc umiejętności techniczne, zmierzał  do II ligi. W tamtym okresie, siatkówka w Suwałkach to nie tylko SUKS i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. W 2002 zainaugurowała działalność liga miejska. Powołał ją Uczniowski Klub Sportowy „Ekonomik” a prowadzącym został nauczyciel wychowania fizycznego Józef Karolczuk. Do grona pomysłodawców i realizatorów zaliczają się również nauczyciele wychowania fizycznego Renata Bieryło i Marek Klimaszewski. Ligę stworzyło sześć zespołów z suwalskich zakładów pracy i instytucji – TP SA, Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej nr 4, Chaty, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Urzędu Skarbowego oraz Klubu Sportowego „Pomorzanka” Sejny.

SUKSS obecnie

Również obecnie Suwalski Uczniowski Klub Sportowy Siatkówki osiąga bardzo dobre wyniki zarówno w młodzikach, kadetach i seniorach. Pod okiem trenerów Bartosza Jasińskiego, Artura Łabacza i Kamila Skrzypkowskiego trenują chłopcy, których miejmy nadzieję w przyszłości będziemy mogli oglądać na parkietach Plusligowych, a także międzynarodowych.

18 grudnia 2020 10:53