Sonda Waterly poinformuje o jakości wody w Zalewie Arkadia


Być może osoby spacerujące nad Zalewem Arkadia zaintrygował tajemniczy obiekt unoszący się na wodzie w zatoce zalewu na wysokości zbiegu alejki z ul. 24 sierpnia. Spieszymy z odpowiedzią.

Ten tajemniczy pływający obiekt, przypominający boję, to sonda suwalskiej firmy Waterly Sp. z o.o. Urządzenie przez całą dobę monitoruje jakość wody w Zalewie Arkadia a wszystko to odbywa się nieodpłatnie w ramach pilotażowego projektu, którego partnerem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach.

Sonda firmy Waterly została ulokowana przy wlocie wody z Czarnej Hańczy, ponieważ Zalew Arkadia nie jest naturalnym zbiornikiem i jest zasilany wodą z rzeki. To głównie od jakości wody, która płynie korytem rzeki, uzależniona jest jakość wody w Zalewie. Dlatego stały monitoring podstawowych parametrów wody jak przewodność, zasolenie, zakwaszenie, TDS (wskaźnik całkowitej zawartości soli rozpuszczonych w wodzie) czy też temperatura,  pozwoli na jeszcze lepszą kontrolę jakości wody w suwalskim akwenie.

Ciekawostką jest również jedna z funkcji sondy, która na bieżąco informuje osoby przebywające nad Zalewem Arkadia o jakości wody. To ring otaczający sondę, który w nocy świeci na zielono, co potwierdza dobrą jakość wody. W przypadku zanieczyszczeń zmienia kolor na pomarańczowy, a następnie na czerwony, jeżeli przekroczenie parametrów jest znaczące. Dzięki temu osoby, które dostrzegą alert, będą mogły poinformować służby sanitarne.

Z czasem przy plaży pojawi się także tablica, na której będą stale wyświetlane ww. parametry. Z kolei sam system będzie stopniowo rozbudowywany.  

11 sierpnia 2023 09:04