Stacja Pogodne Suwałki 2022 -program imprezy


Za moment rozpoczniemy wielkie odliczanie do Stacji Pogodne Suwałki. Aby mieć pewność, że żadna z przygotowanych przez nas atrakcji nie umknie Waszej uwadze, zapraszamy do zapoznania się z poniższym szczegółowym komunikatem organizacyjnym. Czeka nas wspaniały weekend na „Polskim Biegunie Zimna”.

Hotel LOFT***, ul. gen. K. Pułaskiego 24k

Jak oswoić zimno?

Tegoroczna Stacja Pogodne Suwałki rozpocznie się w sobotę 29 stycznia o godz. 16:00 spotkaniem z niezwykle interesującą osobą. Valerjan Romanowskiabsolutny „Guru” w środowisku morsów. Fascynuje go praca z ciałem. Zrealizował ponad 10 projektów sportowych, część w randze rekordu Guinnessa. Przez kilka dób podróżował rowerem po mroźnej Jakucji w temperaturze –50°C, mieszkał 100 godzin w komorze termoklimatycznej w temperaturze odczuwalnej –60°C. W październiku ubiegłego roku pobił rekord najdłuższego kontaktu ciała z lodem. Na placu ratuszowym w Wilnie ustawiono specjalną kapsułę wypełnioną lodem, w której Velerjan Romanowski przebywał 3 godziny i 1 minutę, bijąc rekord Francuza Romana Vandendorpa (2 godziny i 35 minut). W ramach Stacji Pogodne Suwałki w Hotelu LOFT***, który jest także partnerem wydarzenia, odbędzie się spotkanie poświęcone omówieniu jego ekstremalnych projektów.

 

Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Spotkanie z podróżnikami w SOK-u

O godz. 17:00 czeka nas projekcja filmu pt. „K2. Dotknąć nieba” w reżyserii alpinistki Elizy Kubarskiej. Po niej nastąpi spotkanie z Piotrem Pustelnikiem, jednym z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, zdobywcą korony Karakorum i Łukaszem Wolfem, jednym z bohaterów filmu. Wydarzenie będzie miało miejsce w sali im. Andrzeja Wajdy.

 

Zalew Arkadia, ul. Wojska Polskiego 2

Pokazy ratownictwa lodowego w wykonaniu ratowników Suwalskiego WOPR

Zima to między innymi zamarznięte akweny, których na Suwalszczyźnie mamy wiele. Gdy tafla jeziora zostanie skuta lodem, niejednokrotnie obserwujemy osoby (wędkarzy czy też spacerowiczów), które przebywają na takiej zamarzniętej tafli. Niestety nie ma „bezpiecznego lodu” co potwierdzają wypadki. O tym, w jaki sposób udzielić pomocy osobom, pod którymi załamał się lód, zademonstrują oraz opowiedzą ratownicy Suwalskiego WOPR. Jeśli chcecie zobaczyć to na własne oczy, nie może zabraknąć Was w niedzielę 30 stycznia nad Zalewem Arkadia.

 

Kąpiel morsów

Jest już tradycją, że część plenerową każdej edycji wydarzenia otwiera kąpiel morsów. W tym roku, na zaproszenie OSiR-u oraz suwalskiej grupy AKTYWERSI, w samo południe nad Zalewem Arkadia pojawi się liczne grono „śmiałków”, którzy jak zawsze w dobrych nastrojach udowodnią, że zima to także doskonała pora roku na kąpiel w wodach otwartych. Będą to nie tylko suwalczanie, ale również przedstawiciele klubów morsów działających w naszym regionie. Nie zabraknie naszego gościa specjalnego – swój udział zapowiedział Valerjan Romanowski we własnej osobie! Lista startowa zapełniła się błyskawicznie, co świadczy o popularności tego rodzaju aktywności. Najszybciej zapisani będą mogli pochwalić się kultowymi czapkami „Suwałki -42*C”, które odbiorą tuż przed wejściem do wody! Zaczniemy już o godzinie 12:00.

 

Wioska Eskimoska

Atrakcją, która w poprzednich latach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczestników Stacji Pogodne Suwałki, była Wioska Eskimoska. W tym roku nad Zalewem Arkadia, w strefie przygotowanej przez Dariusza Morsztyna, czyli Biegnącego Wilka z „Republiki Ściborskiej”, pojawią się zaprzęgi z psami rasy alaskan malamute, syberian husky i alaskan husky. Tradycyjnie będzie można posłuchać opowieści o życiu „ludzi północy”, a także wziąć udział w warsztatach i pokazach rzemiosła Eskimosów. Wioska Eskimoska zostanie otwarta dla publiczności o godzinie 12:00.

 

„Zimowa Piątka” i „Suwałki Marsz!”

To pierwszy w tym roku w naszym mieście, ale także regionie, oficjalny bieg na dystansie 5 km. A skoro trwa karnawał, to zachęcamy do tego, aby zamienić strój sportowy w strój karnawałowy! Innymi słowy zachęcamy uczestników, których jest już zapisanych blisko 200, do przebrania się w inny strój niż typowo sportowy i oczywiście do dobrej zabawy. Najciekawsze stylizacje, zarówno męskie jak i damskie, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami. Podobnie jak w przypadku morsów, pierwsze 100 osób, które zapisały się i wezmą udział w biegu, oprócz medali otrzymają w ramach pakietu startowego czapki z serii „Suwałki – 42ºC”. Startujemy już o godzinie 13:00 z Zalewu Arkadia!

Ostatnie wolne miejsca: TUTAJ

Nie zapominamy o kijkarzach, których w naszym regionie jest również znaczne grono. Zaraz po wystrzale startera „Zimowej Piątki” na trasę wyruszą uczestnicy zimowego Nordic Walking „Suwałki Marsz!”. Trasa licząca sobie 1,7 km, co odpowiada jednemu okrążeniu nad suwalskim Zalewem Arkadia z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom aktywności na świeżym powietrzu. Zapisy prowadzone będą stacjonarnie w biurze zawodów zlokalizowanym w hali sportowej OSiR, w godzinach 11:00 – 12:30.

Dekoracja najlepszych zawodników oraz tych, którzy przygotują najbardziej oryginalne stroje karnawałowe zaplanowana jest na godzinę 14:00.

 

Strefa animacji dla dzieci

Na najmłodszych uczestników Stacji Pogodne Suwałki czeka również strefa animacji. Będą ciekawe konkurencje oraz zabawy z ulubioną suwalską maskotką, czyli Misiem UśMichem.

 

Polarna plaża

Na plaży nad Zalewem Arkadia pojawi się również strefa zimowego relaksu, a w niej sauny oraz balie z gorącą wodą. Jeżeli ktoś tego dnia zaplanował sobie czas na relaks – zapraszamy na Stację Pogodne Suwałki, z pewnością nie pożałujecie!

 

Zimowa kuchnia

Mówi się, że to co dobre, jeszcze lepiej smakuje na świeżym powietrzu. Zapraszamy na niedzielny, rodzinny obiad na świeżym powietrzu. W ramach Stacji Pogodne Suwałki nad Zalewem Arkadia będzie czynna strefa gastronomiczna, a w niej doskonałe potrawy kuchni polskiej, grill, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gorące napoje z wyśmienitym grzańcem na czele.

 

Hala widowiskowo-sportowa „Suwałki Arena”, ul. Zarzecze 26

Gramy z 30. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Od godziny 15:00 w hali widowiskowo-sportowej „Suwałki Arena” czeka nas prawdziwa moc atrakcji. Mile widziani są w szczególności najmłodsi. Przed nami gry i zabawy, zajęcia zumby i fitness, a także koncerty zespołów muzycznych (m.in. z Suwalskiego Ośrodka Kultury). Co istotne, to wszystko w duchu niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują!

Na nudę nie będą mogli narzekać również miłośnicy dużych maszyn i solidnej dawki adrenaliny. Na terenie byłej żwirowni w Krzywólce, w godzinach 12:00-17:00 amatorzy „czterech kółek” będą mieli niepowtarzalną okazję, aby za symboliczną opłatą wziąć udział w rajdzie off-roadowym, którego inicjatorem jest SUValska Przygoda.

 

Stacja Pogodne Suwałki 2022 – bądź aktywny zimą razem z nami!

25 stycznia 2022 15:13